Forum

2 Sube Bağlatısı

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 Sube Bağlatısı

19 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
683 Görüntüleme
(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar;

Krokide görüldüğü gibi beyaz renk ile işaretlenmiş iki noktayı wi-fi ile bağlantı kurulmayı duşünüyorum.  Bu proje için 1300 aironet serisi 2 adet cihaz ve 14Db 2.4Ghz Anten  kullanmayı düşünüyorum. Fakat krokiden de bakıldıgında yuvarlaga alınmış olan tepe bağlantının sağlanması için problem. Bu cihazlar ile tepe noktasını gecebilir miyiz. Normal halde cihazların ektı alanı yuksek ( 18 km ) krokiden de bakıldıgında mesafe 2 km civarında. Bu tip bağlantılar için tavsiyeleriniz neler olur?

Gönderildi : 27/02/2008 17:52

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

Bu iki yapı arasında software bir VPN yapıcaksan sana juniper VPN Client yazılımını önerebilirim işini görür sanırım standart 10 kullanıcılı 150 200$ civarında ben kullanıyorum gayet güzel çalışıyor

Gönderildi : 27/02/2008 19:26

(@SedatKahraman)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Önce tepeyi aşmak lazım. Daha sonra vnp, software 🙂

Gönderildi : 27/02/2008 19:28

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

wi-fi

Gönderildi : 27/02/2008 19:41

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Wi-fi ye geçemin amacı zaten ttnet e bağımlı olmamak. 🙂  Çünki sürekli baglantı problemi vs.. yasıyoruz.

Gönderildi : 27/02/2008 19:45

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba;

Öncelikle Wi-Fi de güvenliği sağlamayı nasıl düşünüyorsun? 

Gönderildi : 27/02/2008 19:51

(@FatihSERT)
Gönderiler: 26
Eminent Member

hocam merhaba ;

dedigin gibi 1300 serisi ap ler ile bu işi yapabilirsin , fakat gösterdigin tepenin

yüksekligi nedir , iki lokasyonun birbirini görmesini engelliyor mu , engelliyorsa antenleri tepenin belirledigin bir noktasina dogrultursan (Sinyalleri havada kesiştirebilirsen ) arada baglantiyi saglarsin ama görnüyorsa pek tavsiye etmem .

Gönderildi : 27/02/2008 19:58

(@FatihSERT)
Eminent Member

ayrica güvenlik ilede ilgili olarak cihazlar kendi arasin WEP encript olarak konusabiliyor , istersen SSID yi de gizleyebilirsin.

Gönderildi : 27/02/2008 20:01

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

benzer bir projede yaklasik 1km mesefeli 2 subemi birbirine baglamak icin ugrasmistim. zyair b5000 modelini her iki binanin catisina monte ettim ve antenler birbirlerini gorucek sekilde aynaladim. fakat asiri paket kaybi olusuyordu ve sorunu bulana kadar gobegimiz catlamisti 🙂 her iki noktanin ortasinda turkcell baz istasyonu bulunuyormus ve buda bizim sinyalimizin verimini asiri derecede bozuyormus. mecburen wi-fi projeyi iptal edip urunleri geri iade etmek durumunda kalmistim.

gondermis oldugun resimdeki haritaya bakinca, sehir merkezindesin ve mutlak senide etkiliyen dis faktorler olucaktir. bu yuzden urunleri satin almadan once test asamasini ihmal etmemeni oneririm.

Gönderildi : 27/02/2008 20:22

(@FatihSERT)
Eminent Member

kusura bakmayin yanliş yazmisim 2 nokta biribirini görmüyorsa pek tavsie etmem .

Gönderildi : 27/02/2008 20:33

(@Anonim)

Merhaba;

O tepe kesinlikle aşılır, herhangi bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Ayrıca 18 KM lik alan çap olmalı ki buda sana yeter. Fakat eğer sen iki şube derken bir şirketi birbirine bağlayacaksan güvenliğin en üst düzeyde olmalı. WEP desteği var ürünün fakat ne kadar yeterli? Bunu sormalıyız.

Wired Equivalent Privacy (Kablolu Eş Güvenlik)’nin kısaltmasıdır.
Güvenlik mekanizması 802.11 standardının içinde tanımlanmıştır.
Kablosuz ortamın güvenliğini kabloluya eş hale getirmek için
tasarlanmıştır. Ama asla eş olmamıştır. Hala en büyük zaaflar bu konudadır.

Ayrıca;128-bit WEP 64-bit WEP ile uyumsuzdur. Her ne kadar  128-bit WEP de
24-bit Initialization Vector kullanıyor olsa da 104-bit secret key
kullanır.
Kullanıcı bağlantı sağlayabilmek için aynı seviye kodlama kullanmalıdır.

Yine senin iki bölgeyi bağlayacağını file trasfer yada buna benzer temel işlevleri yapacağını düşünürsek dikkatli olmak lazım derim. Bence tepeleri aşmadan önce tepelerden sonra bizi neler bekliyor ona bakmalıyız.

Gönderildi : 27/02/2008 20:35

(@TanjuKurtulus)
Gönderiler: 20
Eminent Member

merhaba;

evet vpn mantıklı olabilir baya işine yarar... 

Gönderildi : 27/02/2008 20:56

(@Anonim)

Merhaba;

Bende bunu anlayamadığım için uzun uzun yazdım. 🙂 Yani iyi bir açıklama yapmadan çözüm üretilemiyor. Ne istediğini, nasıl bir yapın olduğunu-olacağını-planladığını belirtmeden yapılan istekler zaman ve çözüm kaybına neden oluyor. 🙂

Gönderildi : 27/02/2008 21:17

(@GokhanDOGAN)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Dursun Bey 2 lokasyonu baglayacağım sadece internet olmayacak. Bağlantı üzerinden sadece 3 kullanıcı rdp yapılacak. Onur Bey 2 lokasyon da Maslak ta bu bolgede gsm baz istasyonları hali ile cok daha fazladır. Sizin bahsettiğiniz problemleri de cıkabilir bunu test etmeden emin olmak zor gibi.

Inetdetc, bu tepe yi cihazlar sorunsuz gecer demişşiniz nasıl ? Ben db seviyesi daha yüksek bir anten almak bir cözüm olabilir diye düşünüyorum ? Ayrıca 1 şube krokide çok belli olmuyor ama biraz cukurda, ve çatıdan baktığınız zaman tepe binadan bayağı yüksek gözüküyor, yani tepenin ardını göremiyorsunuz. Güvenlik konusuna da gelince hat üzerinden vpn mac filter vs.. gibi daha iyi cözümler olabilir ama acıkcası tepeyi gecmeden güvenlik sorunlarını da pek düşünmedim. Sizin daha farklı güvenlik cözümleri için tavsiyeleriniz var ise paylaşır mısınız ?

Gönderildi : 28/02/2008 00:41

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Selamlar,

Bu antenlerde verilen ölçümler açık alan içindir ve engelsiz düşünülen ölçümlerdir. Bu nedenle arada herhangi bir engel var ise haberleşme sağlayabileceğini düşünmüyorum.

Antenler birbirine baksa da fayda etmez, antenlerden sinyaller ok gibi fırlamazlar, oval dairelerle su dalgası misali yayılırlar.

Her iki antenin ortasına yani o adı geçen tepeye bir adet cihaz daha yerleştirme şansınız var ise bu işi çözebilirsiniz, yoksa yok..

Gönderildi : 28/02/2008 00:53

(@Anonim)

Selamlar ;

Açıkçası  bence  karasal  bir  hat daha güvenli olacaktır.2 km kısa  bir  mesafe  degıl bence  sinyallerını  etkıleyen cok dış  etkenler  olacaktır ama illa  wi-fi düşünüyorsan  antenleri omni directional degıl de directional  secmenı  oneririrm bır  musterımızde  kı wireless  projesının demosunda  cisco  antenlerınde  omni directional  ıle  directional  arasında  bayagı  performans  farkı  oldugunu  tespıt  etmiştik . yada http://www.tina.com.tr/    adresını bi inceleybılırsın  firma wi-fi  kampus  networklar uzerıne  yogunlaşmış bir  firma  en  azından ürünleri  hakkında  detaylı bilgi  alabilirsin ( Bu  arada  reklam  yapmış mı  oldum  bılmıyorum yada  yasak mı  onu da  bılmıyorum ama  linkini  verdıgım  fırma  ıle  hıcbır  baglantım yoktur  🙂   )

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2008 04:19

(@SedatKahraman)
Trusted Member

Merhabalar, farkli başlık açmak istemedim.

"1300 aironet serisi 2 adet cihaz ve 14Db 2.4Ghz Anten  " 

Bu cihazlar  ya da benzeri cihazlar için, demo yapabilecek şirket biliyor musunuz.. ?

Telefon, mail gibi bilgileri verirseniz sevinirim..

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/03/2008 18:12

(@SedatKahraman)
Trusted Member

Selamlar ;

Açıkçası  bence  karasal  bir  hat daha güvenli olacaktır.2 km kısa  bir  mesafe  degıl bence  sinyallerını  etkıleyen cok dış  etkenler  olacaktır ama illa  wi-fi düşünüyorsan  antenleri omni directional degıl de directional  secmenı  oneririrm bır  musterımızde  kı wireless  projesının demosunda  cisco  antenlerınde  omni directional  ıle  directional  arasında  bayagı  performans  farkı  oldugunu  tespıt  etmiştik . yada http://www.tina.com.tr/    adresını bi inceleybılırsın  firma wi-fi  kampus  networklar uzerıne  yogunlaşmış bir  firma  en  azından ürünleri  hakkında  detaylı bilgi  alabilirsin ( Bu  arada  reklam  yapmış mı  oldum  bılmıyorum yada  yasak mı  onu da  bılmıyorum ama  linkini  verdıgım  fırma  ıle  hıcbır  baglantım yoktur  🙂   )

Teşekkürler.

Burada varmış, teşekkürler.. İlk mesajdan cvp yazınca, bir sonraki sayfayı görmeden yazmışım.

🙂

Gönderildi : 12/03/2008 18:23

(@MetinBABACAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Çalıştığım kurumda.2 şube arasında bağlantı sağlıyoruz.G-hdsl noktadan noktaya işimizi görüyor.Önerebilirim.

Gönderildi : 27/03/2008 18:44

Paylaş: