Forum

Catalyst 500 Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Catalyst 500 Hk.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@HarunILIKSU)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Sistem odamızda  bulunan Catalyst 500 cihazının IP'sini ve hangi portların kullanıldığını nasıl öğrenebilirim? Network tarafında çok iyi değilim.Daha önce burada bu konuyla ilgilenen kimse olmadığı için pek bilgi sahibi değilim.

Gönderildi : 16/07/2014 17:55

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar;

Öncelikle cihazınıza console'dan erişeceksiniz. Bunun için console kablosu ve putty yazılımı gerekli biraz araştırırsanız nasıl bağlanıcağınıza dair bir çok döküman bulabilirsiniz.

Sonrasında komut satırına bağlandığınızda;

switch> enable

switch# show running-config

komutu ile cihazınızın üzerindeki yapılandırmayı inceleyin.Default Vlan olan Vlan 1'e verilmiş bir ip adresi görüyorsanız bu ip ile aynı bloktan bir ip adresini bilgisayarınıza verip bağlanabilirsiniz.

Vlan 1 için tanımlanmış böyle bir ip adresi göremediyseniz sizde yeniden tanımlayabilirsiniz.

switch> enable
switch# configure terminal
switch(config)# interface vlan 1
switch(config-if)# ip address 192.168.1.1 255.255.255.0
switch(config-if)# exit
switch(config)# exit
switch# copy running-config startup-config

Yukarıdaki komutlarlada cihazınızın web arayüzünü 192.168.1.1 olarak belirliyo olursunuz.

Önceden bir yapılandırma yapmadığınız için karmaşık gelebilir ama adımları takip edip takıldığınız yerleri biraz araştırırsanız sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 17/07/2014 01:22

(@HarunILIKSU)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fatih Hocam teşekkür ederim anladım nasıl yapmam gerektiğini.Ama console'a erişmek için gerekli bilgileri bilmiyorum.Artık anlaşmalı olduğumuz firmaya devrettim bakalım.

Gönderildi : 18/07/2014 20:14

Paylaş: