Forum

Printer'da garip ka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Printer'da garip karakter sorunu.

19 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
25 K Görüntüleme
(@TanerGokmen)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Pdf bir dokümanımız bilgisayarda düzgün bir şekilde görüntüleniyor. Ancak printer a gönderdikten sonra çıktıda garip karakterler şeklinde çıktı oluşuyor. Bilgisayarda bütün dil ayarları Türkçe. İşletim sistemi XP SP3, Adobe Reader ve Foxit Reader ile açıyoruz. Değişen birşey yok. Konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/09/2009 18:08

(@TanerSencan)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Merhaba yazıcınızın markası nedir ? ve diyer çıktılarınızı alırken aynı problemi yaşıyormusunuz.

Gönderildi : 15/09/2009 18:22

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yazıcı ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü networkteki diğer printerlarda da sorun aynı. Aynı dokümanı başka bilgisayardan print ettiğim zaman herhangi bir sorun yok. Bilgisayar ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ancak herhangi bir ipucu bulamadım.

Gönderildi : 15/09/2009 18:28

(@bariscagri)
Gönderiler: 58
Estimable Member

merhabalar;

sadece pdf dosyasi yazarken bu SIKINTIYI yasiyorsaniz! Bilgisayarinizin Dil Ayarlarinizda Bi Degisiklik Olmustur. Dil Ayarlarinizi pdf icerisindeki karekterlere uygun bir dile cevirdiginizde sorunun cozuldugunu gozlemliyebiliriz.

start - control panel - regional and language options \ dil ayarlarinizi burdan ayarliyabilirsiniz

saygilarimla..

Gönderildi : 15/09/2009 19:27

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dil ayarları bugne kadar aynı idi ve daha önce böyle bir problem yaşamadık. Deneyeceğim sonucu bildireceğim.

Gönderildi : 15/09/2009 20:50

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Yazıcı'nın kullandığı driverdan kaynaklı bir sorun olabilir. Veya yazıcı bir network print server üzerinde kuruluysa bundan da kaynaklı olabilir.

Öncelikle driver problemi olduğunu düşünerek :

1. Yazıcılar bölümüne girin ve mevcut yazıcıyı silin.

2. Yazıcılar bölümünde Dosya / Sunucu Özellikleri / Sürücüler bölümüne gelip buradan sürücüsünü bulup siliniz

3. Yeniden kurulum işlemlerini orjinal driverını veya güncel driverini indirerek yapınız.

Eğer bir network print server cihazına bağlı ise;

1. Yazıcılar bölümüne girin ve mevcut yazıcıyı silin.

2. Yazıcılar bölümünde Dosya / Sunucu Özellikleri / Sürücüler bölümüne gelip buradan sürücüsünü bulup siliniz.

3. Print server gelen CD ile kurulum işlemlerini gerçekleştirin.

Not : Bazı sürücüler PL5 veya PL6 olarak adlandırılmaktadır. Sisteminizi güncellediğinizde PL5 driver sistemde çalışmayabilir bu nedenle PL6 sürücüsünü kurunuz. Karakter sorunu bu nedenlede oluşmuş olabilir.

Gönderildi : 15/09/2009 21:03

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Yazıcının modeline göre PS (Post Script) driverini indirip kurarsanız sorun çözülecektir.PCL driverlerin pdf ile olan uyumsuzluğundan kaynaklanıyor.

Kolay Gelsin,

Gönderildi : 16/09/2009 00:42

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Ancak sorunun bilgisayar ile alakalı olduğundan eminim. Çünkü aynı dokümanı farklı bilgisayar ile aynı yazıcıya problemsiz olarak gönderebiliyorum.

Printerlarım network printerı.

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/09/2009 12:38

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Post Script driverini kurmayı denediniz mi?

Gönderildi : 16/09/2009 12:45

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Post Script driverını kurmayı deneyeceğim.

Ancak bu durum o makinadan o dokümanı farklı model printer lara yolladığımda da karşılaştığım bir sorun.

Gönderildi : 16/09/2009 13:22

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Post script driver zaten kurulu idi ancak ben tekrar kurdum. Ancak herhangi bir çözüm olmadı.

Gönderildi : 16/09/2009 14:41

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Taner Bey,

Yukarıda bahsettiğim adımları uyguladınız mı ? Yoksa uygulamadan sadece sorunun bilgisayardan olduğu varsayımı üzerinde mi gidiyoruz ?

Gönderildi : 17/09/2009 02:01

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rafet Bey,

Sizin adımlarınızı uygulamadım. Çünkü burada 15 tane network printerında da o bilgisayardan gönderilen pdf dokümanda bu sorunu yaşıyorum. Sizin önerinizi uygulamam için 15 printer da bunu yapmam gerekiyor. Ki bu durum bende bilgisyar kaynaklı bir sorun olduğu düşüncesi oluşturuyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/09/2009 14:06

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Sn. Taner Gökmen,

Sadece  1 tanesi için bunu deneme şansınız varsa lütfen deneyiniz. Daha önce bu sorunu bende yaşadım ve bu şekilde sorunu çözdüm. Bu arada pdf okumak için kullandığınız yazılım Adobe Acrobat Reader ise güncel sürümünü yükleyip deneyiniz.

Sorununuza çözüm bulmak varsayımlarla gitmek doğru olmaz neticede sorunu bu şekilde mi bırakacaksınız ? Bilgisayardan kaynaklı bir sorun ama bu şekilde bırakıyorum ?

Gönderildi : 17/09/2009 14:35

(@TanerGokmen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rafet Bey,

Dediğinizi 1 printer da denedim. Ancak çözüm olmadı.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 09/10/2009 13:50

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Taner Bey,

Online Destek Bölümünü kullanarak destek almanızı rica edeceğim. Genellikle akşam saatlerinde ben online olabiliyorum. Gündüz saatlerinde online olan arkadaşlarımda destek talebinize cevap verebilir. Bu şekilde sorununuzu çözmeye çalışalım.

Gönderildi : 12/10/2009 15:17

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Büyük ihtimal görüntü olarak yazdırı işaretlemiyorsunuz.

Gönderildi : 31/10/2009 14:15

(@MehmetAliDuran)
Gönderiler: 1
New Member

Korhan bey gerçekten çok teşekkür ederim. Bayağı bir aradım bu problemi internetten. Siteyede sırf size teşekkür edebilmek için üye oldum. Çok işime yaradı.

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/01/2017 20:36

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

İşinize yaradıysa ne mutlu Mehmet Bey.

Rica ederim.

Korhan bey gerçekten çok teşekkür ederim. Bayağı bir aradım bu problemi internetten. Siteyede sırf size teşekkür edebilmek için üye oldum. Çok işime yaradı.

Teşekkürler.

Gönderildi : 19/01/2017 23:31

Paylaş: