Forum

Mouse çoklayıcı

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mouse çoklayıcı

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
726 Görüntüleme
(@memetoncul75)
Gönderiler: 333
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar kolay gelsin , bir sorun hakkında bilginize ihtiyacım var , şimdiden herkese teşekkür ediyorum

tekstil firmasında çalışan RAM makinesini kontrol eden bir bilgisayar var ,Ram makinesinin boyu tahmini 25 metre.

Bilgisayar makinenin çıkışında duruyor ve ram makinesini, Bilgisayar  üzerinde çalışan program vasıtasıyla kontrol ediyor. Bilgisayar  pentium 100 , üzerinde windows 3.1 çalışıyor , programda bu windows 3.1 üzerinde çalışıyor. 

İstediğimiz şu : monitörü çoklayıcı ile RAm makinesinin başına bir ilave monitör koyup , monitorü çokladık

Aynı şekilde mouse da çoklayalım istedik , seri (9 pin) mouse  hem RAM makinesin önünden hemde arka çıkışından programa müdahale etsin kullanıcı..

Fakat seri mouse bir türlü çoklayamadık

Bilgisayarda 1 adet 9 pin seri port var

onada arka çıkıştaki mouse takılı  , ben bu seri mouse nasıl çoklayıp hem arkada hemde ön girişte çalıştırabilirim

mouse kablolarını kesip , 2s,ni birleştirdik tek çıkışmış gibi pc ye taktık olmadı. yardımınızı bekliyorum

Gönderildi : 10/01/2023 12:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Kesip bağlayarak olmaz bunun yerine kvm extend aparatlara bakın arada cat ağ kablosu olur 2 taraftanda düğme ile mon, mouse, keyb kontrol edilebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/01/2023 16:10

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Ethernet üzerinden RS232 dönüştürücüler mevcut. Ben windows 95 altında kullanmıştım ancak 3.1 desteğini sorgulamalısınız. İstemci tarafında bir yazılım aracılığı ile ip adresi üzerinden uzak noktada com portunuz oluyor. Kullanalı uzun zaman oldu ama google'da arama yaptığımda yurtiçinde satışı olan ürünler gördüm. Ancak araya yazılım desteği de gireceği için @ibrahimyildiz ın önerisi daha mantıklı.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/01/2023 00:07

(@erdemkuday)
Gönderiler: 7
Active Member

RS232'nin 15-30 metrede çalışma aralığını dikkate alarak serial port multiplexer kullanılabileceğini düşünüyorum (denemedim). link: https://www.tescom-ups.com/en/product/ml100-29 bu cihazın 1 seri port girişi ve 2 çıkışı var. İncelemeniz gerek. Umarım yararı olur. Denerseniz de sonucunu buraya yazarsanız memnun olurum. Kolay gelsin. RAM dediğiniz alette rameyöz herhalde. Kumaşı açmada kullanılan makine? Bu arada eğer USB port varsa USB to serial çoklayıcılar da var, çok tavsiye etmem gerçi çünkü tekstil ortamında kısa sürede arızalamıyorlar.

Gönderildi : 11/01/2023 11:22

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

anakart üzerinde 2. bir port varmı onu kontrol edin. var ise ikinci bir mouse kablosunu uzatarak takabilirsiniz.

Gönderildi : 11/01/2023 11:32

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

veya com port switch box lar var onları kullanabilirsiniz

https://www.amazon.com/Serial-Manual-Switch-Selector-Female/dp/B074FT6YG1/ref=sr_1_5?keywords=rs232+switch+box&qid=1673425962&sr=8-5

Gönderildi : 11/01/2023 11:33

(@erdemkuday)
Gönderiler: 7
Active Member

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Mouse için çoklayıcılar işe yaramaz arkadaşlar diagram çalışmanız lazım sürekli saçmalar, Aytaç'ın attığı yarayabilir ama devresi önemli. Aytaç'ın dediği gibi eski tür anakartın üzerinde mutlaka ayrı rs232 vardır zaten de kontrol etmişler midir bilemeyiz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2023 11:49

(@memetoncul75)
Gönderiler: 333
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar  cevap için teşekkür edecem, öncelikle com port çoklayıcı alıp denemek istiyorum

şöyle bir sorun olabilir,yanlış hatırlamıyorsam windows 3.1 de seri mouse cıkarıp başka bir seri mouse takınca çalışmıyordu

hatta comportun yanma ihtimali var deniyordu.

benmouse aynı anda kullanmak istiyorum yani switch olmaz operatör  makinenin ön tarafına geldiğinde oradaki mouse ile işlem yapsın , arka tarafına gecince  arka taraftaki mouse ile işlem yapsın istiyorum yani 2 mouse da aktif olsun , 

windows 3.1 in bu desteği var mı onuda bilmiyorum 

Gönderildi : 11/01/2023 11:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Tak çıkar tabi ki çalışmaz 3.1 de plug and play desteği yok 95 ile geldi. Yani seçenekleriniz zaten kısıtlı makinede başka rs232 varsa olabilir eskicilerden ISA com port card da belki bulunur ama yine de saçmlayabilir bir taraftaki mouse temas algılarsa diğeri kaymaz. Devre bilmediğinizden output ile input aygıtı karıştırıyorsunuz. Hazır selector'leri denemeden bilemem ya iyi bir elektronikçiye bunun için box yaptıracaksınız yada bu iş en temiz 2 tarafa da buton kontrolüyle kvm ile temiz olur.

Gönderildi : 11/01/2023 12:00

Paylaş: