Forum

Server Yenileme

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Yenileme

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,299 Görüntüleme
(@hakkitabanoglu)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Değerli hocalarım ve arkadaşlar,

Server ve işletim sistemlerimi değiştirmek istiyorum.
yapıdan kısaca bahsedeyim.
2 tane server bulunmaktadır.

1 adet tape drive backup kapsite 72gb bulunmaktadır.

1nci sunucu bunlardan bir tanesi netsis ve sql kurulu dbler arttıkça ve dblere yazma ve okuma(raporlama) oranları yükseldikçe server kapasitesi yetersiz kalmaya başlamıştır.

2nci sunucu  Active Directory ve Terminal Server olarak çalışıyor. 
Terminal server ın olması merkezde bulunan lokasyona fiber üzerinden vpn yapılarak fabrikadan merkeze erişelerek terimal server üzerinden netsis kullanımıdır.

sunucular için Hp kurumsal ürün ailesinden düşünüyorum ama hangi seri ve konfigurasyon konusundada yardımlarınızı bekliyorum.

1 sql2008 ve netsis için  sunucu nasıl olmalıdır. Raid6 kullanmak performans için iyi olurmu yoksa raid5mi önerirsiniz.

2 Active directory ve terminal server olacağı sunucu nasıl bir konfigurasyona sahip olmalı. ikisi bir sunucuda olması sıkıntı yaratırmı.

3 yedekleme için bir backup server mı almam gerekir. ve backup yazılımı acronis mi yoksa symantec backup.exe mi olmalı.

yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla

Gönderildi : 16/11/2011 11:06

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Değerli hocalarım ve arkadaşlar,

Server ve işletim sistemlerimi değiştirmek istiyorum.
yapıdan kısaca bahsedeyim.
2 tane server bulunmaktadır.

1 adet tape drive backup kapsite 72gb bulunmaktadır.

1nci sunucu bunlardan bir tanesi netsis ve sql kurulu dbler arttıkça ve dblere yazma ve okuma(raporlama) oranları yükseldikçe server kapasitesi yetersiz kalmaya başlamıştır.

2nci sunucu  Active Directory ve Terminal Server olarak çalışıyor. 
Terminal server ın olması merkezde bulunan lokasyona fiber üzerinden vpn yapılarak fabrikadan merkeze erişelerek terimal server üzerinden netsis kullanımıdır.

sunucular için Hp kurumsal ürün ailesinden düşünüyorum ama hangi seri ve konfigurasyon konusundada yardımlarınızı bekliyorum.

1 sql2008 ve netsis için  sunucu nasıl olmalıdır. Raid6 kullanmak performans için iyi olurmu yoksa raid5mi önerirsiniz.

2 Active directory ve terminal server olacağı sunucu nasıl bir konfigurasyona sahip olmalı. ikisi bir sunucuda olması sıkıntı yaratırmı.

3 yedekleme için bir backup server mı almam gerekir. ve backup yazılımı acronis mi yoksa symantec backup.exe mi olmalı.

yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla

1. Sorun İçin; Database Boyutu Büyüme Hızı Ve Yoğunluğu Hususunda Bilgi Almamız Lazım (Normalde 5 gb SQL Datası İçin 10k 3G Disk Yeterli Oluyor) 

2. Sorun için; İkisinin Aynı Sunucuda Olmasını Önermeyiz Aslında Biz Domain Controller Üzerinde Sadece Domain Rolü Yüklü Olsun Başka Hiçbir İşi Olmasın Deriz. Terminal Server'i İse Buraya Member Ederiz

3.Yedekleme İçin; Nas Olabilir Veya Şu An Hp'de Gözde Bir Ürün Olan D2D Cihazını Önerebilirim Hem Nas Özelliklidir Hemde Kartuş Teknolojisinin Disk Olan Hali ve iscsi Desteği Vardır Senin İşini Görecektir.

Bunlar Sorularına Elimden Geldiğince Verdiğim Cevaplar Birde Benim Önerim Olacak Sana 

İyi Bir Sunucu Alıp Sanallaştırma Teknolojisini Kullanman . Sebepleri O Kadar Çok ki Burda Yazmaya Kalksak Sabahı Bulur Formda Makaleleri Var Bunları Oku Eminim Sana Yol Gösterecektir. 

Gönderildi : 16/11/2011 12:35

(@hakkitabanoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yorum ve yardımlarınız için teşekkür ederim Serkan Taş

sql için database boyutları en yüksek olanı 8 gb üstünde. için slq server üzerinde insan kaynaklarının dabase i demirbaş database i ve geçmiş yıllara ait 6 adet dabaseler bulunmaktadır. bu bilgilere nazaran konfigurasyon nasıl olmalı.

