Forum

Server odası izolas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server odası izolasyonu

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
515 Görüntüleme
(@muratoz)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Web server barındıracak bir oda dizayn etmem gerekiyor. Oda boyutu 25 metre kare civarı.

Başlangıçta  içeride bir adet ups ve 1 adet 42 Rack kabini (en az iki adet hp proliant 300 modelli sunucu ve storage) ve ilerisi için raf sistemi olacak.

Sorularım şöyle;

1. Tozu önleme ve elektrik kablo tesisatını gizleme  amaçlı duvar ve tavana ne tür bir kaplama yapılması uygun olur? (Ağaç, Plastik, Alçıpan)

2. Taban döşemesi için ne tür bir malzeme uygun olur? (Daha sonrasınıda düşünerek uygun kablo kanallrını tabanda bırakmayı planlıyorum. )

3. Havalandırma  için   ne tür bir klima uygun olur? (Mümkünse marka model)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 23/10/2009 15:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

1) toz her zaman olacaktır ama minimize edilebilir. kabloları gizlemek için yükseltilmiş taban yaptırabilirsiniz ve kablolar alttan bir kanal içinden sunucuların duracağı alana kadar alttan gider.

2) taban döşemesii için yumuşak kaplama ile kaplanmış MDF öneririm. kaplama cihazı yumuşak MDF yapısı itibari ile biraz yumuşak. sunucular için sarsıntılar emilmiş olur.

3) 25 metrekare için iki tane 12000 BTU'luk iki klima koyabilirsiniz (daha büyük olursa daha iyi olur gelecek için). iki tane koyacaksınız bir tanesi pasif olacak diğeri çalışacak. herhangi bir sorun oluşursa ikincisi devreye girecek. iki klimayı karşılıklı koyun yan yana koymayın. klimalardan birisi sunucuların arkasında olacak şekilde diğeri de ön tarafında olacak şekilde dizayn edin.

kolay gelsin

Gönderildi : 23/10/2009 17:07

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

MErhaba,

Bu sorduğunuz sorular konusunda

http://www.sistemodasi.info/  gibi hizmet veren yerlerden telefonla bilgi almanız bence iyi olur.

Çünkü adamlar sadece o sektörde oldukları için oluşan sorunları ve çözümleri ve nasıl daha iyi bir iş yapılabilir noktasında sizi aydınlatacaktır.

Saygılarımla.

Ama ben bankada çalıştım sistem odasında duvarlar plastik gibiydi alşı veya sıva tarzı bişiy yok.

Oda ışıkla aydınlatılıyordu camlar film kaplamaydı normalde karanlık yani.Soğurma için sistemi yerden yapmışlar yerden havaya üflüyor.

Ama hatırladığım kadarıyla bir havalandırma sistemi yoktu.

Tozda olmuyordu içerisi hijyenik bir ortam olduğundan dolayı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/10/2009 17:13

(@muratoz)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Mumin Çiçek önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz yumuşak malzeme ile kaplı  mdf veya muadili için webde bulabileceğim bir örnek ya da tam olarak adı konusunda bir bilgi varmıdır?

Gönderildi : 23/10/2009 20:06

(@muratoz)
Active Member
Konu başlatıcı

RIZARIZA bey cevap için çok teşekkür ederim. Melesef Belçika'dayım ve bu işi yapabilecek şirketler ya çok kısıtlı ya da aşırı işçilik fiyatları nedeniyle yanına yaklaşılamaz durumda bu nedenle iş başa düşüyor.

Tam olarak öğrenmek istediğim duvarlarda pilastik kullanılıp kullanılamayacağı idi cevabı almış oldum. Bu konuyla ilgili bildiğim kaliteli kolay döşenebilen  kaplama malzemesi var sanırım bu tozu önleme konusunda da yardımcı olur.

Ancak bu durumda bir sorum daha ortaya çıkıyor. 

Eğer tavan dahil duvarlarda pilastik kaplama  olursa içerde var olan  ısıdan dolayı oluşacak  nemi klima tam olarak alabilirmi?

Gönderildi : 23/10/2009 20:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

nem konusunu dert etmeyin.Bunun için nem alıcı torbalar var alırsınız 1 tanesi 1 hafta gidiyor valla biz iş yerinde deniyoz 1 haftada doluyor torba yani süper nem çekişi var.Sizin orada burdakinden azdır nem 2 haftada dolar sanırım.25m2 için ideal

http://www.aydinkimya.com/    nem filan kalmıyo ortamı deli gibi emiyo alıcı olursanız beğenirseniz türkiyeden almak isterseniz ben satınalma ile konuşup nereden ansıl aldıklarını size bildiririm.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/10/2009 20:32

(@yagmurerisik)
Gönderiler: 12
Active Member

Selamlar,

Eğer nem sorunu olan ortamlar var ise ısı ve nem sensörlerinden yararlanmak ve sistemleri kontrol altında tutmak bence bu torbalardan daha teknolojik olacaktır.

Hwg-ste ürünü tam bu işler için üretilmiş ısı nem sesnsörleri olan ip tabanlı bir izleme cihazıdır.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 19/01/2010 23:54

Paylaş: