Forum

Veri Yedekleme ve D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Veri Yedekleme ve Depolama

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@ramazancilli)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Veri yedekleme ve depolama sistemleri konusunda önerebileceğiniz depolama sistemleri nelerdir?

Birde yedekleme yapmamız için kullanabileceğimiz otomatik yedekleme yazılımı lisanslı olarak önerebileceğiniz yazılımlar hangileridir?

Gönderildi : 28/09/2010 02:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Yedeklenecek yazılımlar nelerdir ? Exchange, SQL , Oracle vb... Günlük ve haftalık yedek boyutunuz nedir ? ortalama yedekleme süresi ( mevcut sistemler ile ), yedekleri ne kadar saklamak istiyorsunuz vb sorulara cevap vermeden verilecek bir cevap çok doğru olmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/09/2010 02:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba yedeklenecek olan veri boyutu nedir?Buna bağlı olarak çözümler değişmektedir.Genel olarak son zamanlarda yedekleme işlemleri için Arcserver, en popüler ve başarılı olan Acronis kullanılmaktadır.Bunlar imaj bazlı olmakla beraber dosya yedeğide almaktadır.Ayrıca server 2008 ve r2 ile kendini yenileyen windows backupta bu işi iyi yapmaktadır.Microsoft ayrıca sistemler içerinde bulunan backup yazılımına ek olarak dpm yedekleme ürününü çıkarmıştır.Bu ürünlerin makaleleri ve webcsatları portal üzerinde fazlası ile vardır.Hangisini tercih ederseniz edin çözümsüz kalmazsınız.

Yedekleme işlemini yacapak yazılımdan sonra yedeklemenin yapılacağı ortama gelirsek eğer bunun için yine veri boyutuna göre,teyp,nas veya büyük external diskler kullanabilirsiniz?

Siz tam olarak hangi amaçla kullanacağınızı yazarsanız gerekli tavsiyelerde bulunacaktır arkadaşlarımız.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/09/2010 02:08

(@ramazancilli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yedeklenecek yazılım olarak SQL SERVER ve office belgeleri. Yedeklemeyi günlük yapmak istiyoruz. Yedek boyutumuz ortalama 15 GB. Yedeklerimizi en az 6 ay saklamak istiyoruz.

Gönderildi : 28/09/2010 02:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba bir çok farklı öneri gelebilir bu konuda ama yedekleme ürünü olarak acronis veya dpm programlarını tercih edebilirsiniz.Donanım olarak ise ben sizin yerinizde olsam teyp ünitesi alırım hp bu konuda çok iyi.Her gün için ayrı 1 kaset alırsınız kasetlerden biri bozulda dahi sadece 1 günlk backupunuzda problem olur silip tekrar yazma gibi işlemlerden yararlanabilirsiniz.1 Tb kaset alsanız 5 tane süper olur.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/09/2010 02:25

(@ramazancilli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Önerebileceğiniz tam bir model varmıdır? Birde maliyetleri ne kadardır?

Gönderildi : 28/09/2010 13:38

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

Merhabalar;

Bir sistemi yöneticisinin esas felakete yakın olduğu zaman, yedekten geri dönüş işlemine başladığı andır. Tape'ler halen kullanılan ortamlar olsa da özellikle aldığınız incremental yedek kasetlerinin yanından bir mıktanıs geçirirseniz yedekleriniz bir hiçe dönüşebilir. bu nedenle tape kartuşlarınızı çok iyi saklamanızı öneririm. ( Kasaya koymayın ama, orda da manyetik alan oluşabilmektedir.)

Bununla birlikte ürün konusuna gelince HP'nin 1/8 autoloader 'larından SAS bağlantılı LTO5 tape kartuşu kullanan versiyonunu kullanabilirsiniz.  

Backup programı olarak Symantec Backupexec 2010'u da önerebilirim. 

Bununla birlikte özellikle yedeklemeden geri dönüş sürenizi hızlandırmak adına yakın geçmişteki verilerinizin yedeklerini (örneğin son 1 hafta gibi) bir disk alanına almanızı, bundan daha eski yedekleri ise tape'lere almanızı öneririm. 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 28/09/2010 14:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0

iyi günler d-link dns-325 veri yedekleme nas ünitesi var ama bunu sistemden ip ni girerek görebiliyorum...bu nas ünitesinden otomatik olarak yedeklemeyi daha önce yapmış olan yardım ederse sevinirim..

Hakan Sönmez

Gönderildi : 04/01/2012 15:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Bence yeni konu açarsanız daha çok dikkat çeker.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2012 23:33

Paylaş: