Forum

cisco ip nat loopb...

Bildirimler
Hepsini Temizle

cisco ip nat loopback

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,456 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

cisco ip nat loopback komutu nedir arkadaşlar ?

Gönderildi : 01/11/2011 23:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yanlış  veya eksik bir soru sorduysam  tekrar açıklayayım.

Wan ip ile  aynı  lokasyondaki  sunucuya RDP yapmak için  wan ip ' yi loopback yaptirmak istiyorum.

En son Zyxell modemde  telnet ile     " ip nat loopback on " benim için  yeterli olmuştu.

Bunu Cisco  878 AdSL modemde nasıl yaparım ?

Teşekkürler... 

Gönderildi : 02/11/2011 17:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Cevap verebilicek kimse yok mu ?

Gönderildi : 10/11/2011 13:59

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merhaba ,

Eğer amacınız lokaldaki sunucuya RDP yapmak iste bunun için port yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

"ip nat inside source static tcp ( local ip ) port wan ip  port  "şeklinde port yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Wan ip adresini loopback üzerine taşıyamazsınız neticede ikisi de farklı birer interface olup ayrı ayrı ip adresi tanımlamanız gerekir fakat şöyle bir şey yapabilirisiniz .

Biraz daha konuyu açarsanız yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 11/11/2011 13:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Eğer amacınız lokaldaki sunucuya RDP yapmak iste bunun için port yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

"ip nat inside source static tcp ( local ip ) port wan ip  port  "şeklinde port yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Wan ip adresini loopback üzerine taşıyamazsınız neticede ikisi de farklı birer interface olup ayrı ayrı ip adresi tanımlamanız gerekir fakat şöyle bir şey yapabilirisiniz .

Biraz daha konuyu açarsanız yardımcı olabilirim.

Peki açıklıyorum ;

Aynı networkde örneğin :

Wan ip : 81.211.78.XXX 

Server  Lanip : 10.0.0.2

Client Lanip :   10.0.0.3   olsun  .  

Client Server ' a  rdp , yapıcak veya çalışan herhangi bir servise bağlanıcak. Bu durumda 10.10.10.2:3389 yapıyoruzya. Ben bunu aynı zamanda Wan ip (81.211.78.XXX) ilede yapabilmeliyim.

Bunu zyxell  ' in  telnetine ipnat loopback on parametresi ile  yaptım.

Kullandığımız cisco  887 Adsl Modem.  Ciscoyada  telnet ile bağlanıp bunu   nasıl yapabilirm ?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 11/11/2011 16:10

(@ilyasYILDIZ)
Honorable Member

Merhaba ,

Cihaza telnet ile bağlandığınızı düşünürsek

router#conf t ( config moda geçmek için bu kout yazılır )

router(config)# ip nat inside source static tcp 10.10.10.2 3389  81.211.78.XXX 3389 ( burda 10lu ip localdeki makine ipsi olacak , diğerine de real ip adresinizi yazacaksınız )

router(config)# do wr ( konfigürasyonu kaydetmek için ) 

yukarıdaki komutları sırasıyla yapmanız durumda 10.10.10.2 için RDP portunu sizin WAN ip adresi üzerinden yönlendirmiş olduk.

Router ayarları yapılmış mı ?

Gönderildi : 11/11/2011 18:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Cihaza telnet ile bağlandığınızı düşünürsek

router#conf t ( config moda geçmek için bu kout yazılır )

router(config)# ip nat inside source static tcp 10.10.10.2 3389  81.211.78.XXX 3389 ( burda 10lu ip localdeki makine ipsi olacak , diğerine de real ip adresinizi yazacaksınız )

router(config)# do wr ( konfigürasyonu kaydetmek için ) 

yukarıdaki komutları sırasıyla yapmanız durumda 10.10.10.2 için RDP portunu sizin WAN ip adresi üzerinden yönlendirmiş olduk.

Router ayarları yapılmış mı ?

Bunu denedim  fakat başarılı olmadı ,  daha dogrusu , "Non-Static entry already exist" cevabı döndü.

Cisco ayarlarını telnet üzerinden export alabilirmiyim . Buraya yazıcam. Şuan Clientlarım birbirine ping atamıyor ama internet var.
SDM kurulu değil sadece web üzerinden basic olarak Cisco cp express mevcut. Ayrıca  Firewall ' da disable modda.

Ayarları nasıl export alabilirim ? 

Gönderildi : 11/11/2011 20:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Cisco tftp ile ,  startup-config , running-config , ve ios.bin dosyalarını   yedek aldım.  Pinglerin neden gitmediğine dair ayarları bu dosyaların hangisini inceleyerek anlayabilirim ?

Gönderildi : 11/11/2011 23:13

(@ilyasYILDIZ)
Honorable Member

konfigurasyonu text olarak paylaşırsanız , size yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 14/11/2011 12:03

Paylaş: