Forum

HDD erişilemiyor.

Bildirimler
Hepsini Temizle

HDD erişilemiyor.

18 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,815 Görüntüleme
(@metincesmeci)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar;

Arkadaşlar Lenovo Y530 Ideaped makinama 1 hafta önce format attım. Üzerinde Lisanslı WİN7 Professional vardı. Ama ben formattan sonra makinaya WİV XP yükleyip denemek istedim. Sonra performans alamayınca Dün WİN7 tekrar yükeledim. Ancak şu anda HDD deki ikinci kısım olan DATA D: sürücümü görmüyor. Disk erişilemez diyor. Birde diskin D: sürücüsünü birincil bölüm olarak görüyor. Yönetten disk yönetminden diske baktığımda içi dolu gözüküyor kullanılan 90 GB gösteriyor ama erişilemez diyor. ne yapmam gerekli. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 05/04/2010 20:47

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Yeniden format atın... Format işleminde tüm diski tamamen silin. Daha sonra bölmek istiyorsanız partitionlarına bölün. Kurulumu bitirin bu şekilde yapılandırıp geri bildirim yapınız.

Yedeklerinizi almayı unutmayın. 

Gönderildi : 05/04/2010 22:11

(@metincesmeci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey;

Diske erişemiyorum ki yedekleri nasıl alıcam.

Gönderildi : 05/04/2010 22:17

(@fatihburgaz)
Gönderiler: 10
Active Member

dos ekrannda    chkdsk  sürücüadı:  /r    işlemini  yapmak sonuçgetire bilir...

Ayrıca r-studio  ilede ulaşmayı deneyebilirsiniz...

Gönderildi : 05/04/2010 22:44

(@GokhanMANKARA)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Merhabalar,

easyrecovery vb. programlar ile yedek almak istediğiniz partitionı taratın istediğiniz dosyaları yedekledikten sonra  format atabilirsiniz.

Gönderildi : 05/04/2010 23:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, öncelikle geçmiş olsun, sanırım ikinci format sırasında partition karışmış, doğrusu silip baştan kurmak ama, datalarınızı kaybetmemek için hiren's boot.iso adlı dosyayı internetten bulun, google aramasında bir çok yerde .iso formatlı dosyasını bulabilirsiniz, bunu cdye yazdırın, sorunlu bilgisayara cdyi takıp bilgisayarı cdden boot edin ve hiren's boot ile bilgisayar açılsın. İçerisinde bir takım yedekleme yazılımları göreceksiniz, paragon, active partition recovery , acronis vs. örnek olarak acronisi kullanın ve D'ye erişip dataları C:\ dizininize yedekleyin, yedeklediğinizden emin olduktan sonra, makineyi kapatabilirsiniz. Bu kez kurmak istediğiniz işletim sistemi cdsiyle makineyi boot edip, tüm partitionları sıfırlarak sistemi yeniden kurabilirsiniz.

Gönderildi : 06/04/2010 02:09

(@metincesmeci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Alper Bey;

Sizin söyledikleriniz daha mantıklı.

Gönderildi : 06/04/2010 11:54

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Alper Bey , hireni önermiş zaten. Yalnız siz daha önceden D partitionu bitlocker ile mi şifrelemiştiniz?

Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/04/2010 12:03

(@metincesmeci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uğur Bey; herhangi bir şifreleme yapmadım. Direkt format attım. Ama WİNXP yi yüklerken Biostan satayı kapattım. WİN7 yi yüklerken satayı tekrar açtım ne olduysada ondan sonra oldu zaten. İşin garip tarafı D: sürücüsünü disk yönetiminde Birincil bölüm olarak görüyor. 

Gönderildi : 06/04/2010 13:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu diskler ayrımı fiziksel olarak yoksa partition olarakmı ayrılmış durumda.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/04/2010 13:44

(@KerimAcar)
Gönderiler: 72
Estimable Member

hazir işletim sistemi yüklü boot cd leri bulunmakta onlara tam olarak ne isim verdikdiklerini bilmiyorum..

ben mini -vista kullaniyorum o tür durumlarda cd  üzerindeki işletim sistemi açikken int. girebilirsiniz, aği görebilirsiniz, usb disklerinizi takabilirsiniz, hariçi bir disk daha takıp yeedeklerinizi alabilirsiniz. yedeklerinizi aldıktan bütün sürücüleri silin (Fdisk) sürücülerinizi yeniden yapılandirin

Gönderildi : 06/04/2010 13:57

(@cozumpark)

HDD çıkartıp sata dönüştürücü bir arabirim ile farklı bir pc de yedeklerinizi almanızı ve tekrardan kendi recovery cd ile temiz bir kurulum yapmanızı öneriyorum.

Gönderildi : 06/04/2010 14:09

(@cozumpark)

Selam, disk yapınızı SATA ise, format atarken onu disable etmek yerine, SATA driverları gömülü olan bir cd ile formatlayın. Dataları kurtardınız mı? Sanırım format atma tarafında da bazı sıkıntılarınız var ama öncelik datalar. Onları recover edin, tekrar detaylıca görüşelim. Buradan yardımcı olabiliriz.

Gönderildi : 06/04/2010 16:33

(@metincesmeci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Alper Bey;

Sata yı zaten WİNXP yüklediğimde kapattım. WİN7 yüklerken zaten problem yok. Dataları daha kurtaradım. Hiren Boot CD yi hazırladım ancak merak ettiğim şu Ben yedeği C: sürücüsüne alamam zaten oraya format atacağız D: sürücüsüne de erişemiyorum.  Acronis ile aldığım Ghostu CD ye yazsam formattan sonra CD den tekrar yüklesem görürmü acaba yedekleri. Kararsız kaldım. Önce şunu denemeyi düşünüyorm diski başka bir makinada denemeyi. Birde ben otomotiv işiyle uğraşıyorum sizler kadar bilsayar bilgim pek fazla yok. Siz müsait olursanız veya başka bir arkadaş durumu görmek açısından Teamviewer ile bağlanıp bakabilirmisiniz. PM atarsanız msn adresimi vereyim. 

Gönderildi : 06/04/2010 23:49

(@cozumpark)

selam, ben satayı disable edin demiyorum ki, sata sürücüleri içinde gömülü olan bir cd ile format atın diyorum. WinPE gibi bir iso da bulabilirsiniz bunun için cdyi winPE ile açıp, yedekleri usb 'ye aktarabilirsiniz. WinPE 'nin son sürümleri USB diskelri destekliyor

Gönderildi : 07/04/2010 00:32

(@KerimAcar)
Gönderiler: 72
Estimable Member

Yedekleriniz boyutunu ve C sürücünüzün boyutunu bilmiyorum. ama eğer 2. bir Hdd yok ise vede yedekleriniz DVD lere sığmayacak kadar büyükse

C sürücünüzü Biçimlendirin daha sonra Hiren Boot Cd ile Yedeklerinizi C taşiyip Çıkın

Xp Cd nizi takıp D sürücünüzü Xp Kurulum Ekraninda Biçimlendirin(Sürücü Boyutuna vede takma ismine dikkat edin bazen karişabiliyor C ile D)

Biçimlendirme bittikten sonra Dosyalari kopyalarken Cd nizi çıkarin ve Hiren Boot Cd tekrardan Takın ve bilgisayari Hiren Boot cd ile tekrardan açin

Bu sefer Sağlam bir D sürücünüz oluştu Yedeklerinizi C sürücüsünden D ye alip daha Sonra C sürücünüze dilediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz. biçimlendirmek şartıyla 🙂

Acronis Yedek alma işlemini kullanabilmeniz için D sürücüsüne erişiminizin olmasi gerekir. Hiren Boot Cd üzerinde Acronis sorun çıkarabilir onun yerine Zipleyedebilirisiniz o ortamda.

Gönderildi : 07/04/2010 01:51

(@metincesmeci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Paragon Recorvery ile disk'e ulaştım bilgileri aldım.

Alper abi başta olmak üzere yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Gönderildi : 07/04/2010 20:22

(@cozumpark)

Rica ederim Metin'ciğim, geri dönüşün için teşekkürler geçmiş olsun.

Gönderildi : 07/04/2010 23:51

Paylaş: