Forum

Cisco L3 bir Switch...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco L3 bir Switch üzerinde İzole Vlan Yapılandırma

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,178 Görüntüleme
(@erhankarahan)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cisco L3 bir switch üzerinde farklı vlanlar oluşturup bunları kendi aralarında ip routing yaparak konuşturabiliyoruz.Fakat bu vlanlardan birini izole etmek istersem nasıl yapmam gerek.Örneğin Guest networku için kullandığım bir Vlan tanımladığımı düşünelim.Bu vlanada diğer vlanlardan erişim olmasın gibi.

Ip routing yaptığım zaman otomatik olarak hepsi  haberleşiyor izole etmek için L3 üzerinde nasıl bir işlem yapmam gerek.

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 17/10/2020 16:42

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @erhankarahan

L3 Switch  üzerinde ACL ler  yazarak  yapabilirsiniz  ancak yönetim  kolaylığı  açısından oluşturacağınız  izole vlan ı Firewall tarafında   sonlandırıp  firewall üzerinden  policyler  ile  yönetmek  çok daha  kullanışlı ve  yönetimi kolay  olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/10/2020 18:32

(@erhankarahan)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cumhuraltan

Selamlar @erhankarahan

L3 Switch  üzerinde ACL ler  yazarak  yapabilirsiniz  ancak yönetim  kolaylığı  açısından oluşturacağınız  izole vlan ı Firewall tarafında   sonlandırıp  firewall üzerinden  policyler  ile  yönetmek  çok daha  kullanışlı ve  yönetimi kolay  olacaktır.

Benim L3 sw üzerinde tanımladığım izole Vlan l2 sw lerden de atlama yaparak uçnoktadaki portlara kdar gidecek.L3 üzerindeki herhangi bir İzole vlan a uye portuna  firewall dışındaki farklı bir cihazdan atıyorum bir modem bağlantı yapılacak ve o vlan kendi içinde konuşacak firewall üzerindeki internet hattımı kullanmıcam yani. Oyuzden Bu işlemi L3 üzerinde ACL yapmak dogru olacak sanırım. 

Bu konuyla ilgili nasıl bir ACL yazabilirim ?

Gönderildi : 17/10/2020 21:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Komutlar için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/switches/lan/catalyst6500/ios/12-2SX/configuration/guide/book/vacl.html

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2020 11:12

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @erhankarahan ,

Ben olsam Firewall üzerinde  sonlandırırdım, yine  modemden internet  çıkışı verebilirsiniz ama  yok derseniz de  mantık şu  şekilde  olacak. L3 sw  üzerinde izola vlan için  vlanı  oluşturun örn vlan10. Modemi bağlayacağınız L3 switch  ğzrindeki portu Access  port  olarak  yapılandırın  modemi  buraya  takın. Modemin  dhcp vb  ayarlarını  yapın,  sonrasında  kenar  switchlerden uplink  portları ile  trunk  ayarlarını yaparak vlan10  u taşıyın ve  ilgili  kenar switchdeki  vlan10  a  bağlanacak olan  portlarıda  vlan10 access  olarak  yapılandırın. L3 switch  üzerinde  vlan10  için  interface ip  adresi  belirterek  vlan interface  oluşturmayacaksınız. Vlan10 daki  cihazlarda  gw  olarak  modemi  gördüğü için ve  modem  üzerinde de statik route  tanımlamayacağınız  için mevcut  vlanlarınıza  erişim yapamayacaktır.

Ancak  baştada  dediğim gibi  belli  bir  süre  sonra  mevcut  bir  vlandan  bu  izole  vlan a  erişim ihtiyacı vb ihtiyaçların  çıkma  ihtimalini  göz önünde  bulundurarak  bu yapıyı  mevcutta  kullandığınız  firewall üzerinden   kurmanız  çok daha  mantıklı olacaktır.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/10/2020 12:33

Paylaş: