Forum

Keenetic Modem Öner...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Keenetic Modem Önerisi

8 Yazılar
4 Üyeler
18 Likes
6,011 Görüntüleme
(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yazılım olarak VPN modemler içinde Keenetic gayet başarılı duruyor, daha önce hiç kullanmadım TP-Link kullanıyorum onunda yazılım tarafı zayıf kalıyor.

Keenetic Extra DSL AC1200 4x5dBi Cloud VPN WPA3 Amplifier USB 4xFE VDSL2/ADSL2+ Fiber Mesh WiFi Modem Router
Bu modeli alacağım 4 anten yapmışlar sanki Mars'a yayın yapacak o bir göz boyamadan ibaret.
Çok satan bir model, çokta olumsuz yorumlar var. Yorumlar bazen son kullanıcıdan geldiği için dikkate almakta zorlanıyorum.

Olumsuz yorumların çoğunda: Wifi yayını uzun mesafe yapamıyormuş, ev ortamında diğer odadan çekmediği yönde şikayetler var.

Uzman kişiler olarak kullandığınız ürünler nasıl mesafesi yeterli midir? (Mevuct Tp-Link Archer 3 antenli 3-4 duvar sonrasında telefon tek diş sinyal yakalıyor)

Bu ürünü almaya karar verirsem, elimde bulunan mevcut Prize tak/çalıştır özellikteki 3 adet Tp-Link range extender kullanacağım sorun yaşatır mı diye düşünce içerisindeyim.

Ayrıca, Draytek harici Keenetic gibi yazılımı güzel vpn modem tavsiyeleriniz varsa lütfen belirtin.

Gönderildi : 31/03/2022 11:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Keenetic kullanmadım fakat yeteri kadar inceledim donanımına kadar önermem. Bunlar o paralara anca olabilen benim için çöp sınıfı cihazlar. Ev kullanıcısına birşey demem bütçe meselesidir fakat kobilere kesinlikle önermem. Yazılım, görünüm vs sunum aldatmacalarına kanmayınız. Windows30  sunsa donanım çöpse ürün çöptür. Çinin piyasa elde etme politikaları bunlar. 
Küçük kobilere min. ölçekte Zyxel ürünlerini öneririm tr şartlarında Linksys gibi markalar bulunmuyor bu piyasa dar. Son kullanıcıya da Tplink gayet uygun, yeterlidir yine tr de bulunmayan netgear denktir.
Soft. option'ları bu işte hw kadar önemli değil. Yaklaşım önemli ucuz, geçici mal işletecek kadar fakir olunmaması lazım ev içinde bir kere alıp, bütçe ayırıp kurumsal marka ve modellerine odaklanılması uzun vadede memnun eder. Şöyle örnekleyelim piyasada harici anteni olmadan, üzeri anten doldurulmuşlardan çok daha iyi cihazlar var zaten bunu indoor kurumsal AP'lerden de anlayabilirsiniz elbette ki maliyetleri de ona göre. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2022 14:47

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz teşekkür ederim.
Çoğu cihaz ısınınca kendini belli ediyor, ısındığı zaman wifi yayını iptal.
Geçmiş zaman hobi olarak Ev Yapımı wifi anten ile uğraşan birisi olarak durumu uygulamalı tecrübe edindim.
Bir çok kişide markaların outdoor antenleri söküp kullandıkları taktikleri inceliyor.

Antensiz cihazlarınıza örnek elimizdeki akıllı telefonlar en basit örneği hotspot yapınca gayet güzel yayın yapıyor.

Çok eskiden Zyxel kullanmıştım sizin için keenetic nasıl çöpse Zyxel de benim için çöp. Modem deneyimimle birlikte  wifi adaptör almıştım ısınınca sinyal felan çekmiyor 11-12 senedir uzak duruyorum.

Elimdeki eski cihazlarımda hiçbiri OpenWRT uyumlu değil.
Donanımı güzel OpenWRT uyumlu bir cihaz seçip o şekilde ilerlemek daha iyi olacak gibi.

Gönderildi : 31/03/2022 17:17

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

@omeryilmaz 

Draytek gerçekten çok performanslı cihazlar .

Draytekle tanıştıktan sonra uç noktalarımdaki tüm IP/SEC VPN cihazları draytekle değiştim.

Piyasaya göre pahalı cihaz ama hakkını fazlasıyla veriyor.

Sanırım onunda sorunlu bir Disbtr. değişimi felan olmuş.

Gönderildi : 31/03/2022 18:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Isınma başlı başına duruma, option'a dayalı donanım yetersizliğidir burada board, devre elektronik kavramlarını anlatmamız imkansız o yüzden segment'lere göre hareketler öyle çok da geniş aralıkta değildir.
Bazı insanlar dünyayı tekrar keşfetmeye çalışıyor bu anlamsız, bilgi eksikliği kaynaklı örneğin indoor, outdoor kavramları, işleyişi farklı onun yerine oturup lab'ların hazırladığı 50-100 sayfalık makale okusalar daha fazla öğrenirlerdi. Hallettim diyemem uzmanı değilim çok güç konular bunlar yüksek bilim, mühendislik hesapları içeriyorlar sadece daha fazla şey öğrenmemi ve yaklaşım değiştirmemi sağladılar.

Kablosuz bilimi lokal gerçekliklere bağlıdır o yüzden global'den kopukluklar var. Ürün tedarik piyasamız oldukça kısıtlı. Örneğin geçmiş deneyimin kullanımı ve deneyimler arası görelilikler noktasında bina gerçeklikleri temel belirleyici eski depreme dayanıksız tuğla binalarımızda oda geçişleri zayıf kayıplı ancak yakın yönetmelik depreme dayanıklı blok betonerme binalarda özellikle 5Ghz kaybı aşırı yüksektir. Hakeza sinyal aktarım sorunu Repeater türü cihazların tüm güvenirliliğini değiştirir. 
O yüzden mesela her odaya repeater AP yerine sıva üstü kablo döşemek yada powerline ürünlere kaymak toplam maliyette daha bile uygun olabilir yerine göre.
Biz kurumsal da konuları yanıtlarken bunlara ne diyoruz yerel ölçüm, ortama göre konumlandırma şart... Çünkü değişken beton blok standartları dışında yüksek şebeke hatları, faraday kafesi etkisi dahi yapabilen metal uygulamalar vs daha başka şeyler var.

Openwrt değerlendirmesi pfsense vs gibi değil.. elinizdeki birimi daha iyi kullanmak veya bu işle uğraşıp durmak istemenin dışında bana göre anlamlı değil. Zaman ve kaliteden kıymetli birşey yok. Bu işe bir kere bütçe ayrılır, planlanır ve yapılır, her gün her gün cihazların dengesizlikleriyle uğraşmak hem tatsız hem de boş iş. Yoksa kişi uğraşmak istiyorsa web derya deniz rasppi, mikrotik vs ile de kendi router, ap'nizi toplayarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Zaman ve odak işi... karşılığı hazır çözümlerle para.
Zyxel yargınız marka segmenti ölçeğiyle yanlış. Konuda karşılığında çöp dediğimiz ise board'u vs birçok ucuz bant üründe kullanılan çin tipi dağıtımı sadece, kurumsal bir ölçeği yok. Bakın yazdıklarım ne kadar uzun oldu burada atladığımız birşey var. Yazdığım tüm markaların 2 değil 3 tür ürünü var. 1 Kurumsal sınıf... tplink'in de kurumsal modelleriyle son kullanıcı ürünleri arasında neredeyse alaka yok eh maliyeti gibi. 2 Ev son kullanıcı ürünleri var. Belirli markalarda mesh vs toplu çözümler bunlarda ucuz değiller. Bir de 3. provider'lara dağıtılan ucuz, geneli dandik ürünleri var bunlar da gerçekte temelde 2 segmenttir 1. kurumsal sınıf service provider ürünleri ki batıda yaygın 2. bizde ISS'lerin genellikle kampanya ile verdiği yada disp'lerin tedariğinde piyasanın %60'ından fazlasını oluşturan ucuz ürünler ki zyxel, tplink, huawei markaları bu ölçekte yaygın. Fakat bu ölçek ürünler marka yanılgısı oluşturmamalı. Ör ben Asus pek anmıyorum yüksek kalitede yerelde bulunur ürünleri var fakat hem fiyat olarak öyle çok uygun değil hemde yerelde network grubu desteği çok zayıf markanın. Bu edinilmez, memnun olunmaz anlamı taşımaz.
Superbox konusunda uzun anlatımım var bakılabilir yine ev deneyimi paylaştım orada. Evimde şuan başkasına referans olamayacak karma bir yapı kullanıyorum zyxel, tplink ürünleri mevcut daha öncede söküp attığım tplink, mii ürünleri vardı. Ör yukarıda mesh yerine powerline dedim aktarım için Tplink TL-WPA7517 KIT ürünü kullanıyorum memnunum. Benim seçimlerimde soft option belirleyici değil temel ihtiyaçlarımı karşılaması, ürünün işini doğru yapması önemli, hatta yapabiliyorsam kullanmadığım soft özellikleri disabled yaparım ki o küçük aletin cpu, ram'ine daha az başvuru gitsin.
Zayıf halka esası gibi pazarlama kavramlarının zıttı çok basit birşeyi belirteyim. Koyduğunuz her option'ın donanımda bir karşılığı olmalıdır bu ek bir birim olabilir yada daha fazla kaynak tüketimine karşı işlem gücü artışı olabilir fakat piyasa bunu böyle yapmıyor:) Hemen herşey benzer aptal ucuz switch'i ipcam ortamı altına koyarsanız sonunda çakar, istediğiniz kadar iyi seçin oyun pc'si ile CAD/CAM, media streaming vs sorunsuz ve uzun vadeli yapamazsınız çünkü herşey taban esastan donanıma dayalıdır kalanı üzerine inşa... O yüzden öncelikle gerçekte ne istediğimiz bilerek segmentasyona yaklaşmamız gerekiyor. Bu arada bu kadar kelimeyi sizi forumda herhangi bir kişi olarak görmediğimden yazıyorum Serkan gibi çay arası diyelim. 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2022 18:49

(@omeryilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz çok teşekkürler, ben okumakta zorlandım siz yazmakta zorlanmamışsınız ellerinize sağlık. Konu konuyu açıyor söyleyecek mevzular var sizi de yormak istemem bence de çay molası 🙂 Konuya da mizah katmak adına; Ağlarsa kablosuz ağlar gerisi yerel ağlar demişler 🙂

Gönderildi : 01/04/2022 10:15

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eyvallah güzel demişler 🙂
Tam da bu konu üstüne dün gece discord muhabbet grubumuzda benzer konular oldu herkes cihazlar arası dengesizliklerden ve yaşananları anlayamamaktan muzdarip. Velhasıl görece kurumsalda çözmek kolay ama evlerde açıklamak, çözmek zor cidden. 🙂

Gönderildi : 01/04/2022 15:27

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Bahsedilen cihazı uzun süredir kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. 3 katlı müstakil bir evde yaşıyorum orta katta konumlşanmış durumda cihaz. 2.4 ghz de özellikel cihazın çekim gücü ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. 5Ghz de hali ile bu alan daha küçük.

Evde birden fazla vlan oluşturup iot cihazları , çocuklara ait cihazları farklı segmentlerde farklı kurallar ile kullanıyorum.

Adguard dns ,Cloudflare dns  , safedns entegrasyonu gibi güzel özellikleri mevcut, ağımda kimin hangi uygulamayı kullandığını gösrterebilen başka bir dsl/router yok sanırım.

Bu ileti 2 yıl önce 2 defa Vasvi UYSAL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 04/04/2022 10:59

Paylaş: