Server özellik...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Server özellikleri hakkında.  

  RSS
ycenk
(@ycenk)
Üye

İnternet Kafe için sunucu bilgisayar almak istiyorum alacağım sunucuya samba server yükleyeceğim bütün oyunları, uygulamaları bu sunucudan paylaşıma açarak tüm bilgisayarlar sorunsuz kasmadan en iyi şekilde en ucuz ne gibi özellikte sunucuya bakmalıyım özellikleri nasıl olmalı onları yazarsanız memnun olacam ayrıca nereden temin edebiliriz.(Not: Kafede toplam 30 PC mevcuttur. )

Alıntı
Gönderildi : 01/09/2010 18:00
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

bu tür durumlarda markalı sunucuları tercih ederseni fiyat/performans/destek üçlüsü açısından rahat edersiniz.

oyun konusunda hiçbir bilgim yok ama eğer ağır oyunlar ise HP DL380 G6 modelini tercih edebilirsiniz. 

Hatta sanallaştırma yaparsınız ve uygulamalarınızı sanala kurarsınız. ESXi veya Hyper-v ile çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

tabi bu sunucu üzerinde RAM ve disk kapasitesi artı çift CPU'lu alırsanız iyi olur. 

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 18:09
ycenk
(@ycenk)
Üye

peki sanallaştırma yapmak için ek bir maliyet gerekecek mi? Yoksa sadece sunucuyu alarak ücretsiz kurabilirmiyim ayrıca linux üzerine bu sistemi yapabilirmiyim .

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 19:04
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Merhabalar,

 

Synology marka NAS cihazlarına bakabilirsiniz, Sistemin üzerinde FTP,WEB,MAIL,SAMBA sunucu hali hazırda var, ayrıca kafelerin en byük sorunlarından kullanıcıların çalıştırdıkları dosyaları kopyalama derdinede son veren okusun ama kopyalıyamasın seçeneği mevcut. Tamamen WEB arayüzü ile yönetilmektedir. Ayrıca ISCS Target ve ISCSI LUN sistemlerinide desteklemektedir.

Arayüzünü ve özelliklerini test etmek isterseniz,

 

http://demo.synology.com:5000

Kullanıcı Adı : admin
Kullanıcı Şifresi : synology

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 20:38
ycenk
(@ycenk)
Üye

doldural.com da var modelleri ama hangi modeli bizim için uygun 30 pc için kasmadan çalışabilecek birşey

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 20:58
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

İnternet kafe için Synology 411+  ( Dört Disk desteği var ) ve DS1010+ ( 5 Disk desteği var 10 diske arttırılabilir ) dışında bir model düşünmezdim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 21:20
ycenk
(@ycenk)
Üye

server olarak ya da NAS cihazını 30 pc için kaldıracak uygun fiyatlı bir model verebilirmisiniz 1000-1500TL liraya kadar ya da şöyle birşey sadece normal bir bilgisayara SATA2 HDD alsam ona da samba sunucu kurup paylaştırsam işimi görürmü yoksa çok farklı bir sistem midir bunlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 12:50
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Normal bir PC nin sadece yıllık elektirik tüketimi bu cihazla aynı paraya gelecektir. Ayrıca samba kurmak demek linux bilgisi demek, üstüne kuracağınız bu sistemde raid vs gibi işler için daha fazla bilgi heleki raid gibi bir sistemde disk çökmesi gibi bir durumda diski eklemek ve raid sistemini onarmak daha fazla bilgi demek.

 

Sonuç itibari ile bu şekilde hazır bir sistem almak size bir çok konuda kolaylık, kolay yönetim ve hali hazırda yapacağınız sürekliliği olan elektirik gibi konularda geri dönüş getirecektir. Ayıca bu cihazlar bakım gerektirmezler, izlemek gerektirmez tozlanma sorunu olmaz tüm sistemleri hazır ve kurulu gelir siz sadece yönetirsiniz.

 

Tabi tercih sizin ama  cihaz kurup sürekli takip etmek, bakım yapmak ve en kötüsüde sorun çıkarsa onarma gibi işlemlerle uğraşmaya vaktiniz var mı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 13:50
ycenk
(@ycenk)
Üye

Yanıt verdiğiniz çok teşekkür ederim son bir sorum olacak. Bu istediğim özelliklerin rahatlıkla çalışabilmesi için ağın nasıl bir yapıya sahip olması gerekir. Vereceğim özellikteki bu ağımızın özellikleri şunlar:

10/100 - 4 adet 8 lik switch - 1 adet  16 lık switch

ethernet kartları 10/100  

bu ağda Nas cihazı v.s. istediğim oyunları kasmadan çalıştırır mı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/09/2010 15:23
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

10/100'de NAS performansı deneyimli arkadaşlarımız tarafından paylaşılacaktır. Ama ben şöyle bir öneri getirsem. Madem bir Server alacak miktarı ayırıyorsunuz. Miktarı arttırsanız ve Gbit Switch'lere, Ethernetlere ve CAT 7 kablolamaya geçiş yapsanız daha da artı katmaz mı? Saygılarımla. İyi bayramlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/09/2010 16:54
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

CAT 7 şu aşamada çok fazla bir değer katmaz aksine maliyeti arttırır.

CAT6 ile ve Gbit switch ve sanallaştırma ile daha verimli bir platform oluşur. Tabi sanallaştırma tarafında storage mı kullanırsınız yoksa disk arrayler mi kullanırsınız o sizin bu iş için ayırdığınız bütçeye bakar.

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/09/2010 17:41
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Merhabalar,

Synology DS 1010+ kendi katogorisindeki ürünler arasında dünyada en hızlı cihazdır ( testler ile ispatalıdır ). Cihazın yazma hızı çift ethernette bounding yaparak 120Mb/s dir. Okumaz hızıda bu oranda nedeni ise networkün hızının MAX bu olması :). İşin aslı siz hangi cihazı koyarsanız koyun nasıl bir raid yaparsanız yapın ağınızda Gigabit ethernet kullandığınız sürecede bu hızın üstüne çıkamazsınız.

 

Bu modelin üzerinde çift ethernet var ve isterseniz farklı switchlere takarak birden fazla ethernet kullanma yada destekli cihazınız var ise bounding yapma şansınız var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2010 23:45
Paylaş: