Forum

WLC526 - K9 guest i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WLC526 - K9 guest için DHCP problemi

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@sevim)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

WLC526-K9 kontroller ve bir adet LAP521G-E-K9   AP ile guest + safe bir wlan yayın ortamı oluşturacağım.networküme gelen SSID yayınına bağlanabiliyorum fakat s guest SSID sine bağlanamıyorum.Laptop ile  gueste bağlanıyorum fakat  apipadan(169.254..) ip alıp öylece kalıyor.DHCP den ip almıyor.Ama safe adlı SSID ile networkümden ip alabiliyorum ve netwroke erişebiliyorum.

WLC üzerindeki 1. portu switche (3COM BASELİNE 2014) girdim ve secure SSID ye bu manage interface atadım.

WLC deki 2.porttan bir kabloyu juniper da dmz deki 4. portuna girdim.Guest SSID sini de oluşturduğum guest adlı interface atadım.bu interfaceyi de WLC nin 2.portuna yönlendirdim.juniper üzerinde networkümden ayrı bir ip oluşturup,juniperın dhcp sini bu port için etkinleştirdim. (Juniper tarafını test ettim, bir sorun yok.juniperda 4. porttaki kabloyu laptopuma taktığımda hem ayrı subnetteki ip yi alıyorum hemde internete çıkabiliyorum)

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 01/11/2010 15:22

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba;

Oluşturduğunuz interface e vlan id atayın ve WLC un interface ip si ile Juniper DMZ in IP si aynı blokta olduğunu kontrol edin.

Daha sonra bağlanıp test edebilirsiniz. Yine çalışmaz ise, Client a statik bir ip verin ve sırayla; WLC interface i daha sonra juniper interface i ne ping atmayı deneyin.

Bana interface in snapshot ını gönderirseniz bakarım.

Gönderildi : 01/11/2010 17:39

(@sevim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Konfigurasyon dediğiniz gibi.Aşağıda interface ve guestin resimlerini ilettim. 

http://www.resimupload.com/ds344269721_wlc.html

http://www.resimupload.com/ds392986301_guest_wlc.html 

Teşekkürler 

Gönderildi : 01/11/2010 18:48

(@muratguclu)
Noble Member

Guest SSID yi editleyip, Advanced tabında DHCP Server Override var. Ona dhcp server ın ip adresini yazın.

Gönderildi : 01/11/2010 18:57

(@sevim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Murat Bey,

guest SSID sinde dediğiniz gibi DHCP override işaretleyip dhcp ip sini yazdıktan sonra kaydettim.Bekledim ama yine olmadı.

Bu arada laptopumda wirelesse juniperın interface indeki ip bloğundan bir ip vererek hem  juniper interfacesini hem guest interfacesini ping lemeye çalıştım,hiçbir yere ping atamadım.bunun üzerine;

WLC kontroller üzerindeki PING ile 192.168.1.1 (local networküm) ping atabilirken 10.1.1.1 olarak ayarladığım DMZ deki interface ping atamadım.Anladığım WLC ile junperın DMZ deki interfaci haberleşmiyor.

kendi bilgsayarımdan ya da bir başkasının bilgisayarından hem 192.168.1.1 hemde 10.1.1.1 interfacesine ping atabiliyorum.

Sorun nerede anlamadım.Ortamda mutlaka vlan yapısı mı gerekli acaba? 

Gönderildi : 01/11/2010 19:22

(@muratguclu)
Noble Member

Wireless ile bağlandığınızda 10.1.1.5 e ping atıyor olmanız gerekir. Çalışması lazım.
Firmware versiyonu nedir?

Bana konfigürasyon dosyasını yollarsanız bizim cihazda test ederim. Özelden link i verebilirsiniz.

Son olarak wireless ile bağlandığında, monitor sayfasında client ın başarılı bir şekilde bağlandığını görüyormusunuz? Eğer şifreleme algoritması uyuşmaz ise, bağlantı olur ama data akışı olmaz.

Gönderildi : 01/11/2010 19:42

(@muratguclu)
Noble Member

Birde şunu deneyin;

Akıllı bir swicth var ise, Data2 portunu Swith te sonlayıp vlan 3 yapın. Daha sonra juniper dan dmz portunu sw te sonlayın o da vlan 3 olsun.
Bağlanıp deneyin,

Gönderildi : 01/11/2010 19:52

(@sevim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kabinetin içinde sunucularım için kullandığım bir 8 portlu switch var, 6. ve 7. portu boşta.  HP ProCurve 1810G-8 Switch (J9449A)

http://h10144.www1.hp.com/products/switches/HP_ProCurve_1810G_Switch_Series/overview.htm#J9450A 

bu switch ile dediklerinizi yapabilirmiyim?Bu switch kabinetin için başka bir switche giriyor.Yinede bu şekilde olur mu acaba? juniperın switche takılı olduğu switchde bu işlemi yapmak gerekebilirmi acaba diyerek bunları soruyorum.

ilginiz için  teşekkürler 

Gönderildi : 02/11/2010 12:56

(@muratguclu)
Noble Member

1810 Web Managed bir SW. Vlan uygulayabilirsiniz. Trunk portu ilgili vlan a taglamanız gerekir. 1810 da hem wlc hemde juniper ı sonlarsanız problem yok. Trunk lar için birşey yapmanız gerekmez.

Gönderildi : 02/11/2010 13:17

Paylaş: