Forum

Cisco Switch Hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Cisco Switch Hakkında

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,010 Görüntüleme
(@besimcaylar)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Üstadlar merhaba; Projem hakkında bilginize danışmak istiyorum.

1 adet Cisco 9300 48 port SFP omurga switch olacak.

10 adet Cisco 9200 24 port / 4 port SFP switch olacak.

Ben 9200 switchlerin 4 SFP portunu bir grup yapıp, 9300 üzerindeki 4 sfp portuna tek portmuş gibi bağlamak istiyorum. 

Switch iletişim hızım 1 Gbit x 4 port = 4 Gbit hızında yapmak istiyorum.

Bunu nasıl yapabilirim. 

Gönderildi : 17/12/2019 11:06

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @BesimCAYLAR ,

Yeni  bir  proje  olduğunu  söylediniz  9200 serisinin  10G Sfp+  uplink i  olan modelleri  mevcut ,  yeni  bir  yapılandırma içerisinde  olduğunuz  için 10G  uplink  olan  kenar  switch ve 10G  kenarları  sonlandıracağınız  bir Backbone  olarak  projeyi  yapılandırmanız  daha  doğru  olacaktır ilerleyen  zamanlarda da EtherChannel  kullanara 4*10 40 Gbps  uplink  kullanma  opsiyonunuz  olur.

Bu  arada  ilk  sorunuzun cevabı da  EtherChannel  ancak yeni  bir  network  yapılandırmasında  1G  uplinkler  ile  yapmak yerine  10G  uplinkler  ile  yapmanızı  kesinlikle  öneririm.

https://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/switches/lan/catalyst3750x_3560x/software/release/12-2_55_se/configuration/guide/3750xscg/swethchl.html

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/12/2019 16:22

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ek olarak böyle topolojiler de genel de unutuluyor ama eklemek isterim eğer imkan varsa uplinkleri backbone a giderken en az iki farklı düzergahdan giderseniz kablo kopması durumu olunca hepsi birdan gitmesin derim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/12/2019 09:22

Paylaş: