Forum

ekran kartı problem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ekran kartı problemi

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
527 Görüntüleme
(@erkancelebi)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba.daha önce forumda ekram kartım ile alaklı bir problem için konu açmıştım. hd 4870 x2 marka ekran kartım bilgisayar açılırken yeşil renkler çıkıyor ve restar atıyordu ardından bozuldu ve yenisini almak zorunda kaldım. şu an gtx 590 marko model ekran kartım var yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve bugün sabah bilgisayarı açtığımda aynı şekilde bu sefer kırmızı rente karışık renkler çıktı restar attım şu an düzeldi fakat aynı problem yine olucak ve bozulacak sanırım. sizce bu problem nerden kaynaklanıyordur. acil yardıma ihitiyacım var.teşekkürler.

Gönderildi : 21/09/2012 21:06

(@SerdarCakar)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Aklıma ilk gelen driver oluyor, güncel driverini resmi sitesinden bulup indirin

Bir diğer konu, bios update ten kaynaklanıyor olabilir,

Ya da anakartınızda donanımsal bir kaçak yada lehimlerinde bir şase olabilir. Mümkünse kartı başka bir pc ye takın ve deneyin eğer sorun yoksa anakartınızı test etmeniz gerekecektir. 

Gönderildi : 21/09/2012 21:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Kasa havalandırması yetersiz ve tozlanma kaynaklı olabilir. Oyun kartları devamlılık arzeden ısınmalar ve tozlanma nedeniyle akım atlamalarında ömrünü hızla kaybeder.
Güç kaynağı da yetersiz, verimini kaybetmiş olabilir 550 w ve üzeri 80+ destekli olmalı. Ekran kartları akım yetersizliklerinde yine ömrünü hızla tamamlar.
Bu konularda çözüm üretemeyecekseniz bunlar ile ilgili tecrübeli teknik servislerden yardım almalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2012 21:21

(@erkancelebi)
Active Member
Konu başlatıcı

benim ilk şüphem powerdan yana ama. 700 w tagan power kullanıyorum bugün driver güncelledim.bilgisayarıma çok temiz baktığımdan toz vs gibi bir problemim yok. ekran kartını harici olarak 2 adet fan ile soğutuyorum...power 80+ mı onu şimdi kontrol edicem.

Gönderildi : 21/09/2012 21:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Sitesinden modeli ile baktığınızda 80+ ibaresi görebilmelisiniz. Bir standart etiketlemesidir bu varsa mutlaka bilgisini verirler. Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bilemiyoruz ancak 700 w olmasına güvenmeyin derim daha önce uzun süre limitlerinde çalışmışsa ömrünü kaybetmiş olabilir. Asıl önemli olan ekran kartını beslediği hattan sürekli verebildiği amper'dir. Bu da 18 üzeri olmalı mutlaka sizin ki gibi kartlarda 21-22 olabilir.
Güç kaynağını test edebileceğiniz bir ortam yok malesef, test cihazları herkesin elinde bulunmuyor böylece de verimliliğin ölçmek çok zor. Tecrübeler ile ancak fikir oluşabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2012 21:40

(@erkancelebi)
Active Member
Konu başlatıcı

tagan 2-force http://www.tagan.com.tw/page/datasheet/U33/TAGAN_U33700_uk_mini.pdf

bi forumda 80+ olduğu yazıyor ama sitesinde göremedim. 2 yılldan beridir kullanıyorum bu power i.ne yapmalıyım şaşırdım doğrusu.yeni bir power almak mantıklı geliyor şu an.

Gönderildi : 21/09/2012 21:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bu şekilde renklerin gelmesi ekran kartının ram belleğiyle alakalıdır.

Muhtemelen ısı kaynaklı ramlardaki lehimler atmaya başlamış olabilir soğuk olduğunda temas sorunu yaşıyorsunuz.

ısındıkça genleşiip sorun kalmıyor olabilir.

Büyük olasılıkla reballing gerekli.

ısıtma ilede onarılabilir ama tabanca ile ısıtmada dikkatli olmak lazım.

siz ekran kartlarının soğutmasını iyileştirin. 

Gönderildi : 23/09/2012 05:05

(@erkancelebi)
Active Member
Konu başlatıcı

aynı hata ile diğer ekran kartım yandı. ısınma probleminden olsa bilgisayarı ilk açtığımda karşılaşacağım bir sorun olmaz.zaten güçlü bir fanı var artı olarak yandan 2 adet güçlü devirde 2 adet fan ile soğutuyorum.ısı sına baktığımda normal çalışmada 50 derce oyunda 70 lerde, böyle güçlü bir ekran kartı için normal bir sıcaklık. zotac ile irtibata geçtim min 700 wat lık psu gerekli demiş. benim bilgisayarımda 4 adet hdd 10 adet büyük fan bulunmakta bunlardan dolayı güç zayıf gidiyor olabilir.tekrar bozulmasını göze alamıyacağım için hemde ilerye dönük olarak çok güçlü bir psu alacağım. problem çözülürse buraya yazarım. yinde başka fikri olan arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Gönderildi : 24/09/2012 20:24

(@Anonim)
Gönderiler: 0

ram belleklerin soğutucuları varmıdır? bunu kontrol edin.

baktığınız 50-70 olan ısı  VGA işlemcisi olabilir. VGA ram belleklerini gözlemleyin.

Gönderildi : 25/09/2012 00:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Sisteme ikinci bir Power bağlayarak ekran kartının beslemesini bunun üzerinden alarak belirli bir süre durum gözleme yapılabilir. Bin W'lık güç kaynakları ciddi maliyet malum.:)

Gönderildi : 25/09/2012 15:22

Paylaş: