Forum

6Gb SAS nedir ?

Bildirimler
Hepsini Temizle

6Gb SAS nedir ?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,124 Görüntüleme
(@arifkayaca)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

İnternette gördüğüm bir SAS harddisk'te 6Gb SAS FRU 300GB yazıyor, peki bu 6Gb nedir (veri iletim hızı gibimi) , arkadaşım sadece bu 6Gb'lık kısmın SAS olduğunu söylüyor, ben ise 300 GB birden SAS bilirdim hep, acaba yanlış mı biliyorum, bir de RAID olmadan SAS harddisk kullanmanın (Hotswap olarak) bir anlamı söyledi bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Gönderildi : 29/08/2012 18:46

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hiç diskin teknik bilgilerine bakmayı denediniz mi? orada herşey yazar zaten ama 

6 GB =6GB/sn demektir. arayüz hızını ifade eder.

SAS arayüzdür, SATA gibi 

disklerde Seagate hariç hibrit disk üreten kimse yok. (SSD/HDD hibrit diskleri) SAS/SATA hibrit olmasa bile bazı disklerde mekanik kısım aynı iken sadece kontrol kartı değişik modelleri mevcuttur sadece SAS ve SATA için.

RAID bir güvenlik veya hız için bir yöntemdir. Standartları vardır. ihtiyacınıza göre kullanır yada kullanmazsınız. 

hotswap işlemi günümüzde SATA disklerde bile mümkündür. SAS sistemler sürekli çalışma üzerine kurulduğu için hotswap desteksiz düşünülemez.

hotswap işlemide (makina çalışırken takma/çıkarma) ne kadar gerekliyse size anlamıda o kadardır.

Gönderildi : 29/08/2012 19:28

(@arifkayaca)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

Konu anlaşılmıştır, çok teşekkürler. (arkadaşıma da söyleyecek iki lafım var 😀 )

Gönderildi : 29/08/2012 20:09

Paylaş: