Forum

Cisco vpn bağlantı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco vpn bağlantı sorunu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
5,788 Görüntüleme
(@OlcayATLI)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Cisco vpn concentrator type : 3005 vpn cihazı kullanmakdayız.

Vpn client programı ile vpn cihazına adsl hattı ile bağlanabiliyoruz.Fakat bir kullanıcımız kendi adsl hattı ile vpn e bağlanabilmesine rağmen

veri alışverişi yapamıyor.Kullanıcı bilgisayarını bizim adsl hattımıza bağladığında vpn e bağlanıyor ve veri alışverişi yapabiliyor.

Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.

Gönderildi : 27/03/2012 14:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

USB 3G veya pcmci kartlardan kullanıyor olabilir mi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2012 15:39

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hayır usb 3G veya pcmci kartlardan kullanılmıyor.

Gönderildi : 27/03/2012 16:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Herhagi bir hata uyarısı da yok sanırım.

Biraz daha bilgi verebilir misiniz. Yani kullanıcı evinden bağlandığında mı sadece problem yaşanıyor. Data transferi yok peki merkeze dns sorgulaması yapmayı denediniz mi. Yani ip iletişimi var mı arada test edebilir misiniz.

Cisco vpn ile Win7 de bende benzer bir problem yaşayabiliyorum kullanıcının ağ ayarlarına bakmak faydalı olabilir. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2012 18:38

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hayır herhangi bir hata vermiyor.Vpn client ile kullanıcı adı şifresiyle sorunsuz bağlanıyor.

Evet kullanıcı sadece evden bağlandığında sorun yaşıyor.Merkeze dns sorgulaması denedim erişemiyor.

İplere ping atıyorum yanıt gelmiyor.

Evet windows 7 de bende sıkıntılar yaşamıştım ama kullanıcı xp kullanıyor.Zaten bilgisayarında sorun olmadığını

bilgisayarı bizim ofisimizde test edince anladım.Sorunsuz bağlantı kuruluyor ip iletişimi kurulabiliyor, tunel üzerinden serverlere

erişebiliyorum.

Gönderildi : 27/03/2012 19:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Durum net olmadığı için fikir yürütebilirim ancak.

Cisco VPN Client'ın log options açıp oluşan log'ları inceler misiniz.

Kullanıcının evinde ki modem kaynaklı olabilir mi Firewall taramasını devre dışı bırakıp deneyin, devre dışı ise VPN portlarını ekleyip devreye alarak deneyin.

Kullanıcının wan ip si sizin vpn bloğunuz ile aynı olabilir mi? (xxx.xxx.xxx. ilk 3 bölüm) 

Kullanıcı sadece evinden mi sorun yaşıyor dışarda başka bir hat üzerinden bağlandığında nasıl.

En olmadı şu aracı kullanarak deneme yapın. Cisco vpn profillerini destekliyor import edebilirsiniz.

http://www.ncp-e.com/en/support/software.html

İlk önce kullanıcı evinden veya neresiyse orası dışarı herhangi bir ortama herhangi bir VPN bağlantısı sağlayabiliyor mu bakmak faydalı olabilir.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 28/03/2012 15:37

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Biraz karışık bir durum.

Cisco Vpn Client'ın loglarını açıp inceledim, herhangi anormal bir şey göremedim.

Modemin Firewall'ını kapatıp denedim, sonuç değişmedi, Vpn bağlanıyor, vpn üzerinden veri alışverişi yapılmıyor.

Birkaç sefer veri alışverişi yapabildim daha sonra yapadım.Çok nadir de olsa bazen vpnden veri alışverişi yapabiliyor.

Kullanıcının Wan ip si ile vpn blogumuzun ip si farklı.

Kullanıcı kendi evinden adsl hattından bağlandığında sorun yaşıyor.

Dışarda veya bizim ofisde adsl hattı ile bağlandığında sorun yaşamıyor.İkiside TTnet

Telekom'a sordum telekomun hiçbir bilgisi yok konu ile alakalı.

Birde belirttiğiniz aracı kullanarak deneyeceğim.

teşekkürler

Kolay gelsin 

Gönderildi : 28/03/2012 18:22

(@OlcayATLI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Söylediğiniz programı deneme şansım olamadı.

Fakat şöyle bir tespitimiz oldu.

Modemi kapatıp açınca vpn tünel kuruluyor, veri alışverişi gerçekleşiyor.

Vpn bağlantısı her koptuğunda modemi kapatıp açmak gerekiyor.

Bunun nedeni ne olabilir?

Gönderildi : 17/04/2012 13:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Malesef tam bir mantık yürütemeyeceğim. Sizin yaşadığınız durum anormallik arzediyor mutlaka ince bir noktada takılıyorsunuz. Demek ki session tam olarak sağlanamıyor. Varsa firmware güncellemesine bakın diyeceğim modemin. Başka bir modem ile kullanıcı evindeyken deneme yapabilirsiniz ama bence Cisco yazılımından kaynaklanıyor problem son sürümü kullanıyorsunuz değil mi. Nedeni değişken olmak üzere bende benzer bir problem yaşıyorum connection complate görünüyor fakat veri transferi olmuyor. Başka tool'lar ile böyle problemler yaşamıyorum. Birde kullanıcının ip'si sabitse veya hep aynı bloktan ip alıyorsa değiştirerek deneme yapmaya çalışın.

Gönderildi : 18/04/2012 18:30

Paylaş: