Forum

HDD Kutusu Öne...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HDD Kutusu Önerisi

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,540 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Uzun bir aradan sonra çözümünü bulamadığım bir sorun ile karşınızdayım. Sorum şöyle ;

4 Adet 3,5 HDD'lerim var. Ben bunları Dock Station ile PC'ye yada 3D Media Player'e bağlıyorum. Fakat her seferinde tak çıkart, aman sallanmasın vs. gibi sorunlarla karşılaşmamak adına, bu 4 Adet Diski bir kutu içinde muhafaza ederek tek bir USB 3.0 kablo ile PC'ye yada Media Player'e bağlamak istiyorum. Fakat gördüğüm kadarıyla tüm HDD Kutuları RAID konfigrasyonuna göre tasarlanmış. Ben 4 Diskin içindekileri ayrı ayrı görmek istiyorum. Yani RAID Kesinlikle yapmayacağım. RAID Yapmayan bir HDD Kutusu önerebilirmisiniz. RAID uyumlu HDD Kutusunu alıp RAID'i aktif etmeden çalıştırabilirmiyim diye düşündüm mümkün olmadı. Bu yüzden iki HDD'e ait bilgileri uçurdum. Bu çok kötü oldu gerçekten. Bunun bir yolu olmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 03/11/2015 16:47

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhabalar,

Size önerim bu tarz bir microserver olur 4 diskinizide bağlayıp iç kısımda flashdisk takıp FreeNAS kurun Ethernet portundan Gigabit olarak bağlayabilirsiniz.

http://louwrentius.com/hp-proliant-microserver-n40l-is-a-great-nas-or-router.html

hp2

Gönderildi : 03/11/2015 18:19

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sn. Oktay bey ;

Öneriniz için teşekkür ederim. Bu cihaz mini sunucu tarzında öyle değilmi. Fiyat araştırması yaptığımda yaklaşık olarak 1.200 - 1.400 TL civarında. Gerçekten yüksek bir fiyat. Benim aradığım 500-600 TL aralığında. Sadece USB'den Disk içeriklerini görsün yeter, başka hiç bir özelliği gerçekten önemli değil.

Benim merak ettiğim RAID özellikli tüm HDD Kutularını RAID kurmadan, devrede olmadan kullanabilirmiyim. HDD bozulması, arızalanması için bir önlem almak istemiyorum. Ben 4 Diskide aynı anda içindekileri gösteren bir cihaz arıyorum.  Ben aşağıda resmi olan hdd dock station kullanıyorum. Bu cihazda 4 diskide ayrı ayrı görebiliyorum PC'de olsun Media Player'de olsun. Bunun kapalı kutu şeklinde, kızaklı olanını bulamıyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 03/11/2015 20:18

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Konuyla ilgili yardım edebilecek, tavsiyede bulunabilecek birini arıyorum. Sağolsun Oktay bey tavsiyede bulunmuş fakat daha uygun fiyatlarda Server olmayan, RAID sistemini kullanmayan bir HDD Kutusu aramaktayım.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/11/2015 19:44

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

4 yuvalı disk kutularında hepsini ayrı ayrı görebilirsin. raid yapmak istemezsen yapmazsın. O artı özelliğidir kutunun.

Usb veya lan bağlantı türüne veya okuma/yazma hızına göre fiyatı yükselir. Sadece diskleri göreyim dersen ucuz ürünler var piyasada.

Gönderildi : 05/11/2015 19:58

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

4 yuvalı disk kutularında hepsini ayrı ayrı görebilirsin. raid yapmak istemezsen yapmazsın. O artı özelliğidir kutunun.

Usb veya lan bağlantı türüne veya okuma/yazma hızına göre fiyatı yükselir. Sadece diskleri göreyim dersen ucuz ürünler var piyasada.

Teşekkür ederim Emrah bey. Bir arkadaşımda WD My Cloud EX4 var. Ben kendi disklerimi takmadan cihaz üzerinde birlikte ayarlara baktığımızda RAID'i devre dışı bırakacak bir bölüm, tanım göremedik. Arkadaşımda bu tür kutularda ( Raid özellikli ) RAID'ı devre dışı bırakmanın imkansız olduğunu söylemişti. Fakat siz RAID'i devre dışı bırakarak 4 Diskide ayrı ayrı görebileceğimizi söylüyorsunuz. Bende bunu duymak istiyordum, bir kutu alıp deneneyeceğim. Umarım verdiğim para boşa gitmez. Çünkü RAID'i devre dışı bırakamaz isem, benim hiç bir işime yaramayacak kutu.

Teşekkür ederim geri dönüşünüz için.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/11/2015 20:17

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Amazon'da bulduğum bir kutu var. Fakat henüz sipariş vermedim. Çünkü RAID'ı devre dışı bırakacağıma emin olamadım. Kargo, Gümrük vs. herşey dahil 145 Dolara geliyor. Uygun fiyatlı.

• Support all brand of 3.5" SATA I / II / III hard disk drive up to 8TB per drive, and up to 4 x 8TB
  • Support SATA 3 6.0Gbps hard drive transfer rate
  • Transfer rate up to 5.0Gbps via USB 3.0, Transfer rate up to 6.0Gbps via eSATA
  • Comptaible with Mac USB 3, Smart Fan Function
  • Thermal Sensor built-in, Auto and Manual Mode and One Button Interface selection to switch USB 3.0 or eSATA Interface

Mediasonic ProBox HF2-SU3S2 4 Bay 3.5" SATA HDD Enclosure

Gönderildi : 05/11/2015 20:26

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

http://www.dark.com.tr/depolama/hdd-kutu-disk-kutusu/dark-quad-raid-box-4-x-3-5-hot-swap-disk-ve-usb-3-0-esata-destekli.html

için rahat etsin diye söylüyorum, ürün özelliklerinde raid yapmadan ayrı ayrı disklere ulaşılabileceği yazmış.

Fiyatıda 500-600 tl arası. yurtdışından alıp riske girme bence.

Gönderildi : 05/11/2015 20:43

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

http://www.dark.com.tr/depolama/hdd-kutu-disk-kutusu/dark-quad-raid-box-4-x-3-5-hot-swap-disk-ve-usb-3-0-esata-destekli.html

için rahat etsin diye söylüyorum, ürün özelliklerinde raid yapmadan ayrı ayrı disklere ulaşılabileceği yazmış.

Teşekkür ederim Emrah bey, tamda aradığım bir cihaz. Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Saygılarımla.

Gönderildi : 06/11/2015 13:21

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

Teşekkür ederim Emrah bey, tamda aradığım bir cihaz. Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Saygılarımla.

Yardımcı olabilmek benim için yeterli. İyi çalışmalar.

Dip not: Cihaza diskleri takarken dikkatli olmanızda fayda var. Bazı cihazlar ilk takılan diskleri silip öyle kullanıma başlatırlar.

Gönderildi : 06/11/2015 13:36

(@abdullahnalcaci)
Gönderiler: 144
Estimable Member

Mert bey merhaba,

Raid yapmak istemediğinizi özellikle söylemişsiniz ama yinede aşağıdaki yapıyı bir değerlendirseniz.

4 HDD takılabilen bir NAS cihazı alsanız.  (QNAP, SYNOLOGY tavsiye edebilirim)

Bu 4 diski içerisine taksanız ve daha sonra Raid yapsanız.

Oluşan Bölümden'de 4 adet sanal disk oluştursanız. ISCI ile her yerden bağlanabilseniz olmaz mı ? 

Harddisklerden birisi bozulduğunda datanızda kaybolmamış olur -ki...  Sonuçta yine ayrı ayrı dört disk olur =)

Bu cihazlarda raid yapmasınız da olabiliyor, Ayrıca MediaStation özelliğide mevcut

Gönderildi : 06/11/2015 13:50

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Saygılarımla.

Yardımcı olabilmek benim için yeterli. İyi çalışmalar.

Dip not: Cihaza diskleri takarken dikkatli olmanızda fayda var. Bazı cihazlar ilk takılan diskleri silip öyle kullanıma başlatırlar.

Teşekkür ederim Emrah bey uyarınız ve tavsiyeniz için. Cihazı aldığım vakit kullanılmayan başka diskler takıp ilk çalıştırmayı yaparım.

Saygılarımla.

Mert bey merhaba,

Raid yapmak istemediğinizi özellikle söylemişsiniz ama yinede aşağıdaki yapıyı bir değerlendirseniz.

4 HDD takılabilen bir NAS cihazı alsanız.  (QNAP, SYNOLOGY tavsiye edebilirim)

Bu 4 diski içerisine taksanız ve daha sonra Raid yapsanız.

Oluşan Bölümden'de 4 adet sanal disk oluştursanız. ISCI ile her yerden bağlanabilseniz olmaz mı ? 

Harddisklerden birisi bozulduğunda datanızda kaybolmamış olur -ki...  Sonuçta yine ayrı ayrı dört disk olur =)

Bu cihazlarda raid yapmasınız da olabiliyor, Ayrıca MediaStation özelliğide mevcut

Sn. Abdullah bey ;

Teşekkür ederim tavsiyeniz için. Fakat ilk mesajımda da belirttiğim gibi evimde Media Player'ım var ve daha çok aile içi çekilen videolar, fotoğraflar, film gibi dosyaları tutuyorum. Raid yaparak 4 diskimi heba edemem. Tamam güvenlik konusunda RAID en mantıklısı, ama yer bakımından bana mantıklı gelmiyor RAID. Bana yer önemli olan. Mekanik Diskime bir şey olduğunda, Türkiye'de olsun, Avrupa Ülkelerinde olsun tanınmış Veri Kurtarma konusunda profesyonel birini tanıyorum, kardeşim dediğim bir arkadaşım. Disk uçsada, Disk Plakaları zarar görsede kurtaracak biri olduğunu düşündüğüm için sorun etmiyorum açıkçası. Bu konuda hiç endişe etmedim şimdiye kadar.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 06/11/2015 20:01

Paylaş: