Forum

İnternet cafe i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet cafe için online oyun çözüm önerisi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
3,673 Görüntüleme
(@yalcinsaban)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba akadaşlar 100 client'e sahip bir internet cafede online oyun patch'i almaktan bıkan arkadaşlara bu sorunum çözüm olması dileğiyle bu konuyu açmak istiyorum.

Su anda uyguladığımız sistem, her bilgisayarın deep freeze i kapatıp patchleri tek tek alıyoruz. Bu işin daha kolay bir yolu var mı? mesela 10 tane online oyunu tek bir serverdan çalıştırma imkanımız var mı? Aynı anda 20 kişi oyuna bağlanmak istediğinde oyunun exe si bir sıkıntı çıkarır mı?

Bununla ilgili araştırma yaptığımda şöyle bir sistem buldum:

http://www.intel.com/references/pdfs/shanghai.pdf incelerseniz ve çözüm öneriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

iyi günler.

Gönderildi : 26/08/2011 12:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba akadaşlar 100 client'e sahip bir internet cafede online oyun patch'i almaktan bıkan arkadaşlara bu sorunum çözüm olması dileğiyle bu konuyu açmak istiyorum.

Su anda uyguladığımız sistem, her bilgisayarın deep freeze i kapatıp patchleri tek tek alıyoruz. Bu işin daha kolay bir yolu var mı? mesela 10 tane online oyunu tek bir serverdan çalıştırma imkanımız var mı? Aynı anda 20 kişi oyuna bağlanmak istediğinde oyunun exe si bir sıkıntı çıkarır mı?

Bununla ilgili araştırma yaptığımda şöyle bir sistem buldum:

http://www.intel.com/references/pdfs/shanghai.pdf incelerseniz ve çözüm öneriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

iyi günler.

Aslında bazı kafeler Synology cihazlarının üzerine bu klasörleri atıp oyunlar için kısa yol veriyorlar ve kullanıcı desktopunda ki bu kısa yolu tıklayınca çalışıyor fakat bunu patch içinmi yoksa disklerde yer kalmıyor yada deepfreeze yüzündenmi yapıyorlar blmiyorum.

Gönderildi : 26/08/2011 12:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4357
Co-Helper

Daha kolay yolu sizin batch file yazma ve server parkurunuzun yeterliliğine bağlı. Network'den oyun çalıştırma mantıklı bir sistem değildir. Zaten bir çok oyunu ve uygulamayı tek sharing'den açtıramazsınız. Bu dosya erişimi ve performans ile alakalı bir konudur. Lan erişimi yerel diskler kadar hızlı değildir. Bu iş uygun storage ve network management ile çözülebilir ama hiç bir kafe'nin böyle bir yatırımın altından kalkabileceğini sanmıyorum. Konunun deepfreeze ile bir alakası yok. Console'dan tümünü devre dışı bırakmak durumundasınız her türlü. Bu iş AD var veya yok batch file ve NAS'lar ile rahatlıkla çözülebilir daha doğrusu bir kaç adım sonunda network performansının belirleyiciliğinde işlem süresi azaltılabilir. Bir yol da torrent server'lar ile halledilebilir Adex böyle yapıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/09/2011 08:37

(@ertanerbek)
Famed Member

Bir yol da torrent server'lar ile halledilebilir Adex böyle yapıyor.

Hocam şu kısmı bir miktar daha açarmısın.

Gönderildi : 18/09/2011 14:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Şöyle ki birçok torrent tool'u server işlevide görüyor. Birden çok server üzerine oyun klasörleri ve update dosyaları torrent link olarak hazırlanıyor. Bu linkleri bir paylaşımdan sunarsın. Clientlar üzerinden bu linkleri çalıştırarak sıralı olarak server'dan dosyaları çekerler. Burada ki olay LAN hızıyla torrent'in getirisi parçalı olarak sırayla istenilen clientlara aktarabiliyor olmak. Tabi verim için çok server gerekiyor. Bunların üzerindeki ethernet ve Lan'ında iyi derecede olması lazım. Mantığı gereği copyala-yapıştırdan daha hızlı sonuç veriyor. Şimdilerde sanal sunucular üzerinden rahatlıkla yapılabilir. Ben süre ve parkurun yeterli gelmemesinden dolayı uygulamadan vazgeçmiştim. Zaten batch ile kopyalamanın önündeki sınırlayıcı da tek bir sharing'den çalışmak. Büyük boyutlu dosyalarda 1 pc kopyalama yaparken bir diğerinde başarım 0'a yaklaşır. 

Misal kurumlarda yeni kurulumlar için kullanılabileceği gibi cafeler için de partition image'ı göndermek bir alternatif. Ghost enterprise veya Acronis üzerinden clientlara uzaktan D (oyun disk) sürücüsü image'ı gönderilebilir. Benim sistem ve güncellemeler dışında oyun image boyutum 80 Gb'ı geçtiği için external diskler ile extract  en hızlı yöntem idi. iSCSI yoktu tabi elimizde.:)

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2011 02:16

(@ertanerbek)
Famed Member

Şöyle ki birçok torrent tool'u server işlevide görüyor. Birden çok server üzerine oyun klasörleri ve update dosyaları torrent link olarak hazırlanıyor. Bu linkleri bir paylaşımdan sunarsın. Clientlar üzerinden bu linkleri çalıştırarak sıralı olarak server'dan dosyaları çekerler. Burada ki olay LAN hızıyla torrent'in getirisi parçalı olarak sırayla istenilen clientlara aktarabiliyor olmak. Tabi verim için çok server gerekiyor. Bunların üzerindeki ethernet ve Lan'ında iyi derecede olması lazım. Mantığı gereği copyala-yapıştırdan daha hızlı sonuç veriyor. Şimdilerde sanal sunucular üzerinden rahatlıkla yapılabilir. Ben süre ve parkurun yeterli gelmemesinden dolayı uygulamadan vazgeçmiştim. Zaten batch ile kopyalamanın önündeki sınırlayıcı da tek bir sharing'den çalışmak. Büyük boyutlu dosyalarda 1 pc kopyalama yaparken bir diğerinde başarım 0'a yaklaşır. 

Misal kurumlarda yeni kurulumlar için kullanılabileceği gibi cafeler için de partition image'ı göndermek bir alternatif. Ghost enterprise veya Acronis üzerinden clientlara uzaktan D (oyun disk) sürücüsü image'ı gönderilebilir. Benim sistem ve güncellemeler dışında oyun image boyutum 80 Gb'ı geçtiği için external diskler ile extract  en hızlı yöntem idi. iSCSI yoktu tabi elimizde.:)

İbrahim hocam ya bu kadar kasmaya gerek yok bence :). NAS üzerinde her kullanıcıya bir alan açarsın bir tanede ana makinada belirler onun klaösörünü her gece diğerleri ile senkronize edersin olur biter 🙂

Gönderildi : 19/09/2011 02:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Doğru diyorsun tabi şimdi imkanlar daha geniş fakat ben artık cafe işletmiyorum da destek de vermiyorum. 🙂 Torrent'in mantığını anlatayım dedim gereksiz uzattık her zamanki gibi.:) 

Gönderildi : 19/09/2011 04:34

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

ben bir internet cafeye soyle bir sistem kurmustum kisca anlatayim..

cafenin bir bolumunu böldüm ve sistem odasi yaptim.. 4 tarafına da taflar döşedim.. tüm makinalar raflarda ..  90 pcde raflarda..

makinalar amd 4 cekirdek işlemci  amd readon 6000 serisi ekran kartı thermaltek işlemci sogutucu ve thermaltek kasalar

makinalarda 46gb scsi taktik. Oyunlar icin nas server altim ona kurdum ordan calisiyor.

masalara cat 6 kablo gidiyor.. bu kablonun ucuna kücük bir multimedia bir aparat.. o aparta üzerinde network,monitor,2usb,2 ses girisi mevcut.. monitorler duvara sabitlemistik..

ssitem odasinda kamera alarm da taktik.. bunu nedne yaptik.. cafeyi kuracak adam paradan kaçma saglam bir alt yapi kur.. sürekli arza yapmasin.  bende boyle bir sistem kurdum..

oyunlar için sana tavsiyem soyle olur... oyunlar pclere kur.. daemon tools yaziliminida kur.

networkda bir klasor paylaş sadece okuma izni olsun.. oyun cd veya dvd imajlarını o klasorde yükle.. daemon tools den tanımla.. en sagliklisi bu.. exe patch atma.. exe patch oyuna atarsan oyunlarda eksklikler meydana gelicektir..

Gönderildi : 23/09/2011 20:22

Paylaş: