Forum

METRO ETHERNET İLE ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

METRO ETHERNET İLE CİSCO CATALYST SWİTCH'LERDE NASIL KONFİGURASYON YAPILIR?

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
657 Görüntüleme
(@eyupcan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

METRO ETHERNET İLE CİSCO CATALYST SWİTCH'LERDE NASIL KONFİGURASYON YAPILIR?

bilgi ve dökümana ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 22/03/2010 22:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Eyüp bey ;

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz , keşke ilk olarak yeni katıldığınız bir ortamın kurallarını okusaydınız.

postunuz kurallara aykırı lütfen düzeltin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2010 00:47

(@AhmetERSAHAN)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Merhaba Metro Ethernet hakkında bilgi için:

http://www.cozumpark.com/photos/teknik/picture18626.aspx

Cisco Catalyst hakkında bilgi içinse:

http://www.tayfundeger.com/cisco-catalyst-2950-switch-temel-yapilandirma-ve-isletme-komutlari.html

linklerini inceleyebilirsin .

Gönderildi : 23/03/2010 00:51

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

İşin mantıgını kısaca anlatmak isterim. Telekom ME için size bir fiber kablo çeker / çektirir. Çekilen fiber kablo bir L2 yada L3 sw de sonlandırılır. Fiberin sonlandırıldıgı SW i telekomda verebilir sizde kendiniz alıyor olabilirsiniz. Eğer telekom verirse muhtemelen L2 olur ve size kullanabileceginiz bir cat5 port gösteririler. Taşınması gereken VLAN id sinide söylerler ve siz o  VLAN id yi routing yaptırabileceginiz bir cihaza kadar misal routera kadar taşımalınız. 

Kabaca yapılması gerekenler bunlardır ama özellikle söylemek istedigim bu işlem için yapılabilecek tek bir yöntem yoktur değişik şekillerde konfigrasyonlar baglantılar yapılabilir. Misal fiberin sonlandıgı cihazın L2 L3 olabilmesi gibi onun için eldeki ürünler ile yapmak yada makul fiyatta ürünler bulabilmek genelde yapılan çözümlerdir.

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 23/03/2010 01:22

(@GurcanBoduroglu)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Ahmet Bey öncelikle metro ethernet konusundaki güzel paylaşımınıza çok teşekkür ederim. Daha dün araştırdığım bir konuydu bu. Gerçektende bu konuda bilgi bulmak sıkıntı. Çok faydalı oldu. Eser Bey sizede çok teşekkür ederim çok güzel açıklamanız için ama ek birde sorum olacak cevaplandırırsanız çok mutlu olurum.

Anladığım kadarıyla telekomun switchdeki bu belirli portu ve bizim tarafımızdaki portumuz (herhangi bir port olabileceğini düşünüyorum çünkü vlan tanımlamasını istediğimiz porta yapabileceğimizi düşünüyorum.) access mode gibi çalışıyor her iki portda. Çünkü telekomdan vlan bilgisi hatta basılıyor. Bir taraftanda karşımızda bir switch var neticede BPDU paketlerini bekleyeceklerdir birbirlerinden eğer access mode gibi çalışırlarsa BPDU paketlerini yollamayacaklar yollasalarda error a düşecek port diye düşünüyorum.

Hangi düşüncem doğrudur? Bu noktayı anlayamadım biraz açıklama yapabilirseniz çok sevinirim.

Herkeze güzel bir gün diliyorum.

Gürcan 

Gönderildi : 23/03/2010 15:31

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

merhaba

Gürcan Bey şu kısım dikkatimi çekti access portlar dediğiniz kısım

2 switchin arasında vlan bilgilerini taşıyan portlardır ve bu portlar

trunk olmalıdır ki vlanlar taşınabilsin birden çok vlan taşınıyor olabilir

mesela ucdan uca bağlı portlar farklı vlan id ye local network farklı vlan id ye sahip olabilir

bu durumda switchportları trunk olmalıdır zaten konfigurasyon yaparken allowed vlan komutu ile geçecek vlanlar belirlenir

tek fiziksel link olması muhtemel olduğundan spanning-tree dolayısı ile bpdu mesajları

bu yapıda rol oynamayacaktır

Gönderildi : 24/03/2010 00:31

(@GurcanBoduroglu)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Düşünüyorumda sanırım en güzel özetleyen kısmı bu söz konusu hattın vlanı taşıması ve bu yüzden trunk olması odak nokta sanırım. Mantığıma yattı. Teşekkür Ederim güzel açıkmalanız için.

Saygılarımla,

Gürcan 

Gönderildi : 24/03/2010 02:35

Paylaş: