Forum

DDR2 VS. DDR3

Bildirimler
Hepsini Temizle

DDR2 VS. DDR3

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
973 Görüntüleme
(@BozokCayaka)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese Selam,

Her ne kadar DDR3 ve DDR2 kıyaslaması doğru olmasa da bu iki teknolojiyi şu an ki durumuyla kıyaslayacak ezbere ddr3 veya ddr2 demeyecek gerçek bir donanım uzmanı -  analist bir arkadaş arıyorum.

Bildiğiniz gibi yine bir geçiş dönemi yaşıyoruz Coreİ7 nin piyasaya sürülmesiyle birlikte DDR3 RAM bellekler boy göstermeye başladı,

Buraya kadar herşey güzel, fakat cidden DDR2 mi DDR3 mü ??? (?)

Ne kadar bir fark vardır, masaüstü bir sistem toplamayı planladığım bu hafta içerisinde yanılgıya düşmek istemiyorum aksi halde ekran kartı + power + kasa dışında sistemi 5-6 ay sonra çöpe atmış olurum...

OCZ marka DDR2 Ram lerde gecikme süreleri şöyle ;5-6-6-18  4-4-4-10    5-4-4-15 vs.
ve yine

OCZ marka DDR3 1600 Mhz de Çalışan RAM lerin gecikme süreleri ; 7-6-6-24   7-7-7-24   7-7-7-20  vs.

Şimdi matematiksel olara birisi bunu değerlendirip bana da izahını yaparsa neden DDR3 veya DDR2 çok sevinirim,

DDR3 çalışma frekanslarından dolayı tolere eder mi gecikme sürelerinde olan kaybı mesela ?

(1333 Mhz ve diğer frekanslarda çalışan RAm bellekler de değerlendirilebilir tabi, ancak 1600 Den aşağısına insanın DDR3 diyesi gelmiyor.Sanki değmiyor gibi... )

Gönderildi : 12/01/2009 18:29

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba

Performans açısından işlem hacim'lerin çok da bir artırım görünmüyor yalnız DDR3 için bence biraz erken şuan baktığımda çığ gibi üretim var piyasa doymamış gibi her geçen gün yenisi tavsiye olarak sistem bileşenlerinizi yazınız ona yönelik size net bir fikir sunalım gayet sizde bir araştırma yapmış görünüyorsunuz aktif sektörel satışlarda tavan yapma eğilimi gösterseler de eskiyi aratan bir performans sergiliyorlar yeniliklera tarafsız kalmamak kaydıyla uygun ürün performans karşılaştırması ve sonrasında fiyat analizi ile tercih mantıklı olacaktır .

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 12/01/2009 19:55

(@MustafaAYDIN)
Gönderiler: 11
Active Member

Merhaba,

DDR3, DDR2, DDR400, DDR333, DDR266, SDR vs.. sıralamayı tersinden takip edersek bellek modüllerinin mhz cinsinden hızlarının CAS-RAS gecikme zamanlarıyla doğru orantılı olarak arttığını görürüz.. yüksek saat hızları yüksek gecikme demek böyle olması tabi ki kaçınılmaz. gelişen teknolojiyle birlikte işlemci ve anakart performansları artmaktadır bu artıştaki en büyük rol FrontSideBus' un hızlanmasıdır uyum açısından doğal olarak ramlerde bu hıza ayak uydurmak zorundadır. Ramlerin performansa doğrudan etki eden yönü gecikme sürelerinden ziyade çalışma saat hızlarıdır. Gecikme zamanları ise sadece bazı uygulamalarda performansa etki etmektedir.

Sorunuzun cevabına gelince değişim kaçınılmaz görünüyor.. bilgisayar kullanmaya devam edecekseniz bir gün muhakkak DDR3 e geçeceksiniz demektir..

Gönderildi : 12/02/2009 19:14

Paylaş: