Forum

Dell R710 server hd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell R710 server hdd sorunu

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,367 Görüntüleme
(@YUSUGGOCMEN)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. işyerimizde kullandığımız server makinamızda  hdd sorunu yaşıyoruz. server de 3 adet 146gb hdd vardı. İlk hdd hata vermeye başladı ve bu hdd 300 gb olan ile değişti bir sıkıntı olmadan çalıştı ön panelinde verdiği hata gitti. Ondan yaklaşık 2 ay sonra ortada olan hdd' nin komple ışıkları söndü ama panelde hata vermedi. Çalıştığımız firma hdd'nin bozulduğunu söyledi bir tane daha 300 gb hdd gönderdiler. onu taktık hata gitti ışıkları yandı.2-3 gün sonra baktım panelde "E1810 hard drive 1 fault" hatası veriyor ve hdd'nin yeşil ışığı ile birlikte turuncu ışıkta yanıyor. Firmanın söylemesi makinanın backplane arızası olabileceği garantisi olmadığı içinde yeni bir server almamız gerektiğini söyledi. Eski çıkardığım hdd'yi takıyorum hata gidiyor ama ışıkları yanmıyor. Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler..

Gönderildi : 13/07/2016 17:32

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilk bozulan 146gb disk yerine, 300 gb disk eklediğinize göre, yapınızda raid yapısı yok, doğru mudur ?

eğer raid yok ise, mevcut diskleri farklı disk yuvalarına ekleyerek, tekrar deneyebilirsiniz.

lokasyonunuzda enerji dalgalanma veya kesintisi çok yaşanıyor ise, disk kayıplarınız sürekli olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2016 18:18

(@YUSUGGOCMEN)
Active Member
Konu başlatıcı

raid yapısı var çünkü hdd'yi çıkarttığımda sistem çalışmaya devam ediyor. Server büyük bir güç kaynağına bağlı elektrik sıkıntıları yaşamıyoruz.

Gönderildi : 13/07/2016 19:03

(@turancoskun)
Üye

raid seviyeniz nedir ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2016 19:23

(@YUSUGGOCMEN)
Active Member
Konu başlatıcı

Raid yapısı konusunda bilgim yok maalesef..

Gönderildi : 14/07/2016 14:54

(@turancoskun)
Üye

Yusuf bey,

sunucunuzun üzerinde 146gb*3 adet disk var ve bozulanın yerine farklı kapasitede disk takarsanız, raid degraded modda çalışmaya devam eder.

bu yüzden sordum raid seviyenizi, raid5 mevcut ise zaten ilk disk kapasiteden dolayı uyumsuz, ikinci diskte arıza yapınca, sunucu doğal olarak açılmayacaktır.

disklerin ön panel ışıklarının yanması, doğru yapılandırma ile çalıştığı anlamına gelmez.

size söylenen raid yapısını tekrar kontrol etmenizde fayda var.

Gönderildi : 14/07/2016 16:03

(@YUSUGGOCMEN)
Active Member
Konu başlatıcı

Raid yapısını öğrenebileceğim bir yol varmı?

Gönderildi : 19/07/2016 16:50

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

server açılırken raid manager yazısı karşınıza geldiğinde, kısayol tuşu ile konsola girip bakılabilir. ( ctrl-s / ctrl-m vb. )

idrac yapılandırılmış ise, web konsole üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2012/10/07/dell-r720-server-ncelemesi-ve-n-ayarlar.aspx

Gönderildi : 19/07/2016 17:03

(@AYLINYUSEIN)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhabalar,

Dell garanti dışında ki ürünler için altta ki linkten destek alabilirsiniz.

http://en.community.dell.com/support-forums/international_enterprise__out_of_warranty/dell_turkey/

Sorun tespiti , log analizi ve parça değişimi gerekirse parça numarası konusunda yardımcı olabiliriz

Saygılarımla,

Aylin Yusein

Gönderildi : 22/07/2016 19:08

(@YUSUGGOCMEN)
Active Member
Konu başlatıcı

o şekilde bakayım turan bey, aylin hanım link açılmıyor..

Gönderildi : 23/07/2016 18:19

(@AYLINYUSEIN)
Gönderiler: 6
Active Member

Paylaş: