Forum

Cisco mu ? Fortigat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco mu ? Fortigate mi ?

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
825 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Selam,

Şirketimiz büyüyor, dolayısıyla kullandığımız Fortigate 60B ihtiyaçlarımız için artık yeterli gelmiyor. Dolayısıyla bu aktif cihazları yenilemeyi düşünüyoruz. Acaba Router, Firewall ve VPN çözümleri olarak Fortigate'in üst modelleri ile devam mı etmeliyim ? veya Cisco System'e geçmemi mi tavsiye ederiniz. Kullanacağım uygulamalar yukarıda belirttiklerimden ibaret.

Bu konuda marka ve model önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 20/08/2008 02:58

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Fortigate de ürünleriniz Bu ayın sonuna kadar güncelleştirme kampanyası bulunmaktadır.

224B Serisine terfi etmenizi önermekteyim. Eski ürün alıp farkını vererek upgred edebiliyorsunuz.

[img] [/img]

Veya bir adet daha 60B satın alarak hem performans hemde Cluster için High Available çözümünü gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderildi : 20/08/2008 04:21

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba
öncelikle Fortigateten memnunsanız önerilen devam edilmesidir.Maliyet düşünüldüğü zaman yine fortigate düşünebileceğiniz üründür.Cisco normal serisi fw ile yapamayacağınız bir çok engelleme mevcut.Cisco asa serisini tercih ettiğiniz vakit Fortigate gibi engellemeler yapabilirsiniz.Ama unutmamak gerekir fortigate te tüm servisler bundle ve sadece fortigate tarafından sağlanır.Dışarıdan hiç bir servise ihtiyaç duuymaz.Piyasada satılan diğer u.t.m. fw ler dışarıdan bir servisle anlaşmıştır.Bu kısımda şöyle bir örnek vermek gerekirse bir u.t.m. firewall üreticisi antivirus için anlaştığı firma ile muallakta kaldığı 3 (üç) ay boyunca firewallı kullananlar antivirus hizmetinden mağdur oldular.Bunun gibi bir çok örnek bulunmakta.
yapabileceğiniz 60b nize ek olarak 2. bir 60b high avalibity active active veya 224b,300a modelleri olabilir,fortigate 110c diye bir ürün gelecek beklemeye tahammülünüz varsa onu görmeden bu işi yapmayın derim.
selamlar

Gönderildi : 20/08/2008 12:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Savaş Bey,

Öneriniz için teşekkür ederim. Fortigate'den oldukça memnunum aslında. Daha önce Cisco hiç kullanmadım ama fortigate de çok çabuk adapte oldum. O halde şirketimize alacağımız G.SHDSL hat için bir modem alıp bridge olarak çalıştırabilirim. 

G.SHDSL modem konusunda Thomson mı ? Zyxel mi tavsiye edersiniz ?

G.SHDSL hizmetini Turk Telekom, Turcom, Netone veya Atlas Online dan alsam arasında hız ve hizmet konusunda farklılıklar olur mu ?

Ayrıca şu an elimde bulunan fortigate 60b üzerine hem ADSL hem G.SHDSL modemi bağlayabilirmiyim ? Bazı kullanıcıları ADSL den, bazılarını da G.SHDSL üzerinden internete çıkarabilir miyim ? VPN kullanıcılarınında G.SHDSL üzerinden sisteme erişmelerini sağlayabilir miyim ? Hazırlayacağım Web, FTP ve Mail Server'ı DMZ'de bir switch yardımıyla bağlayarak mı yayınlamalıyım ?

Destekleriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/08/2008 12:45

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

modem konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmam.ama öneri nedir derseniz
alcatel thompson,zyxell,us robotics,airties

diğer söylemiş olduğunuz tüm yönlendirmeleri yapmanız mümkün
selamlar

Gönderildi : 20/08/2008 13:26

(@MehmetBuyuk)
Gönderiler: 98
Estimable Member

Bende Fortinet 1000 kullanıyorum 60b hem adsl hemde gshdsl modem baglanabilir ama kullanıcıları hangi modemden çıkma olayı group policy -den yapabilirsin herhangi bir sorun olacagını sanmıyorum ek olarak tüm fortinetlerde vpn üzelligi mevcut ftp ve mail serveri eger fortinet üzerinden verecek olursan sessions degerleri çok aşırı yükselecegi için sorun yaşayabilirsin bende serveri DMZ üzerinden kullanıyordum fakat userler arttıgı zaman yogunluk başladıgında yavaşlık başlıyordu

Gönderildi : 28/08/2008 01:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bende Fortinet 1000 kullanıyorum 60b hem adsl hemde gshdsl modem baglanabilir ama kullanıcıları hangi modemden çıkma olayı group policy -den yapabilirsin herhangi bir sorun olacagını sanmıyorum ek olarak tüm fortinetlerde vpn üzelligi mevcut ftp ve mail serveri eger fortinet üzerinden verecek olursan sessions degerleri çok aşırı yükselecegi için sorun yaşayabilirsin bende serveri DMZ üzerinden kullanıyordum fakat userler arttıgı zaman yogunluk başladıgında yavaşlık başlıyordu

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Şu an elimde 60B var. Memory Usage değeri %55 lerde dolanıyor. yakın zamanda g.shdsl e geçerek web server ve ftp server ı da 60B üzerinden kullanmayı planlıyorum.  Mail server ım şu an yok. Bir süre daha olmayacak.. Olduğunda da dediğiniz gibi fortigate i yükseltebilirim.

Çok teşekkürler

Gönderildi : 28/08/2008 19:17

Paylaş: