Forum

Dell Sunucu Alımı &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell Sunucu Alımı Öneri

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
528 Görüntüleme
(@SamiOzdemir)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Çalıştırım şirket işin 2 adet sunucu ve 2 adet storage  Alınacak  yetkili dell firması bize şunu soruyor

Fibre Channel istiyorsunuz yoksa iSCSI istiyorsunuz diyor çok fazla bilgimiz olmadığından bunu cevap veremedik bize bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

ayrıca .2 adet sunucu 2 storage bu sunuculara bağlancak birinde sas disk diğerinden ssd olcak yapıda vmware esxi çalışcak ama 2 sunucu 2 storage kullanması gerek bizim aldırımız teklif şu şekilde

DELL R720, 2xE5-2650v2,128GB 1866Mhz, H710, 2 x 600GB 10k, 3yr PS. 4hr MC = 2 Adet

DELL PV MD3200i 12x600GB 15K SAS 6Gbps = 2 Adet
veya
DELL PowerVault MD3600f 12x512GB SSD 6Gbps 550/450 3.5" HD = 2 Adet

Bana Önerileriniz Ne olur ? Ne yapalım Nasıl bir yapı kurmayılız.

Sevgi ve saygılarımla

Gönderildi : 28/08/2014 02:21

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Ne için kullanacağınızı yazarsanız ona göre yardımcı olalım, esx üzerinde neler çalışacak?

Genelde 2 sunucu ve tek storage ile esx için failover cluster kurup yapı sağlamlığına gidilir.  Ama bunun için vcenter server kullanmanız ve bunun için de lisans ödemeniz gerekir.

fiber ve iscsi arasındaki fark, data okuma yazma hızıdır. 

Gönderildi : 28/08/2014 11:51

(@SamiOzdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Birinde sql çalışcak diğerinde multimedya diyelim.

Ortalama 100 ,ile 180 kullanıcı bu sisteme yüklencek

sizce fiber mi olsun ?

esx üzerrinde windows olcak.

vcenter işin zaten dell r210 aldık dün vmware olarak plus paket lisans aldık vcenter işinde geliyormuş 🙂 

Gönderildi : 28/08/2014 13:04

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

Maddi olarak sıkıntınız yoksa fiber olması daha avantaj. Ama vmware üzerinde, kuracağınız sistem için ön analiz yapmanızda fayda var.

vmware compatibility üzerinden kuracağınız sistem ve staorage için nasıl bir yapı kurmanız gerektiğini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca ciddi datalarınız varsa ve tecrübeli değilseniz öncelikle danışmanlık hizmeti almanızda fayda var.

esx üzerinde kaç vm çalıştıracağınız, 180 kullanıcının aynı anda kaçının sisteme bağlanacağı ve ne kadar veri çekeceği, yedekleme planları, network yapısı gibi etkenler önceden planlanmalı ve uygulanmalı bence.

Forumdaki Burak Vardar hocamızın vmware tarafında ciddi uzmanlığı ve bilgi birikimi vardır. Bence başlangıç için iyi bir rehber olur.

Gönderildi : 28/08/2014 13:30

(@SamiOzdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Maddi, konuda 100 bin tl kadar bütçe belirledi bize firma 🙂 

arkadaş profil linki atarsanız sevinirim network kısmında zaten diğer arkadaşım işlemi yaptı  bizr sadece donanımı almak 🙂 yeterli olucak.

Gönderildi : 28/08/2014 13:34

(@AdemKARAMESE)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhaba Sami bey,

Yapıdan anladığım kadarı ile redundancy olarka kurulum yapılacak. 180 kullanıcılı bir yapı için fiber biraz fazla olabilir, tabii ki tercih sizin. Bu noktada size tavsiyem  Emrah bey'in de belirttiği gibi ön analiz yapılmasında fayda var. Aşağıdaki link'ten partner firmalarımız ile irtibata geçip projeyi paylaşmanızı öneririm. Ayrıca elinizde bulunması açısından I-SCSI ve Fiber Storage'ların kablolama yapısını anlatan PDF dökümanlarıda paylaşıyorum.

Partner firmalar: http://dell.to/J0kxAb

MD3200i döküman: ftp://ftp.dell.com/Manuals/Common/powervault-md3200i_Deployment%20Guide_en-us.pdf

MD3600F döküman: ftp://ftp.dell.com/Manuals/Common/powervault-md3600f_Owner%27s%20Manual_tr-tr.pdf ve ftp://ftp.dell.com/Manuals/Common/powervault-md3600f_Setup%20Guide_tr-tr.pdf 

Gönderildi : 28/08/2014 16:38

(@SamiOzdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim anlamaya çalıştırım olay

I-SCSI mi Fiber  mi daha hızlı

Gönderildi : 28/08/2014 23:23

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

İscsi san cihazları network hizi ile orantilidir ve ethernet ile iletişim sağlar. Genelde 1 Gbit hiz sağlar.

Fiber channel ise,  hba kartina fiber kabluo ile baglanir.2,4,10 Gbit gibi yuksek hiz sağlar.

Gönderildi : 29/08/2014 02:41

(@SamiOzdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki satıcı firma neden İscsi ile çift kablo takarız 10 gb bağlantı hızı alırsınız diyor 🙂 açıkcası biraz şaşkınım ama size inararak Fiber channel olan sipariş vericek  + hba kartından alıncak

ayrııca bu hba kartına bir fiber kablo gidiyor birde geliyor sanırsam yani her sunucu işin 2 kablo ve bir hba kartı şart sanırsam eğer 1 sunucu 2 inci stogare bağlarsam  2 hba kartı 4 adet fiber kablo lazım olucak sanırsam

buy hba kartları yanında geliyormu sunucuların ayrıca kablolar stogare lemi geliyor yoksa extrami alıyoruz 

Gönderildi : 29/08/2014 04:20

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member

10 gbit bağlantı yapan storage cihazlar var. Ama fiyatları yüksek. Ben fiber terciih ederdim.

Bu yüzden ben, madem sanallaştırma yapacaksınız, vmware compatibility üzerinden ön çalışma yapın demiştim.

Gönderildi : 29/08/2014 12:10

(@SamiOzdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

10 gbit bağlantı yapan storage cihazlar var. Ama fiyatları yüksek. Ben fiber terciih ederdim.

Bu yüzden ben, madem sanallaştırma yapacaksınız, vmware compatibility üzerinden ön çalışma yapın demiştim.

İşde o nasıl yapılır bilmiyorum bana yol gösterirseniz yapabiliriz.

Gönderildi : 29/08/2014 12:17

Paylaş: