Forum

Disk hatası:Not Ini...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk hatası:Not Initialized

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,658 Görüntüleme
(@ebubekirsiddik)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar USB 500GB lık "Western Digital" bir diskim var.Diskime erişemiyordum.Tekrar çıkartıp taktım.Ve daha sonra "Disk management" içinden kontrol ettiğimde disk status kısmında "Not Initialized" yazıyordu.Sağ tıklayıp "Initialized" etmek istediğimde şu hatayı veriyor:"The reguest could not be performed because of an I/O device error"(Giriş-çıkış aygıtlarındaki sorun nedeniyle işlem gerçekleştirilemiyor).BIOS dan kontrol ettğimde Disk 0GB olarak gözüküyor ve ismi yazmıyor.Yardımcı olursanız sevinirim. 

Gönderildi : 01/01/2009 17:35

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhaba

1-) Disk yönetim konsolundan sürücü üzerinde yaptığınız işlemler yanıt vermiyor gördüğüm kadarıyla.

2-)Sürücü harfini değiştirebiliyormusunuz?

3-) http://www.pcinspector.de/Sites/file_recovery/info.htm?language=1 adresindeki PCI File RECOVERY ile muhtemelen sorunu gidereceksiniz.

4-) Alternatif bir iki sistem komutu kullanınız.      Başlat - Çalıştır  - Chkdsk /f       -f yerine eğer disk'in sürücü adı belirgin ise onu yazınız.

MS Destek Lİnk :  http://support.microsoft.com/kb/891894

Son olarakta bios üzerinde "0" sıfır olarak görünüyor demişsiniz.Kötü senaryo yazmak iyi olmıyacak ama

"usb kabloyu değiştiriniz" sorun çözülmez ise usb kontrol entegresi veya disk üzerinde sorun oluşmuştur. Yetkili servise veya ürünü aldığınız  yere götürmeniz gerekir.

Sorun çözümünde geri bildirim yaparsanız tekrar yardımcı olmaya çalışalım.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 01/01/2009 18:05

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Uğur Bey bunları yaptım zaten.ayrıca sürücü ismi gözükmüyor.Fiziksel bir sorun varsa nasıl çözebilirim.

Gönderildi : 01/01/2009 18:18

(@ugurdasdemir)
Noble Member

Uğur Bey bunları yaptım zaten.ayrıca sürücü ismi gözükmüyor.Fiziksel bir sorun varsa nasıl çözebilirim.

Onuda Belirt'tim post üzerinde okursanız ....

Gönderildi : 01/01/2009 18:20

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

usb kabloyu değiştirdim olmadı daha sonra kutusunun içinden disk i çıkardım ve direk olarak SATA portuna bağladım o şekilde de aynı hatayı veriyor.

Gönderildi : 01/01/2009 18:23

(@ugurdasdemir)
Noble Member

usb kabloyu değiştirdim olmadı daha sonra kutusunun içinden disk i çıkardım ve direk olarak SATA portuna bağladım o şekilde de aynı hatayı veriyor.

O halde disk sorunlu taşıma sırasında bir hasar almış olabilir veya üretim hatası vardır.Ürünü aldığınız servise tez elden götürünüz.Yalnız harici disk olduğunu algıladım ürün üzerinde fiziksel bir belirt'ti bırakmış iseniz garanti dışı kalabilir.Yalnız yetkili servisteki bir çok arkadaşım yardımcı oluyor ...

Gönderildi : 01/01/2009 18:38

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Uğur Bey sağolun.Son sorum:Disk bu haldeyken dataları kurtarmak mümkün mü?Mümkünse hangi program ile en iyi sonucu alabilirm.Neden soruyorum disk gözükmediği için kurtama programı disk i bu halde algılaya biliyor mu? diye.

Gönderildi : 01/01/2009 18:49

(@ugurdasdemir)
Noble Member

Uğur Bey sağolun.Son sorum:Disk bu haldeyken dataları kurtarmak mümkün mü?Mümkünse hangi program ile en iyi sonucu alabilirm.Neden soruyorum disk gözükmediği için kurtama programı disk i bu halde algılaya biliyor mu? diye.

Bios ortamında disk tanımsızdı sanırım bir fiil yazılımsal bir data kurtarma olmaz ama Uzman veri kurtarma araçlarıyla donanımsal bir data kurtarma gerçekleştirebilir. Bunuda verikurtarma yapan firmalara danışarak çözebilirsiniz.

Bir çözüm yolu daha aynı marka model bir diskin üzerindeki mainboard'ı çıkarıp kendi diski'nize takıp deneyebilirsiniz.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 02/01/2009 00:20

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba ;

Son durum nedir ?

Gönderildi : 03/01/2009 19:10

Paylaş: