Forum

Tüm sunucuları...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tüm sunucuları tek blade şaşiye koymak

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba, işyerimizde exchange, dns gibi tüm windows sunucular rack sunucularda tutulmakta, ve bu sunucular da oldukça eski.

Sunucularımızı yenilemek istiyoruz, tüm sunucuları tek bir blade şaşeye yerleştirme opsiyonunu değerlendiriyoruz.

Merak ettiğim şey şu: Tüm sistemleri tek bir blade şaşiye koymak mantık lımı?

Herhangi bir donanım arızasında tüm sistemi kaybetme durumu olabilir mi? Şaşinin arızalanması gibi bir durum ortaya çıkabilir mi?

Ek bir soru, HP Blade mi IBM blade mi? 

Teşekkürler 

Gönderildi : 24/11/2011 02:28

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Sunucularınızı yenileyecekseniz, benim aklıma sanallaştırma opsiyonu geliyor.Tabiki Blade şasi alıp ,sunucularınızı blade tipi sunucu yapabilirsiniz, ama neticede yine donanıma bağlısınız.Ayrıca uzun süre IBM blade şasi kullandım ve hiç sorun yaşamadım.Şimdi çalıştığım yer, HP blade kullanılıyor.Burada bir sorun henüz yaşamadık.Bu noktada hangisi daha uygun maliyet çıkarıyorsa, onu değerlendirmenizde fayda var.

Sanallaştırma öneriyorum, Neden?

- 2 tane güçlü standalone sunucu ve bir tane storage alıp, Vmware lisanslarını alırsınız.Sunucuların üzerine ESXI 5.0 kurarsınız.Üzerine Vcenter yüklersiniz.Cluster yaparsınız.

- Fiziksel ortamınızdaki makinelerinizi iyi bir analiz edip, sanal makineler olarak bu yapıya taşırsınız.

Böylelikle hem altyapınızda esnekliğe kavuşmuş olursunuz, hem alan,para vs. tasarrufu yapmış olursunuz.Hem de yedekli bir yapıya geçmiş olursunuz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/11/2011 11:40

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Blade saşe üzerine takılan her modulü yedekli olarak alır ve takırsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Power suplay ve fanlar full yedekli gelir zaten.

Ben HP blade serverlarını kullanmanızı öneririm.

Donanım tarafında Blade saşe ve blade sunuclar kullansanız'da iyi bir storage'de alıp blade sunucularınız üzerinde kuracağınız bir sanallaştırma ortamı ile sanallaştırma yapısında yeni ortamınızı geçirmenizi tavsiye ederim. (Tabi sunucularınız üzerinde çalışacak işletim sistemleri ve uygulamalara göre ayrıca tartışılır) 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2011 12:02

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Gönderildi : 10/12/2011 21:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba 

Maliyet ve performans acısından en iyisi Hyper-v 2.0 + (ihtyiaca gore) Sunucu (16 adet cluster node destekleniyor) + Storage (San) daha mantıklı olacaktır. Ayrıca Hyper-v 3.0 ozelikleri cok iyi geliyor. Tavsiyem Mart kadar bekleyip daha sonra P2v yapıp sistemlerinizi Hyper-v 3.0 geçirmek olacaktır.  Hyper-v 3.0 cluster eklenebilen sunucu sayısı 64 yukseltilmis. Ayrıca kolayca Move edip hızlıca baslatabiliyorsunuz.

Ben olsam denemeden inanmam 🙂

Gönderildi : 11/12/2011 02:18

Paylaş: