Forum

Ihtiyaclarimiza uya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ihtiyaclarimiza uyacak bir modem/router/firewall?

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@MuratSahin)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bu forumda yeniyim, oncelikle herkese merhaba demek istiyorum.

Yeni bir donanim almak istiyoruz ama cesitli ihtiyaclarimiz var ve bunlara uyacak urunu bulmakta zorlaniyoruz. Bu konuda sizlerin onerilerini almak istedim.

- Kablosuz bir ADSL modem/router + program bazli filtreleme yapabilecegimiz detayli bir Firewall,

- USB Disk ve USB Printer baglanabilmeli (dolayisiyla mumkunse 2 adet USB cikisi olmali ama olmazsa kablosuz printer alabiliriz) ancak bu diski ve printeri networkdeki herkes kullanamamali. Sadece sececegimiz kisiler (gruplar) kullanabilmeli. Sirket disindan USB diske internet uzerinden baglanilabilmeli.

- Kullanicilari gruplara ayirabilmeliyiz. Soyleki :

--- Kullanicilarin tamami kablosuz baglanacaklar.

--- 1. grup USB disk'e ulasabilir (sinirsiz kullanim), Printeri kullanabilir, internete ulasir ve istedigi siteye baglanabilir. Sinirsiz bandwidth.

--- 2. grup USB disk'e ulasabilir (yazma ve okuma yapabilir, silme yapamaz), Printeri kullanabilir, internete ulasir ama bizim belirledigimiz yasakli sitelere ulasamaz (Youtube vs.). Sinirsiz bandwidth.

--- 3. grup USB disk'e ulasamaz, Printeri kullanamaz, internete ulasir ama bizim belirledigimiz yasakli sitelere ulasamaz (bu grubun yasakli siteleri 2. grubunkinden farklilik gosterebilir). Sinirli bandwidth.

Acaba sizce bu ihtiyaclarimizi nasil bir donanimla gerceklestirebiliriz?

Gönderildi : 05/11/2012 13:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Sizin bu konuda bütçeniz nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/11/2012 14:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

tüm bu özellikleri neden tek bir cihazda arıyorsunuz? tek modemde hepsi olmaz. Ancak Modem/firewall + NAS sürücü ile istediklerinizi yapabilirsiniz.

Ama illa hepsi birarada olsun diyorsanız eski bir makineye 2. gigabit ethernet ile Zentyal sunucu kurup ihtiyacınız göre ayarlayın bu cihazla modem hariç tüm istedikleriniz yaptırabilirsiniz. modemide brigde moda alıp tüm yönetimi zentyal üzerinden yapabilirsiniz.

Gönderildi : 06/11/2012 02:43

(@MuratSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Sizin bu konuda bütçeniz nedir?

Cevabiniz icin tesekkurler.

1.000 USD'ye cikabiliriz saniyorum.

Gönderildi : 07/11/2012 12:17

(@www-rizasahan-com)
_

Bu bütçe ile düzgün bir firewall almanız imkansız gibi bir şey. Bence biraz daha yukarı çekmelisiniz fiyatı yoksa basit bir modem firewallından ileri gidemezsiniz. Ortalama bir firewall 2500$ dan başlıyorki onlarda çok temel seviye olanlar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/11/2012 12:19

(@MuratSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

tüm bu özellikleri neden tek bir cihazda arıyorsunuz? tek modemde hepsi olmaz. Ancak Modem/firewall + NAS sürücü ile istediklerinizi yapabilirsiniz.

Ama illa hepsi birarada olsun diyorsanız eski bir makineye 2. gigabit ethernet ile Zentyal sunucu kurup ihtiyacınız göre ayarlayın bu cihazla modem hariç tüm istedikleriniz yaptırabilirsiniz. modemide brigde moda alıp tüm yönetimi zentyal üzerinden yapabilirsiniz.

Tesekkur ediyorum. Acikcasi hazir bir cozum satin almak istiyoruz. Cunku cok fazla tecrubemiz yok bu konuda.

Modem/Firewall olarak ne onerirsiniz?

NAS konusu soyle; elimizde halihazirda USB/Firewire baglantisina sahip cift HDD'li RAID1 surucumuz mevcut. Uzerinde detayli hicbir ayari olmayan bir RAID1 cozumu. Fazladan bir NAS surucusu satin almadan bu isi cozebilirmiyiz diye dusunuyoruz. Durum bu.

Eger yeni bir NAS surucu (NAS icin en azindan RAID 1 olmali, veya butcemizi asabilirsek RAID 10) lazim derseniz Modem/Firewall ve NAS'da nasil bir kombinasyon (hangi marka, model) onerirsiniz?

Gönderildi : 07/11/2012 12:32

(@MuratSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu bütçe ile düzgün bir firewall almanız imkansız gibi bir şey. Bence biraz daha yukarı çekmelisiniz fiyatı yoksa basit bir modem firewallından ileri gidemezsiniz. Ortalama bir firewall 2500$ dan başlıyorki onlarda çok temel seviye olanlar.

Isin depolama kismi bu bedelin disinda tabiki. Yani modem/firewall icin 1.000USD civarinda bir cozum dusunebiliriz. Ama 2.500'e cikmamiz gercekten mumkun degil. Ben piyasayi/urunleri bilmedigim icin yazdiginiz rakama cidden sasirdim. Demekki boyleymis.

Peki bu durumda yukarida sayin IOZ'un onerdigi gibi kendi firewall'umuzumu yapmaliyiz? Bu konuda onerileriniz varmi?

Gönderildi : 07/11/2012 12:42

(@www-rizasahan-com)
_

Bu işi yazılımsal olarakta yapabilirsiniz. Mümkün ama yine bir lisans ve pc parası ödemeniz gerekecek. Firewall cihazlar veya yazılımlar üzerinde kategory filter, antivirus, antispam gibi özellikler olduğu için sürekli güncelleme ve yıldan yıla ödeme gerektiriyor. Sağlam bir firewall için iyi bedeller ödemelisiniz bundan kurtuluş yok. Ben ücretsiz yapacağım, bir şekilde netten kaynak bulur aşarım sorunları derseniz bir linux kurar üstünede bu işlemleri yapabilirsiniz. Diğer türlü ben sadece yöneteyim, yasa uyumlu olsun sürekli raporları rahat bir şekilde alayım derseniz biraz bütçe ayarlamalısınız.

Gönderildi : 07/11/2012 13:05

(@MuratSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu işi yazılımsal olarakta yapabilirsiniz. Mümkün ama yine bir lisans ve pc parası ödemeniz gerekecek. Firewall cihazlar veya yazılımlar üzerinde kategory filter, antivirus, antispam gibi özellikler olduğu için sürekli güncelleme ve yıldan yıla ödeme gerektiriyor. Sağlam bir firewall için iyi bedeller ödemelisiniz bundan kurtuluş yok. Ben ücretsiz yapacağım, bir şekilde netten kaynak bulur aşarım sorunları derseniz bir linux kurar üstünede bu işlemleri yapabilirsiniz. Diğer türlü ben sadece yöneteyim, yasa uyumlu olsun sürekli raporları rahat bir şekilde alayım derseniz biraz bütçe ayarlamalısınız.

Tamam, sonucta firewall konusunda 1.000$ civarinda bir butceyle donanimsal bir cozum olmayacagi ortaya cikti. Yazilim olarakda Windows tabanli cozmeye calisacagiz. Bosda PC zaten mevcut. Windows uzerinden calisan secenekleri arastiracagim.

Peki modem olarak ne onerirsiniz?

Gönderildi : 07/11/2012 13:15

(@www-rizasahan-com)
_

Firewall olan ortamda modemin pek bir önemi yok. Modemi internete çıkış kapısı olarak görebilirsiniz. Yazılımsal bir firewall için windows düşünüyorsanız isa bulmak ve lisansını temin etmek zor. TMG2010 kullanmanız gerekecek bunun için server 2008 veya 2012 lisansı almanız gerekecek. Bu sistem için yine adam gibi çalışan bir donanım şart. Bu size en az donanımsal firewall kadar maliyet getirecektir. Yinede bir kaç firma ile görüşebilirsiniz. Sponsorlardan www.piramit.com.tr ile irtibata geçebilirsiniz. Linux dışında bu işi belirli bir maliyete katlanmadan halledemezsiniz.
Saygılarımla.

Gönderildi : 07/11/2012 13:48

(@MuratSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Firewall olan ortamda modemin pek bir önemi yok. Modemi internete çıkış kapısı olarak görebilirsiniz. Yazılımsal bir firewall için windows düşünüyorsanız isa bulmak ve lisansını temin etmek zor. TMG2010 kullanmanız gerekecek bunun için server 2008 veya 2012 lisansı almanız gerekecek. Bu sistem için yine adam gibi çalışan bir donanım şart. Bu size en az donanımsal firewall kadar maliyet getirecektir. Yinede bir kaç firma ile görüşebilirsiniz. Sponsorlardan www.piramit.com.tr ile irtibata geçebilirsiniz. Linux dışında bu işi belirli bir maliyete katlanmadan halledemezsiniz.
Saygılarımla.

Anlasildi, bu isi Zentyal, Clearos, untangle gibi Linux cozumleriyle kotaracagiz bu isi. Peki diyelimki Zentyal kuracagimiz makinaya ADSL kart olarak ne takacagiz? Onu kablosuz hale nasil getirecegiz, yok Ubuntu donanimi tanimayacak vs vs bir suru yerde problem cikma ihtimali var.

Cidden 1000USD civarinda hardware firewall cozumu olmayisi sasirtiyor beni. Peki butcemizi artiralim ve giris seviyesinde duzgun bir hardware firewall alalim desek, acaba hangi markalar ve modeller uyabilir bize?

Gönderildi : 07/11/2012 20:44

(@www-rizasahan-com)
_

Sponsorlardan piramit bilgisayar ile ilertişime geçebilirsiniz. www.piramit.com.tr

Gönderildi : 08/11/2012 00:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

genel olara kötü olmayan bir ethernet kartı ile sorunsuz çalışabilirsiniz. Kablosuzda ise pic ürün seçerseniz %90 sorunsuz çalışacaktır.

ADSL kart diye bir şeyler çok önceleri vardı modemi normal çalıştırp da kullanabilirsiniz. istersenis köprü/bridge moda lıp kullanıcı adı ve şifreyi zentyal, pfsense vs. üzerinden  giripte kullanabilirsin bu senin bilgi ve tecrübene bakar. 

ama tecrübe yok dersen  o zaman hizmet alımı yapmayı düşünmeni öneririm. değilse biraz kurbağalama yüzmen gerekir ki buda aktif çalışılan bir ortamda seni zorlayabilir.

Gönderildi : 09/11/2012 04:31

Paylaş: