Forum

Görünt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Görüntüde sorun

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
520 Görüntüleme
(@MertAkin)
Gönderiler: 82
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar asus f8 kullanıyorum bilgisayar normal çalışırken birden görüntü çizgi çizgi oldu.İşletim sisteminde sorun oluşmuştur diye bilgisayarı kapattım tekrar açtım ama açılış ekranlarıda çizgi çizgi oldu sanki ekran darbe almış pixellerde sorun var gibi windows açılış ekranıda bu şekildeydi. Kapatım alttaki kapağı söktüm ramlari çıkarıp taktım soğumasını bekledim biraz sonra tekrar açtım windows normal açıldı ama tam chrome'u açtığımda ekran tekrar pixel pixel oldu. Kapatıp sabaha kadar açmadım sabah tekrar açtığımda yine windows'a girdi ama chrome'u açtığımda tekrar pixel pixel oldu kapatıp açınca açılış ekranlarıda yine pixel pixel göründü. Biraz bekleyip tekrar açtım bios ekranına girdim 1-2 dk'a bekledim herhangi bi sorun oluşmadı. Bios ayarlarını default yaptım bilgisayarı güvenli modda açtım chrome açtım herhangi bir sorun oluşmadı. Ayrıca bios'ta display diye bir alan oluşmuş TV display settings PAL NTSC yazıyor daha önce yoktu fakat bios'u güncellemedim güncelleyen programlarıda silmiştim yani otomatik güncellemede olamaz.Sorun sizce nedir tam olarak anlamadım ekran kartındamıdır sorun?

Gönderildi : 21/12/2012 12:32

(@mustafatuna)
Gönderiler: 28
Trusted Member

yüksek ihtimal görüntü cipinde sorun var kardeşim 

Gönderildi : 21/12/2012 12:36

(@MertAkin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yüksek ihtimal görüntü cipinde sorun var kardeşim 

Peki nasıl düzeltebilirim?Neyin değişmesi gerek ekran kartımı?

Gönderildi : 21/12/2012 12:38

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Ekran kartı ati mi nvidia mı ? Ekran kartı chipseti ısıtılarak (bga rework makinesi ile ısıtılırsa daha iyi) bir süre daha kullanabilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda chipsete reball işlemi yapılması gerekebilir. Ek olarak ekranınızda da sorun olabilir. Ekranı oynattığınızda durum değişiyormu ona bir bakın.

Gönderildi : 21/12/2012 16:40

(@Anonim)
Gönderiler: 0

1.windows açılırken boot kkısmındada oluyorsa ekran kartının bir kısmında aşırı ısınmadan kaynaklanan soğuk lehim var bunu L4 seviyesi servisler çözer

2.Sadece windows görsel kısım geldiğinde bu sorun varsa  sürücülerle alakalı pc bastan kurmanız gerekiyor

Kolay gelsin 

Gönderildi : 21/12/2012 17:55

(@MertAkin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ekran kartı ati mi nvidia mı ? Ekran kartı chipseti ısıtılarak (bga rework makinesi ile ısıtılırsa daha iyi) bir süre daha kullanabilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda chipsete reball işlemi yapılması gerekebilir. Ek olarak ekranınızda da sorun olabilir. Ekranı oynattığınızda durum değişiyormu ona bir bakın.

Nvidia sanırım sorun teknik servislik

Gönderildi : 21/12/2012 23:16

(@MertAkin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

1.windows açılırken boot kkısmındada oluyorsa ekran kartının bir kısmında aşırı ısınmadan kaynaklanan soğuk lehim var bunu L4 seviyesi servisler çözer

2.Sadece windows görsel kısım geldiğinde bu sorun varsa  sürücülerle alakalı pc bastan kurmanız gerekiyor

Kolay gelsin 

Hem widnows açılırken hemde windows açıldığında sorun. Bios'tan şifre koymuştum giriş için şifre ekranı bile bozuk açılıyor. Ekran arada bi değişiyo 6 ekran küçültülmüş olarak görünüyor ama hepsi bozuk. Ayrıca ekran kartı driverlarını falan kaldırdım komple hiç bişey düzelmedi. Sorun anakartta olabilirmi? Yalnız bilgisayar uzun süre kapalı kaldığında tekrar açtığımda açılış ekranıda windows ekranlarıda gayet normal açılıyor bir süre sonra bozuluyor çok ısınma oluyo desem o kadar sürede çok ısınabilirmi?Sorun işletim sistemiyle alakalı değil çünkü harddiski söktüm bilgilerimi almak için açılış ekranları sorunlu.Sorun anakarttamıdır sizce?Ayrıca böyle bi sorun ortalama ne kadara mal olur bi fikriniz varmı?

Gönderildi : 21/12/2012 23:21

(@MertAkin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kolay gelsin 

Dün bilgisayarı tekrar açtım pixel pixel görünmesine rağmen windows'a girebildim kendisi otomatik ekran kartı driverlarını aradı yükledi sorun düzeldi. Ekran kartı driverları boot ekranındada sorun çıkarabiliyomu? 

Gönderildi : 22/12/2012 13:22

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Ekran kartlarının çok değişik arızalara sebep verdiği durumlar mevcut. Bilgisayarınız ısındığı zaman bahsettiğiniz sorunları yapıyor gibi gözüküyor. Ekran kartı chipsetinin altında bir sürü bacak mevcut ve bunlardan birisi temas sorunu yaşıyor demek ki. Tekrar yapması durumunda bir teknik servise götürürsünüz.

Gönderildi : 22/12/2012 14:51

Paylaş: