Forum

Hangi marka sabit d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hangi marka sabit disklere güveniyoruz?

11 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
464 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sayın forumdaşlar,

Son yıllarda, sabit disk teknolojileri çok değişiklik göstermedi, fakat sabit disk üreticileri, kalite ve standartlarda adeta yarışmaya girdi.

Tecrubelerinize ve izlenimlerinize dayanarak, hangi marka sabit disklere güveniyorsunuz.

RAID için en uygun markalar, ısı ve uzun ömürlülük, ses seviyesi vs konuları  tartışalım ve paylaşalım lütfen.

(bu konu anketler bölümüne olabilir, karar veremediğim için buraya açtım.

daha önceden benzer anket/konu açıldıysa, ben göremedim. kusuruma bakmazsınız.)

Gönderildi : 30/12/2008 12:24

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba ;

Şuan hdd deyince benim aklıma ilk olarak Seagate gelir ,, bana görede tartışmasız 1 numaradır ...

"Dikey Kayıt Teknolojisi" Nedir?

Yaklaşık 3 yıldır üzerinde konuşulmakta olan dikey kayıt (perpendicular recording) teknolojisi, 2006 yılıyla birlikte yaşantımıza girmiş durumda. Dikey kayıt teknolojisi sabit disklerde hem kapasite, hem de performans olarak büyük gelişmeler vaad ediyor ve bundan sonra her türlü sabit diskteki standart kayıt sistemi olacağa benziyor. Bu sistemin çalışma prensibiyse basit. Normal kayıt sisteminde veriler, daha doğrusu veriyi ifade eden manyetik sinyaller kayıt yüzeyine yatay olarak yazılıyorlar, yani sanki kayıt yüzeyine sırtüstü uzanmış insanlar gibi diziliyorlar. Oysa dikey kayıt sisteminde veriler kayıt yüzeyine dikine yazılıyorlar. Az önce verdiğimiz örneği sürdürürsek, insanlar bu sefer yatmıyor, ayakta duruyor. Bir insanın uzanıp yatacağı alanda 4-5 insanın ayakta durabileceğini tahmin etmek zor değil, işte dikey kayıt teknolojisi de tam olarak bu durumu kullanıyor, tek bir bit verinin yazılabildiği alana daha çok bit sığdırıyor. Sonuç, artan disk kapasitesi ve okuma-yazma hızı demek.

Yeni teknoloji özel okuma yazma kafaları ve geliştirilmiş kayıt yüzeyleri gerektiriyor. Dikey kayıt teknolojisinin çok yakında tüm ürünlerde standart haline geleceği kesin, örneğin Seagate bu yıl içinde tüm ürün ailesini bu yeni teknolojiye geçirecek. Öte yandan, dikey kayıt teknolojisine sahip ilk nesil ürünlerde, bu teknolojisinin tüm potansiyelini göremediğimiz de ortada. Dikey kayıt teknolojisinin vaad ettiği, eskiye göre 10 kat artan kayıt yoğunluğu ve bağlantılı gelen hız artışı, ilk nesil ürünlerde kendini gösteremiyor. Öyle gözüküyor ki bu teknoloji ancak ileriki nesillerde tam olarak kendini gösterecek.

Gönderildi : 30/12/2008 12:32

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Seagate tercihimdir.Gerek raid yapılarında gerekse diğer pclerde donanımsal olarak seagatei seçmekteyim.

Gönderildi : 30/12/2008 12:34

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Veri Aktarım Çizimleri     Ortalama Erişim Süresi     Okuma/Yazma Veri Aktarım Hızları     G/Ç Başarımı     Sürücü Yüzey Sıcaklığı

Beş farklı başlık altında incelersek  arkadaşlar fikirler sabit mi?

Western Digital 😉 Yalnız evde 4 farklı markayı  kullanıyorum  

Analiz

WD disk'ten veri kurtarma ile çok önemli datalarımı rahatlıkla kurtardım

Samsung  bad sektör'de sınır tanımıyor 🙂 çünkü hali hazırda 4 tane hasarlı kümesi 500 gb kendileri idareten çalışıyor

Seagate Barracuda tartışmasız  takas ürünüm  elimdeki eski disklerle takas yapıp fark ücreti ödeyip almıştım müzik arşivlerim için kullanıyorm:

Hitachi tek plakalı  tıkır tıkır işliyor........

Benden bu kadar .....Toms amcanın  mekanda güzel bir 2007 analizi var dı 🙂 donanım sevdalıları görmüştür zaten

Gönderildi : 31/12/2008 00:46

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Western Digital ve Seagate benim favori disk markalarım.

Gönderildi : 31/12/2008 21:34

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Sadece Seagate diyorum

Gönderildi : 01/01/2009 00:41

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Lacie ve WD hem ürün sekmentinde gösterdikleri başarı hemde dünya üzerinde kendini kanıtlamış markalar olmasından dolayı tercihimdir.

Gönderildi : 01/01/2009 17:42

(@MustafaAYDIN)
Gönderiler: 11
Active Member

Seagate ve WD dışındakilere pek güvenemiyorum açıkçası..

Gönderildi : 12/02/2009 20:24

(@TarkanAtes)
Gönderiler: 65
Trusted Member

aslında bu birazda hangi amaçla kullanacağımız ile ilgili.

Eğer Hız + Güvenlik  + Kapasite + 7/24 Kararlı Çalışma aranıyorsa
Seagate 1Tb SAS diskler ( ST**SS  serisi )
RVFF™ (Rotational Vibration Feed Forward)  özelliği sayesinde çok diskli raid işlemlerinde çok stabil çalışır.
Üzerindeki bilgi kaybı nomal SATA disklere karşı 10 kat da azdır.

Eğer Güvenlik ve kapasite ön planda ise :
Seagate ST***NS  serisi  SATA diskler

Eğer sadece kapasite önemli ise her disk olabileceği gibi

mutlaka 32mb önbellekli bir model tercih sebebidir.

Gönderildi : 13/02/2009 00:49

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Seagate derim

Gönderildi : 13/02/2009 01:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0

External tarafında WD,Internal'da Seagate tercihim olur.

Gönderildi : 19/02/2009 19:03

Paylaş: