Forum

hangi yapı ve Hangi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hangi yapı ve Hangi sunucu daha mantıklı

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
528 Görüntüleme
(@DoganYetiskin)
Gönderiler: 171
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.

şirketin türkiye ve yurt dışında bir çok şubesi bulunuyor. bir ülkede 4 şehirde şubesi var şimdi bu ülkedeki şubeleri yaızlım sistemi değişecek yazılım sistemi değiştiğinde sistemde de değişiklik olacak. ve bir rack sunucu araştırıyorum rack sunucuda hyper-v kullanmak istiyorum maliyet açısından. bu sunucuda virüs management, printer management, Kamera management, network ve bilgisayarların yönetimi için bir sistem yönetim programı ve active directory gibi bazı programlar kurmayı düşünüyorum. 3 lokasyonda networkde hp 1920 24 port switchler var sadece bir lokasyon cisco switch var. bu kuracağım programlara ve yapıya için acaba HP veya Dell veya nasıl bir model ve server almalıyım ayrıca kabindeki yer tasarrufu için rack düşünüyorum. bana marka ve model öenerebilceek arkadaşlar varmı? 

birde exchange yapısı için office 365 düşünüyorum. ve active directory için DNS için azure almam maliyet açısından hemde yönetim açısından daha mantıklı olur mu ?

hangi yapı ve hangi sunucu daha mantıklı olur.

Gönderildi : 03/05/2017 12:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle HPE, Dell, Lenovo vs ne alırsanız alın işinizi görür, çünkü bankacılık core sistemleri veya hastane için yine kritik sistemler, enerji alt yapı sistemleri, trafik ve benzeri kritik sistemler dışında alacağınız her türlü sunucu iş görür. Sonuçta hepsine çok yakın teknolojiler kullanılıyor. Bazen müşterinin iş ihtiyacı çok net oluyor.

Örneğin sizin gibi şubeli bir yapısı var, diyor ki 100 şubem var, her şubeye iki sunucu bir storage alacağım ama yer sorunum var ondan sunucu 1U olmalı ama USB 3.0 olsun dediğin zaman o durumda HPE de olur IBM de olmaz misal, bu tür limitasyonlarn yok ise bu durumda servis ağı iyi olan, fiyatı ve size sunduğu özellikleri iyi olan marka bağımsız bir ürün alabilirsiniz.

HPE DL120 sizin işinizi görecek bir makinedir 1U' luk bir sunucudur.

Office 365 her türlü kolaydır ama önemli olan yine isterleriniz ,eğer POP3 vb kullanıyorsanız zaten kimse active sync ve onun nimetlerini bilmiyor, güvenliği önemsemiyorsunuz demektir.

Ancak günümüz şartlarında office 365 gibi kurumsal bir hizmet en doğrusudur.

DNS public alan adı için sanırım, azure yapabilirsiniz veya godaddy gibi bir şirketten de DNS hizmeti alabilirsiniz.

Active Directory için ne lazım onu tam anlamadım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2017 15:34

(@DoganYetiskin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Active Directory için fiziksel server mı almak yoksa azuradamı tutmak maliyet açısında daha mantılımı olur ? önerdiğiniz server sadece uygulamalarda kullanmak mı daha mantıklı olur.

Gönderildi : 03/05/2017 15:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

AD makinesi kaç kişiye hizmet edecek?

A1 v2 örneğin temel olarak 200 kullanıcıya kadar iş görür

D2 V2 ise 1000 kullanıcıya kadar çalışır

Ama yerel bir AD çok daha performanslı olmalı.

Eğer azure üzerinde kurulum yapacak isen AD DB yi C ye koymayın sakın, on-prem kurulum dan farlı yani.

Support almak istiyorsanız en az iki dc olması lazım azure da. Birde bunu yedeği var tabiki.

Özetle DC yi neden azure a koyuyorsunuz önemli olan o?

DR için ok ama ana iş yükü için biraz lüks olabilir.

Çok dağınık yapınız var ise o zaman point to site vpn ile istemci direkt azure daki dc ye logon olabilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2017 16:56

(@DoganYetiskin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

AD makinası şimdilik 200 kullanıcıya hizmet edecek ama dediğiniz gibi fiziksel daha mantıklı olacak.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/05/2017 17:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 03/05/2017 17:58

Paylaş: