Forum

G31 ve G41 Chipset

Bildirimler
Hepsini Temizle

G31 ve G41 Chipset

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,457 Görüntüleme
(@ermanispir)
Gönderiler: 87
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Elimde üzerinde ERP programı olan ve çöktüğünde yeniden kuramayacağım  Anakart Chipseti G31+ICH7  olan bir bir sistem var,

Daha önce sistemin anakartı yanmış ve birebir aynısını bulup takmışlar sorun olmamış,

Ancak şimdi bu anakart üretilmiyor, ve bu anakartın tekrar bozulması durumunda G41+ICH7 Chipsetli bi anakart takarsam Windows açılır mı?

diye sormak istiyorum. 

Gönderildi : 25/08/2014 15:16

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Programın imajını başka bir diske atarak deneyebilirsin. 

Gönderildi : 25/08/2014 16:11

(@ermanispir)
Gönderiler: 87
Estimable Member
Konu başlatıcı

Image alabilmek için kapatmak veya üzerine program kurmak gerekiyor, ben bunların ikisini de yapamam çünki fabrika 24 saat çalışıyor,

Daha önce deneyen arkadaş varsa lütfen benimle paylaşsın. 

Gönderildi : 25/08/2014 16:30

(@ugurburma)
Üye

İşletim sistemi ne yüklü?

Gönderildi : 25/08/2014 17:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bizde genelde 7x24 çalışıyoruz ama illaki duruş zamanları olacaktır. Program kurmadan acronis ile işletim sisteminizde 2008 ve üstü ise windows server backup ile imaj alabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/08/2014 11:12

(@SamiOzdemir)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Image alabilmek için kapatmak veya üzerine program kurmak gerekiyor, ben bunların ikisini de yapamam çünki fabrika 24 saat çalışıyor,

Daha önce deneyen arkadaş varsa lütfen benimle paylaşsın. 

Bugün  Aynı Sorun benimde ofisde bilgisayarda geldi başımıza gittip  mecidiyeköy 1 adet g41 chipli anakart aldım ve taktım 🙂 bilgisayar açıldı ama açılırken bir ton driver kurdu anakartı tanıdı ve resetledikden sonra sorun kalmadı 🙂 bana 145 tl patladı 🙂 ama sorun çözüldü   şunuda unutmayın windows 7 ve üstünden

İşlemci
Anakart
Ram

Değişimlerinden format gerek yok 🙂 direk takın çalıştırın bunlar zaten tak çalıştır mantğında çalışıyor.

Gönderildi : 29/08/2014 04:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Verdiğiniz bilgi yanlış anakart kontrolcüleri sürüm ve driver'ları uymazsa sistem açılmaz. Sorun çıkartan birim disk controlları bu değişim öncesi default driver'a çekilirse değişim problemsiz gerçekleşir ekseriyle. Çöktükten sonra değiştirme imkanı ise yok register üzerinden ayarlanıyor. İşlemci ve anakart değişince aktivasyon bozulur.

G31 G41 arasında ise chipsetler arasında çok fark yok durumu belirleyen anakartın dizaynı olur ide mod ile değişim gerçekleşebilir rahatlıkla ahci mod da sata driver'larından çakılabilir anakartlar arasında farklı sata ek kontrolcü kullanılmışsa sistem açılmaz. Bazen de işletim sisteminin sihhat durumuna göre usb controller larda sorun çıkar değişimden sonra açınca uğraştırır epey düzeltmesini herkes yapamayabiliyor.
G43 den sonra ise sata controller mimarisi değişiyor açılması garanti değil.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2014 06:13

(@SamiOzdemir)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Verdiğiniz bilgi yanlış anakart kontrolcüleri sürüm ve driver'ları uymazsa sistem açılmaz. Sorun çıkartan birim disk controlları bu değişim öncesi default driver'a çekilirse değişim problemsiz gerçekleşir ekseriyle. Çöktükten sonra değiştirme imkanı ise yok register üzerinden ayarlanıyor. İşlemci ve anakart değişince aktivasyon bozulur.

G31 G41 arasında ise chipsetler arasında çok fark yok durumu belirleyen anakartın dizaynı olur ide mod ile değişim gerçekleşebilir rahatlıkla ahci mod da sata driver'larından çakılabilir anakartlar arasında farklı sata ek kontrolcü kullanılmışsa sistem açılmaz. Bazen de işletim sisteminin sihhat durumuna göre usb controller larda sorun çıkar değişimden sonra açınca uğraştırır epey düzeltmesini herkes yapamayabiliyor.
G43 den sonra ise sata controller mimarisi değişiyor açılması garanti değil.

Eğer ide kullanıyorsa dogru ama kullanmıyorsa sorun olmuyor onun dışında gunumuzde kontrolcü üreten firma sayısı bir elinizi geçmez ondan dolayı bende sorun yaşamadım arkadaşda sorun yaşamaz.

bilginiz olsun eğer dediğiniz doğru olsa windows 7 veya 8 açılırken  anakart  tanımaz ve mavi ekran hatası verirdi.

Gönderildi : 29/08/2014 12:14

(@ugurburma)
Üye

Engüzel çözüm şirketinizde G31 kullanan aynı bilgisayardan var ise onu değiştirin ve yedek olarak kenarda tutun.

Gönderildi : 29/08/2014 13:01

(@kemalettintaylan)
Gönderiler: 279
Reputable Member

bu bilgisayarı sanallaştırmayı düşünmezmisiniz ? vmware converter ile basitce bu işlemi yapabilirsiniz  http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2009/10/03/vmware-converter-ile-varolan-fiziksel-isletim-sistemini-sanallastirmak.aspx

Gönderildi : 29/08/2014 13:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Ide mode disk IO arabirimi ile ilgili değil bu noktada board üzerine üretici ide port koysun koymasın verilen ICH enchange desteği. ide mod da matrix storage gibi bazı opsiyonlar kullanılamaz. Clone-imaging de asıl sorun yaşatmayan ide mod üzerinden yürümesidir ahci mod da controller sürümleri daha önemli. Marvell, SI, broadcom gibi 5-6 tane tr de erişilebilen board larda kullanılanları sayabilirim. ICH7 de sadece 5-6 tane sürüm bulunuyor bunlar D, F gibi revizyonlara ayrılır. Bunlar arasında driver farklılığı mümkün olabiliyor. Mesela eskiden asus ekseriyetle marvel gigabyte sı, texas kullanırdı. İşte bu yüzden genel geçer konuşmak mümkün değil mevcut anakartın dizaynı önemli.

Mainboard için plug&play olmaz söz konusu bile değil bu board üzerinde sunulan usb, pce-e gibi arabirimler için geçerlidir. Anakart tanınması diye birşey geçerli değil yani kernel driver'ları Os installation aşamasında yükleniyor. blue screen olayı da ekseriyetle diğer os dll'leriyle çakılmasının dışında ICH, ahci driver, usb controller vs driver farklılığından load edememesinden kaynaklanıyor. Örnekle anlaşılabilmesi için farklı vga'larla  sistemin açılabilmesinin nedeni microsoftun producter default driverları hali hazırda barındırıyor oluşudur. Mesela basit örnek clone öncesi tüm revizyon driverlar sisteme yüklenir ve load edilebilir hale getirilirse farklı güney köprülü anakartlarlada sistem açılır acronis universal restore denilenin yaptığı şeyde budur.

Arkadaşların dediği gibi basitçe 2 şey yapılabilir acronis ile universal restore imajını hazırda tutmak, sanal olarak sistemi hemen çalışabililir tutmak. İlgili konular forumda çok konuşuldu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2014 16:15

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba 

İbrahim Bey'in  dediklerine katılıyorum.Acronis ile çalışan sistemin network üzerinden backup ını alıp universal restore özelliğini istediğiniz donanıma sahip bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.Bizim de  üretim sahamızda kapatamadığımız  birçok bilgisayar var.Bu şekilde alıp kullanıyoruz.

Gönderildi : 29/08/2014 23:25

Paylaş: