Forum

Cisco Loopback soru...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco Loopback sorunu

nazım hatipoğlu
(@nazimhatipoglu)
Üye

Cisco 887 routerım var. Dış statik bir ip tanımlı. Dışardan bu ip üzerinden nat ile sqle bağlanıyorum. Ben istiyorum ki localdeyken de bu dış ip üzerinden sqle bağlanabileyim. Yani içerdeyken dış ip ile işlem yapmak istiyorum. Loopback ile ilgili kanımca ama bir bilgim yok. nasıl yaparız fikri olan var mı?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/09/2012 20:57
nazım hatipoğlu
(@nazimhatipoglu)
Üye

Hiç fikri olan yok mu?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 27/09/2012 12:11
İlyas YILDIZ
(@ilyasYILDIZ)
Üye

Merhaba,

Öncelikle konunu loopback ile bir ilgisi bulunmamakatdır. Loopback router üzerinde belirleyebileceğiniz sanal bir interfacedir. Bu interface altında ip tanımı nat, vb işlemleri yapabilirsiniz.

Sizin belirttiğiniz  port yönlendirmesi yaptığınız statik adresine lokalden erişip real ip adresi üzerinden port yönlendirmesi ile tekrar locale erişmeye çalışıyorsunuz. Böyle bir şeyi daha önce hiç denemedim ama muhtemelen çalışmayacaktır source ve destination aynı interface üzerinden geçtiğinden erişim olmayacaktır. Zaten port yönlendirmesi yapmışsınız, denemesi size kalmış. 

Yukarıda da belirttiğim gibi bunun loopback ile bir alakası bulunmamaktadır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/09/2012 14:34
nazım hatipoğlu
(@nazimhatipoglu)
Üye

Bahsettiğim şeyi diğer modemlerde ip nat loopback komutuyla gerçekleştirebiliyorum.

http://www.zyxel.com.tr/web/support.shtml?ProgramNo=PRG2008018  linkinde şu şekilde konuyu açıklamışlar

ZyXEL router’da port yönlendirmesi yaptım. LAN networkümde web server’im var. www.abc.com isimli web sayfama dışarıdan ulaşılabiliyor ama lokaldeki kullanıcılar ulaşamıyor. Sebebi nedir?

ZyXEL ADSL routerlarda port yönlendirmesi yaptıktan sonra lokaldaki PC’ye (port yönlendirmesi yapılmış PC’ye) dış ip adresini  veya domain adını yazarak erişmek istiyorsanız; Menu 24.8’e gidin. “sys edit autoexec.net” yazın.Seçenekler çıkacaktır “i” harfine basın. Daha sonra “ip nat loopback on” yazın. “x” tuşuna basıp kayıt (save) edin. “sys view autoexec.net” yazıp yazdığımız komutun eklendiğini görürsünüz. Değişikliklerin aktif olması için cihazı kapatıp açınız.

 

 

 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 27/09/2012 16:13
nazım hatipoğlu
(@nazimhatipoglu)
Üye

Hiç bu tarz birşeyle uğraşan olmadı mı acaba?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29/09/2012 12:01
VOLKAN SARI
(@VOLKANSARI)
Üye

Hocam Selamlar,

İçerideki sistemleriniz olan LOCAL'de DNS Server var ,ağ adreslerini kontrol ettiniz mi , dns cözümlemesi yapılıyor mu ?

 

Problemi anlladıgım kadarıyla içerideki bilgisayarlardan dıs networke cıkıp yani internete cıkıp ve oradan tekrar içeride bulunan sunucudaki web sitesini görüntülemesini istemektesiniz sanırım....

 

İyi Çalışmalar 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/11/2012 01:43
nazım hatipoğlu
(@nazimhatipoglu)
Üye

hayır bir dns yapılandırması yok içeride. anladığınız şekilde sorunum. aslında dışarı çıkıp tekrar girmesine gerek yok. modem bunu anlaması lazım. normal standart modemlerde bu sorun teşkil etmiyor. normal modemlerde iç ağda iken de yine iç ağda bulunan ve dışarıya da açık olan bir server a dışardaymışım gibi dış ıp üzerinden bağlanıyorum(içerdeyken) ama buna cisco izin vermiyor

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 21/12/2012 18:47
Anonim
(@anonim)
Üye

Aynı sorun bende de mevcut gidere bildiniz mi? veya yardımcı olabilecek arkadaşlar yanıtlayabilir mi ? router cisco 1941...

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/08/2014 17:46
Paylaş: