Forum

sunucu tavsiyesi

Bildirimler
Hepsini Temizle

sunucu tavsiyesi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
631 Görüntüleme
(@HuseyinOzcan)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bi iki gündür sunucu arayışları içindeyim. benim windows server eğitimim olmasına rağmen donanım işlerinden ve performan karşılaştırmalarından pek haberim yok. sizlere bazı parametreler versem sizlerde kendi şirketlerinizde sistemlerle karşılaştırıp bana minumum sunucu tavsiyesi yapar mısınız?

amaç : ms-sql server kurulması.

1-  yazdığım programa tam 20 kişi bağlanacak (aynı anda 12 kişi max bağlanır) ve bunlar raporlama ağırlıklı çalışan yazdığım programı kullanacaklar. 

2 - yazdığım programda yakşık 240 tablo var. 

bu yukardaki anlattığım ihtiyacı karşılayacak raporlamalarda sıkıntı yaratmayacak minumum özelikte  marka ve model arıyorum. patronun birinci tercihi IBM ben ise DELL yada HP düşünüyorum. sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz.

(patron 10 yıl önce IBM almış hiç bir arıza çıkarmadan hala çalışıyor. bu yüzden IBM sıcak bakıyor)

Gönderildi : 26/07/2013 17:52

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Sunucu için ne kadar bütçe ayırdınız acaba. Dell, Hp sunucular donanımlarını başka firmalara kendi adlarına yaptırıyorlar.

IBM ve Fujitsu kendi donanımlarını kendiler üretiyorlar.

IBM ve Fujitsu ram ve işlemci dışında tüm donanımları kendi üretiyor.

Biz ibm sunucular kullanıyorduk, fujitsu rx300 s7 sunuculara geçiş yaptık.  IBM den daha hızlı ve daha seri.  

Sanallaştırma teknolojisinde 2012 yılında fujitsu rx300 s6 modelinin Avrupa birinciliği vardır. 

2 adet 42 u kabineti fujitsu ile doldurduk, sanallaştırma için kullanıyoruz.

Ayrıca japon devi fujitsu türkiyede arge üssü kuracak.

Gönderildi : 26/07/2013 23:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ürünün garanti süresindeki hizmeti telefon desteği gibi konuları baz alırsak ülkemizde HP markasının eline kimse su dökemez. 2 saatte sorunlu parçamın değiştiğini söylemek mümkün. Bu nedenle ben Hp sunucu almanızdan yanayım.

Saygılarımla. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/07/2013 23:14

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Ürünün garanti süresindeki hizmeti telefon desteği gibi konuları baz alırsak ülkemizde HP markasının eline kimse su dökemez. 2 saatte sorunlu parçamın değiştiğini söylemek mümkün. Bu nedenle ben Hp sunucu almanızdan yanayım.

Saygılarımla. 

Rıza Hocama kesinlikle katılıyorum. IBM,Dell,HP,Cisco ve Fujitsu sunucularının belirli modellerine sahibiz. Telefon Desteği olsun parça değişimi olsun HP bu konularda önde gözüküyor. Dell sunucularını çok beğenmeme rağmen sorun olduğunda case açılması ve müdahele süresi biraz daha uzun. Benim tercihim HP olacaktır.

Gönderildi : 28/07/2013 01:16

(@mertkibar)
Noble Member

hp,dell ve fujitsu sunucuların 3 yıl yerinde servis garantileriyle satılmaktadır. Arza talebini bildirdiğinizde ertesi gün sizin yerinize gelip, garantiyi uyguluyorlar.

Bu uyguladıkları garanti koşulları normal prosedürlere dayalıdır. 

Bu firmalar ayrıca destek paketi satmaktadırlar. Bu destek paketini satın alırsanız, normal garanti prosedürlerden çok farklı daha hızlı destek almaktasınız. Ürününüz  bozuldu veya arza var diyelim destek paketinizde varsa gün içinde destek alırsınız ve normal garanti şartlarından daha hızlı hizmet almaktasınız.

Benim hp dl380 g7 sunucum vardı. Ben sunucuma destek paketi aldım. Sunucumun raid kartı arızalandı. Hp destek talebi açtım. Gün içinde geldiler. Bozulan parçayı söktüler ve yerine geçici bir ürün verdiler. Bozuk ürünü de garantiye yolladılar.

Destek paketim olmasaydı, ertesi gün gelirlerdi. Bozulan parçayı da söküp garantiye yollarlardı.

Bilmeyenler için bu olayı anlatmak istedim.

Gönderildi : 28/07/2013 17:56

(@HuseyinOzcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için çok teşekür ederim fakat tam istediğim cevabı bulamadım.

fiyat konusundan önce bahsettiğim şartları sağlayan bir sunucu en aşağı kaç tl olması gerkiyor ilk önce onu bulmalıyım. ama şirketin bu konuda ayırmayı düşündüğü ücret miktarı  4000 tl civarı bi rakam.

istediğim şartları yerine getirebilecek 4000 tl lik bir sunucu var mıdır?

Gönderildi : 29/07/2013 14:18

(@mertkibar)
Noble Member

dediğin fiyata alacağın en iyi sunucuyu yazıyorum sana

http://www.radiusbilgisayar.com/products.php?product_type=3&model=R210-II

linki inceleyebilirsin.

Gönderildi : 29/07/2013 23:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba 4000 tl günümüzde aşağı yukarı 1800$+kdv olan bir ürüne denk gelirki  bu paraya alınacak sunucu olsa olsa baist bir tower sunucu olur. Köfte ekmek meselesi bu sadece donanım tarafı birde bu işin yazılım lisans tarafı var. Bence ideal bir makine almak için biraz daha iyi bir bütçe istemelisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/07/2013 00:10

(@HuseyinOzcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

herkese çok teşekür ederim hp dl160 düşünüyorum

yada dell

Normal
0

21

false
false