DC için ayrı bir server TS için ayrı bir server almam gerekecek konfigurasyonları nasıl olmalı

sucunu sanallaştırma konusuda araştırıyorum.
sanallaştırma konusu ile ilgili değerli hocalarımızın yazılarını forumdaki yazıları okudum.
böle bir şeye ilk defa gireceğim için
nerden nasıl başlamalı kac adet sunucu alıp ve storagelar nasıl olmalı, hardiskler nasıl olmalı sanallaştırma için vmware yok HV mi yapmalıyım. bu konuda tedarik ve destek için iyi bir çözüm ortağı gibi konuları araştırmaktayım.

siz değerli arkadaşların bu konudaki yönlendirme ve teçrübeleri bana yol gösterecektir. sanırım.

saygılarımla

Gönderildi : 16/11/2011 14:22

(@serkantas)
Prominent Member

yorum ve yardımlarınız için teşekkür ederim Serkan Taş

sql için database boyutları en yüksek olanı 8 gb üstünde. için slq server üzerinde insan kaynaklarının dabase i demirbaş database i ve geçmiş yıllara ait 6 adet dabaseler bulunmaktadır. bu bilgilere nazaran konfigurasyon nasıl olmalı.

DC için ayrı bir server TS için ayrı bir server almam gerekecek konfigurasyonları nasıl olmalı

sucunu sanallaştırma konusuda araştırıyorum.
sanallaştırma konusu ile ilgili değerli hocalarımızın yazılarını forumdaki yazıları okudum.
böle bir şeye ilk defa gireceğim için
nerden nasıl başlamalı kac adet sunucu alıp ve storagelar nasıl olmalı, hardiskler nasıl olmalı sanallaştırma için vmware yok HV mi yapmalıyım. bu konuda tedarik ve destek için iyi bir çözüm ortağı gibi konuları araştırmaktayım.

siz değerli arkadaşların bu konudaki yönlendirme ve teçrübeleri bana yol gösterecektir. sanırım.

saygılarımla

Senin İçin Bir Proje Oluşturalım O Zaman

Şimdi En Büyük Datamız 8 Gb SQL Üzerinde Bu Geçmişe Ait Olan 6 Database İse Diyelimki 40 Gb Olsun Toplamda 7 Adet Database Var Ve SQL 7 Databaseyi Source Ediyor ...

SQL Konfigurasyonlarında Genel Tecrübem Olan Disk Hızı Bölümü Ve Ram Cache Bölümünü Oluşturalım

Disklerimiz Benim Kanaatim 15K 6G Olmalı Sistemlerde Ram İse (Data Büyüklüğünün 1/4 Olsun Diyor Microsoft) 12gb Olmalı

Terminal Server Var Sistemimizde Birde Active Directory Var Active Directory İçin Fiziksel Bir Sunucu Öneriyorum Konfigurasyonu Pek Önemli Değil 2008r2 Çalıştırsın 2 Gb Ram Olsun 76gb Disk Olsun Fazlasıyla Yeterli. Terminal Server'i İse Sanalda Kullanalım Ve Bu Cihazları Konfigure Edelim 

1 Adet Hp P2000 (İleri Dönük İse P4000) 6x300Gb Sas 15K Disk Olsun Bunu Raid5 Yapalım 1 Disk Bozulsada sistem Çalışır Olsun Olsun.

1 Adet Hp DL380G7 2xCpu 2x Power 4x1 Gb Nic Ve 36 Gb Ram Olsun(Ram Normalde 12 Gb Default Gelir Sen Üzerine 3x8 Al 6x4 Alma İleri Dönük Boş Slot Kalsın Sana)

1. sunucumuza P2000 Diskimizi ISCSI (Eğer Bütce Sıkıntın Yoksa Fiber) Olarak Bağlayıp Diskimizi Map Edelim (Örnegin; P2000'den 400 Gb ISCSI Disk Verelim Sunucumuz İçin Bize Kalsın 800 Gb Boş Alan)

2. Olarak Hyper-V Rolümüzü Kuralım Burda Sunucularımızı Oluşturalım Ve Bunların Tutulacağı Yeri Storage Yani ISCSI'den Gelen Disk Yapalım Buraya SQL Ve Terminal SRV İçin Makinelerimizi Kurup Hazırlayalım (Bu Arada AD Eski Sunucumuzda Kurulmuş Hazır Olarak Beklesin)

SQL İçin 100 Gb Disk Oluşturup Tek Parça C Olarak Atayalım 4 Core Verelim 12 Gb Data İçin 4 Gb Sistem İçin Toplam 16 Gb Ram Basalım

Terminal Server Kullanıcı Başına 120 Mb Ram Olarak Hesaplayalım Birde Sistem için 2 Gb Ram Olsun Bunada 4 Core Verelim ve 200 Gb Disk Verelim

SQL Kurulduktan Sonra Dataları Aktarmadan Önce Sanalda Bulunan SQL İçin P2000'den Bir ISCSI Disk Oluşturalım (200 Gb Yeterli Bence Geriye 600 Gb Kalmış Olacak P2000'de)  Bunuda Sanaldaki Makinemize ISCSI Üzerinden Basalım Datalarımızı ISCSI Hdd'mizin İçine Koyalım

Geriye 600 Gb Kaldı Bunun 400 Gb'ını Fiziksel Makinemize Hyper-V Haricinde 2. Bir Disk Olarak Atayalım Ve Tüm Sanllarımızın Yedeğini Buraya Belirli Periyotlar İle Alalım (Bu İşlem İçin İster Backupexe Syamantec İster Acronis İstersen x Bir Ürün Kullan Hiç Fark Etmez)

Diğer Tarafta Bir AD miz Var Fizikselde Bununda Tek Diski Vardı 76 Gb Bunada 100 Gb P2000'den Bir ISCSI Disk Verelim Ve Bununda Backup'ını Bu Diske Periyodik Olarak Alalım .

Geriye 100 Gb Alanımız Kaldı Bence Bu Alan Kalsın İlerki Bir Gün Diskleri Expend Etmen Gerekirse Orda Kullanırsın Burdan Sonra Her ihtiyacında Cihazın Üzerinde Bulunan 6 Adet Boş Disk Yuvasına Disk Takarak Genişletebilirsin.

Tüm Bunları Yapabilmen İçin Network Yapının 1 Gb Olması Gereklidir Bunu Unutma Ve Mümkünse Yönetilebilir Switchler Kullan Ve Port Çakışmalarını Engelle Adam Gelip Switchden Kabloyu 1. Port İle 3. Port Aktarsa Bile Network Kesilmesin Stabil Bir Çalışma Ortamı Sağlamış Olursun Switch İçinde Yedekli Çalış Birisi Arıza Yaparsa Diğerinden Hemen Devam Edersin.Yani Bir Değilde 2 Switch Al Mümkünse Birde D2D Alıp p2000 İçindeki Verileri Buraya Yedekle Genel Manada Yedekli Çalışmış Olursun... 

Gönderildi : 16/11/2011 18:08

(@serkantas)
Prominent Member

Burda Lisansları Unutmuşum Bu İşlem İçin Server 2008R2 Ve SQL İçin Ne Kullanıyorsun Bilmem Lisansın Yok İse SQL Lisansı 

Terminal Server Lisansın Konusunda Yine Bilgi Sahibi Değilim

Ve Erişim Lisansları Bunların Kaçar Tane Olacaklarını Belirleyip İster Sunucu İle Birlikte İster Kutu Lisans Olarak Alırsın

Aldığın Sunucunun Üzerine 2x146 Gb (10K 6G Yeterli) Disk Almalısın İşletim Sistemini Kurabilmen için İşletim Sistemi Burda Koşsun Bu Diskleride Raid1 Yaparsın... 

Gönderildi : 16/11/2011 18:15

(@hakkitabanoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok güzel bir proje olmuş Serkan Taş teşekkürler

anlağım kadarı ile ilk önce
hp P4000 almam iyi olacak ileriye dönük düşünürsem sanırım bunlar için 6x300Gb Sas 15K  harddisk ve fiber yapıda ISCSI almak hız açısından daha mantıklı sanırım.

sunucu içinde  Hp DL380G7 2x146gb 10k hdd ve yapısı bu yapılandırmayıda raid1 yaparak ve önerdiğin ram konfigurasyonunu  da yaparak win server 2008r2 kuracaz ve Hyper-V rolünü kurarak Sql server ve Terminal server için 2 adet sanal sunucumuzu oluşturuyoruz. bunlarda win server 2008r2 oluyor sanırım. dediğiniz gibi ram ve cpu konfigurasyonlarını ayarlıyoruz.

Daha  sonra AD için fiziksel bir sunucu daha gerekcek ve buna win server 2008r2 kuruyoruz. domain yapılandırmamızı yapıyoruz.

daha sonra Daha sonra Sql ve terminal server için oluşturduğumuz ve konfigure ettiğimiz sunucuları AD member olarak alıyoruz.
Toplam 4 adet win. server 2008r2  kurmuş oluyoruz.
anladığım kadarıyla.

sanallaştırma yapmasam server ve hdd konfigurasyonu nasıl olur.

Gönderildi : 17/11/2011 12:38

(@serkantas)
Prominent Member

çok güzel bir proje olmuş Serkan Taş teşekkürler

anlağım kadarı ile ilk önce
hp P4000 almam iyi olacak ileriye dönük düşünürsem sanırım bunlar için 6x300Gb Sas 15K  harddisk ve fiber yapıda ISCSI almak hız açısından daha mantıklı sanırım.

sunucu içinde  Hp DL380G7 2x146gb 10k hdd ve yapısı bu yapılandırmayıda raid1 yaparak ve önerdiğin ram konfigurasyonunu  da yaparak win server 2008r2 kuracaz ve Hyper-V rolünü kurarak Sql server ve Terminal server için 2 adet sanal sunucumuzu oluşturuyoruz. bunlarda win server 2008r2 oluyor sanırım. dediğiniz gibi ram ve cpu konfigurasyonlarını ayarlıyoruz.

Daha  sonra AD için fiziksel bir sunucu daha gerekcek ve buna win server 2008r2 kuruyoruz. domain yapılandırmamızı yapıyoruz.

daha sonra Daha sonra Sql ve terminal server için oluşturduğumuz ve konfigure ettiğimiz sunucuları AD member olarak alıyoruz.
Toplam 4 adet win. server 2008r2  kurmuş oluyoruz.
anladığım kadarıyla.

sanallaştırma yapmasam server ve hdd konfigurasyonu nasıl olur.

Güzel Bir Noktaya Deyinmişsin Ben Bunu Atlamıştım P4000'de Fiber Desteği Yok Alımında 2 Kutu Olarak Gelir P4000 Ve Yapısı Dikey Raid Dediğimiz Bir Yapıyla Büyür Ve İstersen Bu iki Kutu Kendi Aralarında Konuşur Ve Birbirlerine Replike Çalışır Toplamda 4 1 Gb Nic Elde Etmiş Olursun Opsiyonel Olarak İstersen Nic'leri 10 Gb Alabilirsin...

Sanallaştıma Yapmasan Diyelim 3 Adet Sunucu Lazım Sana Birinde SQL Koşacak Birinde AD Birinde İse Terminal Server Koşacak 

Nedeni ; Biz IT Depertmanı Olarak Her Zaman AD'yi Ayrı Tutarız Onun Tek Bir İşi Vardır İkinci Bir Yük Yüklemek İstemeyiz Daha Stabil Çalışmamız İçin

SQL Server Yine Aynı Şekilde Onada İkinci Bir Yük Yüklemek İstemeyiz Dolayısıyla Son Olarak Terminal Server Kalıyor Buda Mecburi Olarak Bu Yapıda Yanlız Başına Çalışacak

Ama Ben Her Zaman Sistemde Bir Sorun Yaşadığında Geri Dönüş Süresine Bakarım Eğer Sanallaştırma Yaparsan Geri Dönüş Süren Fiziksellere Göre Hada Hızlı Olur Ve Sİstem Daha Profosyonel Olur P400 Biraz Yüksek Bir Maliyetdir. Ama Hakikaten Verdiğiniz Paranın Fazlasını Sunar Size.

Hp Sunucularda Team (Diğer İsmi İle Bond) Dediğimiz Bir Network Yapısı Vardır İstersen 4 Eth. Birleştirip Sistemi 4 Gb Nic Olarak Çalıştırabilirsin

Aslında hp Bu Sunucuları Sanallaştırma İçin Konfigure Ediyor . Dolayısıyla Bir Kere Daha Düşün Sanallaştırma Lisans Maliyetlerini Azaltacaktır 1 Ent. Lisansı İle Sanalda 4 Adet Ent. Kurma İmkanı Verecektir Yapı Daha Sağlıklı Olacak Ve Daha Az Sorun Yaşayacaksın  (Felaket Seneryosu Hazırlaman gerektiği Zaman Sanallaştırma Bölümüne Takılacaksın) Yani En Sonunda Sanallaştırmaya Geçmek Durumunda Kalacaksın Bunu Bir Kere Daha Düşün Derim Yönetimi Kolay Bir Yapıdır Hyper-V. Ve Yukarda Belirttiğim Koşullar Neticesinde Ben Derimki Sanallaştırma Yap :)))) 

Gönderildi : 17/11/2011 15:46

Paylaş: