Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

RAID 1

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
386 Görüntüleme
(@ErkanCEYHAN)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Zaman zaman yaşadığım problemleri araştırırken ( yanlış yada eksik ) bilgi kirliliğinden bunaldığım bi ara çözüm park sitesi ile karşılaştım. Üyelerin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma aymazlığına bulaşmadığını gördüğüm için üye oldum. Fazla uzatmadan sorunum hakkında bilgisi olan arkadaşlardan fikir almak istiyorum. Kullanmakta olduğum ASUS P5N-E SLI anakartlı bilgisayarımda RAID 1 uygulaması yapmak istediğim bilgilerimin güvenliği çok önemli benim için. Yalnız sorunum şu. Elimde 1 adet 60Gb lık Kingston SSD Hdd var buna işletim sistemini kurmak ve yedek olarak da 2 adet 1 Tb lık iki disk im ile de RAID 1 yapmak istiyorum ama bunu başaramadım. Yani sistem ssd disk de yedekler 2 Ad. 1 TB lık disklerde olmasını istiyorum. Acaba bu donanımsal olarak mümkün müdür. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Gönderildi : 15/04/2011 16:26

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Selamlar, yeni üyeliğiniz hayırlı olsun.
Bu anakart ile raid yapısı kurabilirsiniz. Sizin takıldığınız nokta neresidir açıklayabilirseniz daha net bilgi verebiliriz.

Gönderildi : 15/04/2011 19:15

(@ErkanCEYHAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Hüseyin bey ilginiz için teşekkür ederim. Sorunum şu 60 Gb lık ssd disk ime windows xp kurmak istiyorum ve 2 adet 1 Tb lık iki disk imi de Raid 1 olarak kurmak istiyorum fakat kurulum sırasında buna izin vermiyor. Yada ben başaramadım. Kurulum sırasında bios dan raid 1 olarak gösterdiğim diskler görünüyor fakat 60 Gb lık ssd yi göremiyorum. İşletim sistemini yedek olarak kullanmak istediğim disk lere kurmak istiyor. Aklıma şu soru geliyor acaba 2 disk le Raid 1 yapılırken işletim sistemini üçüncü bir disk e kurmaya izin vermiyormu ? Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Gönderildi : 15/04/2011 20:37

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Merhaba,

Raid sistemini biostan açtıktan sonra kullanmanız gereken bütün diskleri raid yapısında oluşturmanız gerekir.Yani 2 diski raid 1 , tek diski raid 0 yapmanız gerekmektedir.Ssd disk çeşidi raid yapısına uygunmudur daha deneme şansım olmadığı için emin değilim.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 15/04/2011 21:25

(@ErkanCEYHAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Daha önce ssd disk lerle Raid 0 yaptım oldukça da tatmin edici sonuçlar alıyorum ama sorum tek disk ile raid 0 yapabilirmiyim.

Gönderildi : 15/04/2011 22:39

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Tabiki zaten tek disk ile sadece raid 0 yapılabilir.

Gönderildi : 16/04/2011 14:00

Paylaş: