Forum

Windows 7 Ekran Kar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 Ekran Kartı Sorunu.. [ÇÖZÜLDÜ]

33 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
16.6 K Görüntüleme
(@BurkayBozaci)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Keşke tek bir cevap altında hepsini vermiş olsaydınız.

Ben resmi göremediğim için işlemciyi sormuştum. Laptop kullandığınıza şimdi emin olduk. Casper laptoplar da görüntü değişim tuşu bulamazsınız.

Verdiğiniz bilgi Anakart bilgisi değil bu arada. Bence sizin cihazınızda herhangi bir problem yok. Çift gpu ya sahip cihazlarda Windows ortamında intel gpu aktif olur. 3D ortamlarına geçildiğinde cihaz otomatik olarak nvidia, ati chipsetine geçiş yapar. Oyun vs. açtığınızda aslında hiç bir ek işlem yapmanıza gerek yoktur. 320M çok iyi bir chipset değil belkide sizin gördüğünüz durum açtığınız oyun, uygulama da nvidia chipset'in yetersiz gelmesinden olabilir.

Nvidia'nın devreye girdiğini şöyle görebilirsiniz. Bazı oyunlarda options'a girdiğinizde sahip olunan vga gösterilir ve burada ext. gpu listelenir yine aynı şekilde benchmark araçları ile testler yaparak bu durumu doğrulayabilirsiniz.

Misal laptop üzerinde VGA çıkışını intel + nvidia ki çoğunlukla ext. gpu yönetir. Display port gibi çıkışları ise Intel gpu yönetir. Harici bir ekrana görüntü aktarıp oyun oynuyorsanız sürünmesi doğal olacaktır yani. 

Ama format atmadan önce oyunlarımı kaymak gibi kasmadan oynuyodum.. Ben İşlemcime güvenmeseydim bu konuyu açmazdım.. İlginiz için teşekkurler..

Gönderildi : 04/04/2012 12:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

İşlemcime güvenme konusunu anlamadım. O zaman en ideali yeniden adım adım ilerleyeceğiniz bir sistem kurulumu yapmaktır. Şuan ki çoğu ve Casper laptoplar Optimus gibi bir teknolojiye destek vermiyor. GPU ları manuel yönetemiyorsunuz yani. Öncekine göre aynı oyunda aynı grafik kalitesini alamıyorsanız bu nvidia devreye girmiyor demektir. Bunun da direk size buradan yaptırabileceğimiz bir cevabı yok. Temiz bir sistem kurarak yazılımlarınızı aşama aşama kurarak testlerinizi yapın. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2012 14:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

İbrahim hocam top sende 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2012 17:31

(@BurkayBozaci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşlemcime güvenme konusunu anlamadım. O zaman en ideali yeniden adım adım ilerleyeceğiniz bir sistem kurulumu yapmaktır. Şuan ki çoğu ve Casper laptoplar Optimus gibi bir teknolojiye destek vermiyor. GPU ları manuel yönetemiyorsunuz yani. Öncekine göre aynı oyunda aynı grafik kalitesini alamıyorsanız bu nvidia devreye girmiyor demektir. Bunun da direk size buradan yaptırabileceğimiz bir cevabı yok. Temiz bir sistem kurarak yazılımlarınızı aşama aşama kurarak testlerinizi yapın. 

Öneriniz için tsk ediyorum ama format atmak en son çare olarak görüyorum bn suan.. Ana kart modeli ve bios modelini daha önceden belirttim.. Bios ayarlarından kurtaramazmıyız olayı hocam.. Hakan Bey Bios ayararından bahsetmişti cunku..

Gönderildi : 04/04/2012 19:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Daha önce de yazdım verdiğiniz anakart veya bios bilgisi değil sadece bios üreticisinin ismini yazmışsınız 🙂

Anakart modeli için cihaz desktop olsaydı önemli olacaktı sitesinden dökümanına bakar konumları tarif edebilirdik fakat Casper'ın öyle dökümanları zaten olmuyor. İsterseniz laptop un tam modelini yazın bir bakayım.

Bu konuyla ilgili bios'un bir alakası olduğunu düşünmüyorum isterseniz herhangi bir ayar var mı kontrol için tüm bios ekranlarının resmini çekip bize gösterin.  Cihazı teknik yeterliliği olan birilerine göstermelisiniz. Kurulum ifadelerimiz bu sebepleydi bize veri üretmeniz zor çözüm için. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2012 11:49

(@BurkayBozaci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Daha önce de yazdım verdiğiniz anakart veya bios bilgisi değil sadece bios üreticisinin ismini yazmışsınız 🙂

Anakart modeli için cihaz desktop olsaydı önemli olacaktı sitesinden dökümanına bakar konumları tarif edebilirdik fakat Casper'ın öyle dökümanları zaten olmuyor. İsterseniz laptop un tam modelini yazın bir bakayım.

Bu konuyla ilgili bios'un bir alakası olduğunu düşünmüyorum isterseniz herhangi bir ayar var mı kontrol için tüm bios ekranlarının resmini çekip bize gösterin.  Cihazı teknik yeterliliği olan birilerine göstermelisiniz. Kurulum ifadelerimiz bu sebepleydi bize veri üretmeniz zor çözüm için. 

Hocam tsk ederm ilginiz için.. Teknik servise gitmekten başka çare kalmadı galiba.. İyi günler..

Gönderildi : 06/04/2012 19:40

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

Merhaba;

Bu olay daha once başıma geldi. Hocam şimdi sizin yapacagınız tek bi işlem var ekran kartı sürucusunu elle tanıtmayacaksınız sürücü guncelleştır bölumunden degil normal casper sitesinden indirip nivida ekran kartı surucusunu indirip kurmalısınız aynı zamanda bios bolumunde de onbord devre dışı bırakmalısınız aynı zamanda casper notebooklarda oyun oynarken nividia ekran kartı devreye girer. Kurulum esnasında hata yapmısınızdır. Dediklerimi yapın tekrardan düzelecektır. iyi çalişmalar..

Gönderildi : 07/04/2012 22:10

(@BurkayBozaci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkürler... Ekran kartının yeni güncellemesiyle beraber sorun ortadan kalkmıştır..

Gönderildi : 22/04/2012 18:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yardımlarınız için teşekkürler... Ekran kartının yeni güncellemesiyle beraber sorun ortadan kalkmıştır..

geçmiş olsun, geri dönüş için teşekkürler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2012 21:53

(@ahmetkamilozturk)
Gönderiler: 1
New Member

merhaba. benim biosda bu ayarlar yok bisun son sürümü başka nereden yapabilirim acaba?

Gönderildi : 20/01/2016 03:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sahip olduğunuz bilgisayarın veya ana kartın veya ekran kartının üretici sitesinden bulabilirsiniz.

Gönderildi : 20/01/2016 14:16

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Hakan Bey, Burak Bey'in eklediği resimleri ben de göremiyorum.  Bu genel bir hata mı yoksa bana özel mi acaba? Teşekkürler.

Gönderildi : 21/01/2016 12:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

o dönem eklenen resimlerin linkleri kaybolduğu için görünmüyor.

Gönderildi : 21/01/2016 14:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İbrahim yazmış, linkler bizim sistemimizde olmadığı için destek veremiyoruz.

Gönderildi : 21/01/2016 17:48

Sayfa 2 / 2
Paylaş: