Forum

cisco 878 bridge mo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

cisco 878 bridge modda QoS

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
483 Görüntüleme
(@TaylanSiMSEK)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Başka forumlarada yazdım sorunumu ama bir tam anlamıyla bir çözüme ulaşamadım,belki sizde karşılaşan olmuştur diye yazıyorum.

Türk Telekom şebekesindeki,değişiklikten dolayı(ATM den IPMPLS
geçildi) şubedeki 878 gshds router-modemimizi ve merkezdeki frame-relay routerımızı bridge modunda çalıştırmak zorunda
kaldık.Merkezde 2mbit frame-relay , şubede 128 kbps gshdsl var ve sorunsuz çalışıyor ancak QoS uygulamasında sorun yaşıyoruz.

class-map match-all voice
match access-group 105
!
policy-map voip
class voice
priority 96
class class-default
fair-queue

access-list 105 permit ip any any dscp ef
access-list 105 permit ip any any dscp cs5

Buraya kadar herşey normal ama iş ''service-policy output voip'' komutuna geldiğinde

A RT(config-if)#service-policy output voip
Class Based Weighted Fair Queueing not supported on interface BVI1

yanıtını alıyorum.Aynı şekilde Frame relay tarafındaki BVI interface inde aynı yanıtı alıyorum
CBWFQ : Not supported on subinterfaces

Frame-relay tarafında map class sorunu çözdü. Ses merkezden şubeye giderken sorunsuz ancak gshdsl tarafından merkeze giderken kopma ve kesintiler oluşuyor (Trafik oluştuğunda seste kopma var trafik yokken ses iyi) 

Tunel oluşturmayı denedim ancak  yine ''Class Based Weighted Fair Queueing not supported on interface Tunnel0'' yanıtını aldım

interface atm0.1 altında pvc 0/35 altına servis policy yazmayı denedim ondada komuta hata vermedi ancak sh run içindede görüntüleyemedim.

alternatif çözüm önerileri olan varsa paylaşsın lütfen teşekkürler,kolay gelsin.

Gönderildi : 18/05/2009 17:43

(@deniz.oztoprak)
Active Member

Merhaba ,

Frame relay tarafinda virtual template olusturup, Atnm tarafinida dialer interface olusturarak sistemi calistirin.Daha sonra QoS olustururp interface altina uygularsaniz sorunsuz calisacaktir.

Gönderildi : 21/05/2009 03:06

(@TaylanSiMSEK)
Active Member
Konu başlatıcı

Yeni fikir için teşekkürler. Bu tip bir çözüm için elinizde conf yada döküman varsa alabilirmiyim ?

Gönderildi : 05/06/2009 19:53

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Cisco cihazlarda tunnel interface üzerinde yapacağınız Qos ayarlarında tunnel ile yapılan ilişkide shaping ayarını class yapmadan dediğiniz interface desteklemediğini söylecektir.Bunun için size bir doküman veriyorum .

http://tecun.cimex.com.cu/tecun/software/Soporte%20Tecnico%20de%20Redes/Cisco/Generales/GRE/01-qos-tunnel.pdf

Saygılarımla,

Gönderildi : 05/06/2009 20:25

(@tolgacankal)
Gönderiler: 3
Active Member

Türk Telekom şebekesindeki,değişiklikten dolayı(ATM den IPMPLS geçildi) şubedeki 878 gshds router-modemimizi ve merkezdeki frame-relay routerımızı bridge modunda calıstıramadım.

arkadasım sen bana yardımcı olurmusun.

benim merkezde frame relay vu bana baglı bbirsuru sube var..

subelerden birinin altyapısı degismis. ve ben bu configi bi turlu yapıp calsıtıramadım..

bana yardım edermisin

Gönderildi : 01/07/2009 19:10

Paylaş: