Forum

Windows NT Kurulumu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows NT Kurulumu.

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,732 Görüntüleme
(@yasinaltunoglu)
Gönderiler: 105
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Bi pc'ye windows nt kurmam gerekiyor beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Elimde NT cd'si mevcut. Yardımlarınızı bekliyorum..

Gönderildi : 03/02/2011 13:27

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Merhaba,

Bu konuda google dan çok fazla döküman mevcuttur, aşağıda ki bilgilerde işinize yarayacaktır ,

1. Kuruluş Öncesi Bilinmesi Gereken Bazı Noktalar

Microsoft Windows NT Workstation 4.0 işletim sisteminin kuruluş işlemi 4 şekilde yapılabilir:

Kuruluş İçin Hazırlık: Bu aşamada bütün donanım birimleri Windows NT Hardware Compatibility List’e (Donanım Uyumluluk Listesi)göre kontrol edilmelidir.

Setup’ı Çalıştırma: Kuruluş programı aşama aşama NT dosyalarını sisteme yükler.

Network’ü Yükleme: Network (Ağ) bileşenlerini sisteme yükler.

Setup’ı Bitirme ve NT’yi Başlatma: Kuruluş işlemi tamamlanır ve bilgisayar yeniden başlatılır.

Ayrıca :

Windows NT Release notlarının bir kere okunması.

Bilgisayardaki mevcut verilerin yedeğinin teyp ya da ağ ortamında bir yere alınması.

Donanım birimlerinin (network kartları, ses kartları, disk kontrol kartları, ekran sürücüleri vb.) HCL’de (Hardware Compatibility List) kontrol edilmesi.

Bütün donanım birimleri için sürücüler(onları tanıtmak ve kullanmak için gerekli olan dosyalar) var mı?

Emergency Repair Disk (Acil Durum Kurtarma Disketi) için bir tane formatlı disket var mı?

NT Cd’si ya da NT dosyalarının yer aldığı network dizininin olması.

NT kurulacak bilgisayarın adı.

Workgroup ya da Domain adları.

IP adresi (Eğer network’te DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol) sunucusu yoksa).

2. Kuruluş İçin Gereken Bilgiler

Tek bir bilgisayar adı: 15 karakter

Yazıcı adı ve çıkışı

Ağ kartı: IRQ sayısı, taban I/O adresi, DMA

Domain adı (Eğer Domain’e girilecekse)

Workgroup adı(eğer bir Workgroup) oluşturulacaksa

Administrator parolası:14 karakter

Bir ilk kullanıcı adı:20 karakter

3. Sistem Gereksinimleri

Donanım

* 32- bit x86 uyumlu mikroişlemci. Intel 80486/25 ya da daha üzeri.

RISC işlemcileri (MIPS R4x00,Digital Alpha, PowerPc gibi)

* VGA ya da daha yüksek çözünürlükte bir ekran.

Bellek

* 12 MB RAM (minimum)

* 16 MB RAM (minimum RISC sistemler için)

Sabit Disk

* 110 MB sabit disk (RISC sistemler için de aynı)

* Sabit disk gereksinimi ayrıca sistem bölümlerinde (partition) kullanılan sektör

büyüklüğüne de bağlıdır.

* 3.5 Inch HD disket sürücü ya da CDROM sürücü.

Seçimlik

* Fare (Mouse)

* Network Kartı (Ethernet Adapter)

Mikroişlemci

* NT Workstation’da maksimum 2 tane desteklenir.

4. Microsoft NT 4.0 Workstation Kuruluş Ortamları

Microsoft NT 4.0 Workstation 3 türlü ortam vasıtasıyla kurulabilir :

CDROM Üzerinden Kuruluş: Kuruluş biçimi, CD-ROM’a ulaşmadan önce 3 açılış disketine ihtiyaç duyar. RISC bilgisayarlarda sadece CD-ROM’dan kuruluş yapılır. Daha az diskete gereksinim duyan ve önerilen bir kuruluş sistemidir. Kuruluş süresince 3 adet açılış disketi (Setup Boot Floppy Disk) yaratılır. Intel platformunda kuruluş işlemi 3 disket ile başlar. Bu sonra CD ile devam eder. RISC platformunda ise kuruluş direk CD ortamından başlar.

Network Üzerinden Kuruluş: En hızlı metoddur. Intel x86 bilgisayarlarda “\i386” dizininde ve disk ya da CD-ROM üzerinden yer alan işletim sistemi paylaştırılarak çok sayıda bilgisayarın aynı anda kuruluş işlemi yapması sağlanır. MS-NET uyumlu herhangi bir bağlantı programıyla ulaşılan NT Workstation işletim sistemi dosyaları kurulur. Bu yöntemde üç tane Setup Boot floppy disk yaratma seçeneği vardır.

Kopyalama İşlemi: “XCOPY /S” komutu ile “\I386”, “\MIPS” ya da “\ALPHA” dizini CD-Rom ya da karşı dizinden kopyalanmalıdır.

Yukarıdaki kuruluş seçeneklerinden ilk ikisinde bahsedilen üç disket :

1. Disket: Windows NT Setup Boot Disk (NT Kurulum Açılış Disketi).

2. Disket: NT Disk 2

3. Disket: NT Disk 3

Bu disketler NT’nin tamamını içermezler. Disketler sadece kuruluş işlemini başlatır. Ve sonra işlem NT Cd'si veya harddisk üzerinden yapılır.

5. Microsoft NT Workstation Kuruluşunun Başlatılması

Kuruluş işlemi NT kuruluş dosyalarının bulunduğu ortama ve sahip olunan bilgisayarın özelliklerine göre değişir.

Kuruluş 1. Yol :

“Windows NT Setup Boot Disk” etiketli disket, disket sürücüsüne ya da NT CD’si CD-Rom’a takılır.

Sistem kapatılır ve açılır. (Reboot)

“NT Disk 2” ve “NT Disk 3” etiketli disketler de sırasıyla disket sürücüsüne takılır. Ardından CD-ROM’a geçilir ve kuruluş işlemi tamamlanır.

Kuruluş 2. Yol:

Intel mikroişlemcili sistemler için Windows NT işletim sistemi CD’de “\i386” adlı directory’de(klasör) bulunur.

“\i386” dizini CD’de, diskte ya da bir network sürücüsünde durması farketmez. Önemli olan dizin ve içerikleridir. Bu dizinde bulunan WinNT ve WinNT32 kuruluş programlarının farkı, 32 bit ya da 16 bit olmasıdır.

WINNT, DOS işletim sisteminin üzerine NT Workstation kurulacağı zaman ;

WINNT32, eski bir NT sürümü üzerine NT Workstation kurulacağı zaman;

WINNT /w Windows 9x üzerine NT Workstation kurulacağı zaman kullanılır.

WINNT ve WINNT32 programlarını kullanmak için 3 tane formatlı HD(High Density 1.44 M diskete gereksinim duyulur. Kuruluş programlarının ikisi de önce üç tane (sıralı) açılış disketini oluşturduktan sonra kuruluş işlemine geçerler. Bu disketlerin amacı, kuruluş sırasındaki sorunlarda ya da daha sonraki açılış işlemlerinde bir sorun çıktığında kullanılabilmeleridir. Bu iki kuruluş programı “/b” parametresiyle çalıştırılırsa, sistem üç tane boş diskete gereksinim duymadan kuruluş işlemini gerçekleştirir.

RISC bilgisayarlara kuruluş, INTEL bilgisayarlara kuruluştan daha farklıdır. RISC bilgisayarlara NT işletim sistemi CD-ROM’dan yüklenmelidir. Kuruluş işlemi donanım firmasına göre değişebilir. Genellikle benzer ama bu işlemde Setupldr programının kullanımı gerekir. Setupldr programı MIPS, ALPHA ya da PPC gibi dizinlerden yüklenir.

RISC sistemlerde diğer bir fark da, disk sistem bölümünün (system partition) FAT olmasıdır. Minimum 2 MB olan bu bölüm iki özel dosyayı içerir. \OS\WINNT\OSLOADER.EXE ve \OS\WINNT\HAL.DLL. Sistemde NTFS kullanılması düşünülürse de bu iki dosya mutlaka FAT bölümünde yer almalıdır.

CD:\PLATFORM\ARCINST programı ile diskin sistem bölümü düzenlenir.

WINNT.EXE Anahtarları

Winnt <Anahtar> olarak kullanılır.

/O Sadece Boot disketlerin yaratılmasını sağlar.

/OX Sadece Boot disketlerin disket ya da CD-ROM’dan yaratılmasını sağlar.

/B Disketsiz kuruluş. Bu yöntem fazladan 4-5 MB fazla yer kaplamasını sağlar.

/S NT Workstation’un kaynak dosyalarını belirtir.

/U Otomatik olarak /B anahtarını da kullanarak kesintisiz kuruluş sağlar.

/F Setup Boot disketlere kopyalanan dosyaların sağlaması (verify) yapılmaz.

/I:Bilgi Dosyası : Setup bilgisinin bulunduğu dosyayı belirtir.

/C Setup disketlerindeki boş alan (Free Disk) kontrolünün atlanmasını sağlar.

/D : winnt_root NT Workstation sistem dosyalarının kaldırılmasını sağlar.

/T:Geçici Sürücü Geçici kuruluş dosyasını içerecek dizini belirtir.

/W Mikroişlemcinin tanımlanması ve kuruluş işleminin ardından otomatik sistem açılışını iptal eder.

5.1. Kuruluş İşleminin Başlamasının Ardından

Kuruluş işleminden önce Ntdetect.com çalışır ve sistemde yer alan donanım birimlerini tanır. Ardından NT Hardware Abstraction Layer’ı yükler . Bu aşamada :

NT Config Data,

Fonts (Yazıtipleri),

PCMCIA desteği,

SCSI sürücüleri,

Video (ekran) sürücüsü,

Disket Sürücü sürücüsü,

Klavye sürücüsü,

FAT(File Allocation Table) dosya sistemi yüklenir.

Kuruluş sırasında ekran 50 satırlık moddan normal moda döner ve Welcome To Setup(Kur'a Hoşgeldiniz) mesajı ekrana gelir. Bu aşamada şu seçenekler ekrana gelir:

Ardından kuruluş programı, sistemde yer alan SCSI sürücülerinin otomatik olarak tanır. Daha sonra NT’nin lisansıyla ilgili onaylar alınır.

Terfi işlemlerinde sistem aşağıdaki mesajı vererek kuruluşun bir terfi mi yoksa yeniden bir işletim sistemi kuruluşu mu olacağının seçilmesini sağlar.

Setup has found Windows NT on your hard disk in the directory shown below. To upgrade,press Enter. To cancel upgrade and install a fresh copy of Windows NT, press N.

"Enter" tuşu ile terfi işlemi yapılır. "N" tuşu ile yeni dizine kuruluş işlemi yapılır. Kuruluş sırasında dosya sisteminin de belirlenmesi gerekir.

----------------------------------------------------------------------

NT Workstation sabit diski FAT ya da NTFS (NT File System) olarak formatlar. Kuruluş sırasında sabit diskte bölüm (partition) yaratılabilir. Minimum olarak NT Workstation, bir bölüme gerek duyar, boot ve sistem dosyalarını bu bölümde saklar. Bu bölüme sistem bölümü (system partition) denir. Sistem bölümü, NT yüklenmesi için gerek duyulan dosyaları içerir. NT ayrıca bir disk bölümüne daha gerek duyar. Boot partititon (Açılış Bölümü / Önyükleme Bölümü) olarak adlandırılan bu bölüm(partition) işletim sistemi dosyalarını içerir.

INTEL x86 tabanlı sistemlerde, sistem bölümü ana bölüm(Primary Partition) olmalıdır ve ilk yüklemede kullanılmak üzere aktif olarak işaretlenmelidir. Ana bölüm sistemin açılış sırasında baktığı diskte olmalıdır. Birden çok ana bölüm varsa bunlardan sadece biri bir anda aktif(etkin) olabilir .

RISC tabanlı sistemlerde bölümler aktif olarak işaretlenmezler. Bölümler üretici firmanın sağladığı programlarla düzenlenirler. INTEL tabanlı bilgisayarlarda birden fazla bölüm olduğunda Setup programı, NT’yi yüklemek için gereken donanım özel dosyalarını aktif ya da sistem bölümüne yükler. Eğer NT’yi yüklemek için ayrı bir bölüm seçilmişse o bölüme Önyükleme Bölümü(Boot Partition) denir. X86 makinalarda yükleme bölümü en az 85 MB olmalıdır. RISC makinalarda ise 93 MB olmalıdır. Eğer ek bazı modüller(seçenekler) yüklenecekse yükleme bölümü daha geniş olmalıdır.

NT sistem dosyaları ve yükleme dosyaları aynı bölüme yüklenmişse o zaman bölüm Önyükleme ya da Sistem Bölümü olarak adlandırılır.

FAT: MS-DOS ve OS/2 işletim sistemlerinin kullandığı dosya sistemidir. NT’nin dual boot(Birden çok işletim sisteminin kullanılmasına imkan veren açılış) olarak MS-DOS’ta açılması için bir disk bölümünün FAT olarak formatlanması gerekir.

NTFS: Windows NT tarafından erişilen bir dosya sistemidir. Eğer bilgisayar başka bir işletim sistemi ile açılırsa o zaman NTFS disk bölümüne erişilemez. NTFS şu özellikleri kazandırır:

Macintosh dosyalarını saklamayı sağlar.

Dosya düzeyinde güvenlik için izinler düzenlemek.

Netware’den gelen dosyaların güvenliğinin korunması.

Sıkıştırmayı sağlar.

Dosya sistemi biçiminde şu faktörler göz önünde bulundurmalıdır :

Dual Boot: NT ile MS-DOS ikili açılış yapacak ise o zaman aktif disk bölümü FAT olmalıdır.

RISC Bilgisayar: Sistem Bölümü FAT olmalıdır.

Güvenlik : Kullanıcı ve dosya bazında yerel güvenlik ancak NTFS disk bölümünde sağlanır.

FAT ile NTFS arasındaki farklar şunlardır:

FAT’in üstünlüğü DOS uyumlu olmasıdır.

FAT formatlı NT disk, Dos açılış disketi ile açılabilir.

FAT dosyalara, güvenlik özelliği veremez.

FAT 200-300 MB’in üzerindeki yüksek kapasiteli sabit disklerde performans düşüklüğüne sebep olur.

Bir FAT sistemi sonradan NTFS’ye çevrilebilir. Bunun için “Convert C: /FS: NTFS” yazılır. Ağ üzerinde diğer kullanıcılara açılacak bölüm NTFS olmalıdır. NTFS’nin özellikleri:

Dizinler otomatik sıralanır.

Dosya adları büyük ve küçük olabilir.

Dosya ve dizin için izin düzenlenmesi sağlar.

Büyük dosyalara hızlı erişim sağlar.

254 karakter uzunluğunda dosya ve dizin adı destekler.

Macintosh uyumluluğu bulunur.

Diski FAT’e göre daha idareli kullanır.

Uzun dosya adları, 8+3 kısa dosya adları oluşturulur. (8= Dosya Adı , 3=Dosya Uzantısı)

INTEL x86 bilgisayarlarda NT, mevcut dosya sistemi ya da yeni yaratılacak dosya sistemine kurulabilmek gibi seçenekler sunar . Eğer disk formatlanacaksa FAT ya da NTFS seçilmelidir. Setup programı, diski otomatik olarak FAT formatlar. FAT disk boyutu maksimum 4 GB olabilir. Eğer NTFS seçilirse ilk FAT olarak formatlanır sonra NTFS’ye çevirilir. NTFS hız, kapasite ve güvenlik sağlar. RISC sistemlerde ise sistem bölümünün FAT olması gerekir. Bu donanım bakımından bir zorluktur.

5.2. Dizin Seçimi

Kuruluş işleminde bir diğer soru da, NT’nin sistemde nereye (hangi dizine) kurulacağıdır. Dizin seçiminde önemli olan nokta, eğer sistemde Windows 3.x veya Windows NT 3.x bir işletim sistemi varsa dizin adı özel olarak gelir . Eğer eski dizin üzerine kuruluş yapılırsa da taşınma(migration) olur. Ardından NT dosyaları sisteme kopyalanır, Kuruluşun ikinci aşaması tamamlanır. NT yeniden açılır ve ekran grafik ortama dönerek kurma işlemi devam eder.

Gönderildi : 03/02/2011 14:00

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Bu makale işini görebilir http://www.mehmetsaityilmaz.net/?p=115

Gönderildi : 03/02/2011 16:02

(@yasinaltunoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok sağolun arkadaşlar, bunu standart bir pc ye kuramayız değil mi? mesela 775 bi anakart'a ?

Gönderildi : 18/02/2011 16:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Nt fazla kaynak harcamayan bir sistem sorun olmaz ram ve işlemciniz nedir?Nt üzerinde en sorun yaratan kısım driver tanıtmasıdır.Onun dışında pek sorun yaşamazsınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/02/2011 16:18

(@yasinaltunoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İşlemci: P4 2.40Ghz/1M/533

Ram: 512 MB DRR1 400 MHz

Anakart: P4SP-MX

Harddisk : 160 GB WD

Ama bi türlü kuramadım.. Mavi ekranda bölümlendirme kısmına gelmeden CD-ROM driveri yüklenirken pat reset atıyor  

Gönderildi : 18/02/2011 17:15

Paylaş: