Forum

Raid Yapısında Arız...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid Yapısında Arızalı Disk Değişikliği Hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
446 Görüntüleme
(@suleymancapar)
Gönderiler: 160
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , 

İntel Rapid storage ile donanımsal olarak Raid 1 yapıda olan bir tane eski bir sunucumuz var .

2 Tane 1 TB disk ile raid 1 yapı olusturup işletim sistemini kurmuştuk

2 Tane de 2 TB disk ile raid 1 yapısı oluşturmustuk bunu da D: diski olarak kullanıyorduk 

İşletim sisteminin kurulu oldugu Raid 1 yapıdaki disklerden birisi arızalandı . İşletim sistemi açılmıyor. RAid1 yapıda disklerden birisi bozulsa bile aistem diğer diskten çalışmaya devam etmiyor mu ?

Bozuk olan disk Intel rapid storege rom ekranında offline member olarak görünüyor . Bu arızalı diski söküp yeni disk taktıgımızda da D: diski için olusturdugumuz raid yapısı ve bu yeni disk görünüyor. 

İşletim sisteminin oldugu raid 1 yapısındaki bozuk disk yerine taktıgımız yeni diske veri kaybı olmadan nasıl eşitleme yapabilirim acaba ? Yardımcı olabilir misiniz ?

Teşekkürler , Saygılarımla

Gönderildi : 29/08/2022 10:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Ekran görüntüsü atsanız daha anlaşılır olabilir.
1. Evet çalışması gerekli, fakat sizde ki durumda OS, disk table tarafında bir bozulma olabilir.
Arızalı diski söktükten sonra bios dan raid modu değiştirilmemeli.

Öncelikle arızalı diski sökün sistemi kararlı açılabilir hale getirin, D sürücüsünü ifade eden diğer R1 Raid array bu durumdan etkilenmez normalde bağımsızdır. Fakat OS üzerinde tekrar soft raid yapılmamış olması gerekli.

Kararlı açılabilir hale geldikten sonra ilk arraydeki arızalı diskin kablosuna yeni temiz diski takın ve yönetim ekranından raid 1 yapın tekrar başka detaylı birşey yapmanız gerekmiyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2022 11:28

Paylaş: