Forum

Sas Raid Kart Pci E...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sas Raid Kart Pci Express 8x Hakkında.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,673 Görüntüleme
(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar herkese iyi forumlar.

Hp Dl 380 Marka sunucu üzerinde çalışan 300Gb Sas diskler mevcut.

Sunucu üzerinde ikinci bir ""HP Smart Array P420/1GB FBWC"" kart mevcut.

Bu diskleri ben kendi makinemde okutmak istiyorum ve  masaüstü makinelerimiz sata olduğu için sas diskleri okuyamıyor, yanlış bilmiyorsam.

Sunucudaki ikinci Sas raid kartı kendi makineme takabilirmiyim. Çalıştırabilirmiyim, kart Pci-Express 8x benim anakartımda da fiziksel olarak takabileceğim tek slot ekran kartları için kullanılan Pci-Express 16x slotu. Bu şekilde olumlu sonuç alınabilir mi.

Bu konu hakkında tecrübeleri olan ve ya bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. 

Gönderildi : 08/03/2013 20:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Evet takabilirsiniz sadece dma kaynakları çakışabilir bunun için crossfire vs desteği olan kısaca 2 pcı-e (2 pcı-e vga 8x + 8x mantığında) kanalı olan anakart gerekebilir. PCI-e 16x 8x 4x 1x hepsi aynı slot'dur sadece bant genişlikleri farklı. Evet ekran kartları için diye bilinen slotları kullanacaksınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2013 05:48

(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey ilginiz ve bilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/03/2013 18:43

(@emrekurucolak)
Gönderiler: 3
New Member

İbrahim Bey benimde buna benzer bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.

İ7 2600 İŞLEMCİ

QUADRO 4000 EKRAN KARTI

8X146 GB SAS 2,5 HARDDİSK

SMART ARRAY P400 256MB SAS KONTROL KARTI

ASUS P8P67-M  ANAKART 

Anakartımda sas kontrol kartını takacak yer bulamadım anakartımda bunu kullanabilmem mümkünmü kullanma imkanım yoksa sistemime uyumlu nasıl bir anakart almam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim. 

Gönderildi : 12/05/2014 19:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

P400 en fazla 4x PCIe kullanabiliyor. Anakartınızda hali hazırda uygun slot var kenarda olan siyah 16x boyutunda ki slota takacaksınız. O slot VGA kullanıldığında her birim ile 4x çalışır mı ezbere hatırlamıyorum incelemek lazım iş hatları sınırlı bir chipsete sahip kartınız.
Benim tavsiyem Tyan gibi workstation mb felan bulamıyorsanız, SLI yani 16x+8x kullanılabilen chipsetlere yönelmek olur Z77 yada Z87 bakın derim. Sabertooth gibi anakartlar pahalıdır ama işte oyun yerine böyle işler içindir asıl. Aksi halde Raid değil ama Quadro da iş hattı yani performans kaybı olabilir.
Birde bu kadar disk varsa workstation sistemde raid cache'ini en az 512'ye çıkartın derim.

Son olarak referans olabilir belki Quadro gördüğümüzden bu grafik işlem makinesi ise ve alan ile veri güvenliği had safhada önemli değil ise
2x , 4x SSD Raid0/5 hatta kurumsal sürümleri koşturmak çok daha fazla performans kazandırırdı özellikle CAD de.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2014 04:28

(@emrekurucolak)
New Member

P400 en fazla 4x PCIe kullanabiliyor. Anakartınızda hali hazırda uygun slot var kenarda olan siyah 16x boyutunda ki slota takacaksınız. O slot VGA kullanıldığında her birim ile 4x çalışır mı ezbere hatırlamıyorum incelemek lazım iş hatları sınırlı bir chipsete sahip kartınız.
Benim tavsiyem Tyan gibi workstation mb felan bulamıyorsanız, SLI yani 16x+8x kullanılabilen chipsetlere yönelmek olur Z77 yada Z87 bakın derim. Sabertooth gibi anakartlar pahalıdır ama işte oyun yerine böyle işler içindir asıl. Aksi halde Raid değil ama Quadro da iş hattı yani performans kaybı olabilir.
Birde bu kadar disk varsa workstation sistemde raid cache'ini en az 512'ye çıkartın derim.

Son olarak referans olabilir belki Quadro gördüğümüzden bu grafik işlem makinesi ise ve alan ile veri güvenliği had safhada önemli değil ise
2x , 4x SSD Raid0/5 hatta kurumsal sürümleri koşturmak çok daha fazla performans kazandırırdı özellikle CAD de.

İbrahim Bey verdiğniz bilgiler için çok teşekür ediyorum.

sistemin bütün parçaları farklı kasalardan toplandı

sas harddisk ve kontrol kartı HP ML 370G5 sunucudan artık kullanılmadığı için çıkarıldı amacım elimdeki bütün parçaları kullanarak iyi bir masa üstü çıkarmak. 3d,cad ve oyunlarla ilgimde yok donanım merakım yüzünden elimdeki imkanlarla iyi hızlı bir sistem kurmak istiyorum.

sizden ricam sas harddiskleri kullanarak hızlı bir sistem olabilirmi ve nasıl bir raid modeli şeçmem gerekli

size göre mantıklı bir seçimmi  yoksa normal bir sata diskle sistemi kurup kullanmalımıyım.

teşekürederim. 

Gönderildi : 13/05/2014 14:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Desktop için bana pek mantıklı gelmedi. Gereksiz yatırım gibi olur fazlalığı tutmak.
Öncelikle aktif kullanılmayacaksa Quadro'yu tutmak yazık olur cad, 3d hiç iş olmayacaksa ben olsam satardım iyi rakama gider. Arada video edit edeyim oyun açayım diyen için fuzuli fazlalık olur ihtiyaç sahibi olan 2 nci elden elde etsin yorsun derim.:) Quadro 4000-6000 herkes alamıyor.
Raid kartı ve sas'lardan bir kısmı kullanılabilir performans kazandırır. Ancak 4+ 'lık bir dize özellikle çok iyi soğutulması gerekir. Desktop kasalarla bu iş biraz mantığı zorlama olur. Özellikle 15k lık ise bu diskler çok ısınır ve titreşim üretirler. Sürgü, slot ihtiyacı olur sunucu değilse kasa. Fazla ısındıklarında ömürlerini hızlı yitirmeye başlarlar. Üzerinde ciddi yazılımlar koşturulmayacaksa da 8x raid zaten bence fazlalık desktop için. Bu şartlar sağlandı denirse desktop için 2x sas Raid0 rahatlıkla yeter en olmadı 3 yada 1 spare bırakarak Raid5 olabilir. 1 tane ssd desktop'a rahatlıkla yeter. SAS raid yazmada ssd'yi geçer ama okumada yakalayamaz. Tabi böyle bir sistemi iyi verimli bir power ile beslemek gerekir.

Gönderildi : 13/05/2014 20:31

(@emrekurucolak)
New Member

Teşekürler

Quadro ekran kartı,sas disk ve kontrol kartını satıp ssd disk alarak kullanmaya karal verdim

Gönderildi : 14/05/2014 19:04

Paylaş: