Forum

Şebeke<->UPS ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şebeke<->UPS topraklama sorunsalları

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,022 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

10 değişik büroda, tek noktadan 10 kw UPS üzerinden PC'ler için enerji gider.
Bürolarda ayrıca şebeke gerilimi de var.
PC ve monitorler UPS beslemesinden enerji alır, ancak Laser yazıcılar doğrudan şebekeye bağlıdır.(sebebi:ani ve yüksek enerji tüketmesi)Laser yazıcılar, burodaki 1 pc'ye usb kablo ile bağlıdır.

Gelelim sorunun tanımına :
Laser yazıcıların bağlı oldu pc'nin monitorunde, sürekli dalgalanmalar oluyor. (lcd ve ya crt fark etmiyor)
Laser yazıcının USB kablosunu pc'den ayırınca, monitordeki dalgalanma gidiyor.
Laser yazıcı UPS'e bağlandığında, monitordeki dalgalanma gidiyor ancak Laser yazıcı çalıştıkça, UPS yükü anormal artıyor ve mutakıben UPS devre dışı kalabiliyor.

Tahmin;
Sorun topraklama kaynaklı

Soru;
Nasıl bir topraklama yapmalıyım ki bu sorunu çözeyim.

Gönderildi : 13/01/2011 12:59

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Öncelikler Merhaba

Sadece Lazer yazıcının torağını kesmek yeterli olmaz mı levent bey

Gönderildi : 13/01/2011 14:05

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Laser ın bağlı olduğu şebeke prizindeki toprak değeri nedir?

Gönderildi : 15/01/2011 02:22

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Hocam ups ile lazer kullanmak çok zarar verirmi upse

Gönderildi : 19/06/2011 00:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Laser yazıcılar rezistans yani ısınma yaptıktan sonra yazdığı için ups cihazına çok aşırı yüklenir çok hızlı akım çekerek usp cihazının hemen boşalmasına sebep olur.Bu şekilde çabuk boşalma şarj olma işlemleri ups aküsüne zarar verir.Şimdiki bir çok akü genelde kuru tip akü olarak kullanılıyor.Ups üzerinde örneğinn 10 akü varsa biri zarar görse dahi diğerlerinin çabuk bozulmasına yol açıyor.Bu nedenle ups sihazınızda pc dışında yüksek akım çeken laser yazıı ,barkod yazıcı gibi cihazların olamamaı gerekir.Ups prizler özel olarak işaretlenmeli bunlara herkesin her şeyi takmaması sağlanmalıdır.Ben ısınmak için radyatör petek takanına bile rastladım :))

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/06/2011 00:37

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Rıza hocam bu bir eczanede kullanılacak nasıl bir çözüm önerirsiniz inkjet printer dışında bu lazeri kullanmamız için.

Gönderildi : 19/06/2011 00:44

(@www-rizasahan-com)
_

Bilgisayar sayısına bağlı olarak gerekli güçte bir ups almanızı öneririm.Elektrik neticede sürekli gelip giden bir şey değil.Uzun süreli kesintilerdede çalışmak istiyorsanız eğer büyük bir ups almanız lazım.Mesela iş yerimde elektrik gidince güvenlik bilgisayarının uzun süreli kesintidede açık kalması lazım üzerinee kamera ve devriye takip sistemi var.Bir bilgisayar için 1500 tl verip 5kw büyük ups aldık.

Siz normal elektrik gittiğinde bilgisayarın kapanmaması için ups alabilir veya uzun kesintiler için büyük ups alabilirsiniz.Ups büyükte olsa küçükte olsa ups prize yazıcı takılması önerilmez.Olmazsa olmaz bu kesin lazım derseniz ayrı bir ups cihazına yazıcıyı bağlayınki bilgisayarın bağlı olduğu ups ile aynı olmayacağı için bir sorun halinde bilgisayara zarar vermesin.Laser yazıcıyı kesinti anında çalıştırması için alacak olduğunuz ups kapasitesi yüksek olmalı.

Siz ne planlıyorsunuz onu yazın kaç pc var ups cihaza başka takılacak bir cihaz varmı v.s. ona göre düşünelim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/06/2011 01:10

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam iki pc bir lazer bir modem ben tunçmatik lite 1000 aldım,elektrik kesildiğinde tek pc ve modemi çalıştırsın yeter 45-50 dk, lazer için ayrı bir daha güçlü upse bakim.

Gönderildi : 19/06/2011 01:22

(@www-rizasahan-com)
_

1000 ma Tunçmatik ilk başlarda tek pcyi 20-30 dk götürür.İki pc uzun süre kapanmasın ve laser çalışsın derseniz eğer 5kwa bir ups almanızda yarar var uzun süre gider ama laser yazıcıyı ups prize takmanızı önermiyorum.5 kwa ups biraz yer kaplar.Fiyatıda 1500 tl civarında.

Gönderildi : 19/06/2011 01:44

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam teşekkür ederim,lazer,güvenlik kam. vs.. gibi cihazlar için uygun bir jenaratöre bakıyorum,sadece pcler upsde olacak.

Gönderildi : 19/06/2011 16:07

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Jeneratörü de UPS in arkasına bağlayıp aküleri jeneratörden besleyerek daha uzun süre gitmesini sağlayabilirsiniz. 5 Kwa akü bile alsanız içinde kaç akü ve ne kadar kapasitesi olduğuna bağlıdır. Bu yüzden 5 veya 10Kva UPS lere ekstra akü dolapları bağlanarak çalışma süresi uzatılır.

Gönderildi : 19/06/2011 17:34

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam teşekkürler.

Gönderildi : 21/06/2011 06:27

Paylaş: