Forum

Checkpoint ve adsl ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Checkpoint ve adsl bağlantısı hakkında

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,069 Görüntüleme
(@sahintoper)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sayın Çözümpark üyeleri,

Elimde Checkpoint 4400 model cihazım var.

Mevcutta metro ethernet kullanıyorum. Bir de ek olarak adsl hat aldım. Yapmak istediğim bazı ip ya da ip bloklarını bu adsl hat üzerinden çıkarmak.

Bunun için gaia üzerinden pppoe interface ekleyerek adsl kullanıcı bilgilerini girdim. Connect oldu ancak adsl'in kendi statik ipsinden farklı ip alıyor ve bu ip her 15-20 dakikada bir değişiyor. Dolayısıyla "interfaces with topology" dediğimde eklenen interface ipside bir süre sonra geçersiz oluyor.

Smart dashboard r77.10 sürümünü kullanıyorum.

Çok hakim olduğum bir konu değil, belkide ilk pppoe bağlantısı oluştururken bir hata yapıyor olabilirim.

Bu konu ile ilgili değerli öneri ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bununla ilgili admin guide haricinde bildiğiniz bir döküman varsa da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/01/2016 12:50

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

adsl cihazın kendisi ile denediniz mi aynı kullanıcı adı ve şifre ile bağlandığınızda sabit ip adresinizi mi alıyorsunuz yoksa yine farklı ip adresi mi alıyorsunuz , kullanıcı ve şifrede hata olmadığından emin olun derim öncelikle

çünkü gaia tarafında dsl bağlantısı için id interface user pass dışında fazla seçenek yok

Gönderildi : 20/01/2016 17:36

(@sahintoper)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet modemi direkt bağladığımda aynı kullanıcı adı ve şifre ile bağlanabiliyorum. Aldığı ip'de telekomun verdiği sabit ip.

Gönderildi : 20/01/2016 17:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

cli ile bağlanıp mtu değerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz hocam

örnek : set interface eth2 mtu 1492 

iyi çalışmalar

Gönderildi : 20/01/2016 19:08

(@sahintoper)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Vasvi Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Normal ipsini almaya başladı. Şimdi istediğim bir ipye bu bağlantı üzerinden çıkış vermek için pbr kullanılıyor sanırım, ancak nasıl yapıldığı konusunda bir döküman varmıdır?

Teşekkürler.

Selamlar.

Gönderildi : 21/01/2016 20:25

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

1- Gaia'a web gui 'e giderek Network Management altından Network Interfaces 'a giderek new pppoe seçilmeli, TT yada diğer ISP'lerden alınmış hesap bilgileri , xDSL'nin bridge bağlantı yapıldığı interface seçilerek girilmelidir.

2- Bağlantı yapıldıktan sonra ,  aynı pppoe ayarlarındaki "use Peer as Default Gateway" checkbox'ı ilk ppp bağlantısı yaptıktan sonra, Advanced Routing altından Routing Monitor'e giderek buradan direct kısmında pppoe nin default route ettiği TT gateway ip adresi not alınmalıdır. 

3- Interface altına geri dönerek pppoe ayarlarında "use Peer as Default Gateway" checkbox'ı kaldırılmalıdır.

4- Advanced Routing altında Policy Based Routing( PBR) 'e girerek öncelikle üst bölümde bir table oluşturulmalıdır. Bu table'e yukarıda ikinci maddede not edilen gateway adresi default route olarak girilmelidir. yine PBR ekranında alt bölümde de Policy Rules 'tan new rule yazılarak source ip/subnet belirtilerek az önce oluşturulan table seçilir.

5- SmartDashboard 'a giderek standart internete erişim için kural yazılır, burada dikkat edilecek husus , source kısmındaki host'un NAT'ı ADSL'nin interface ip adresi olmalıdır.

Tüm bu işlemleri doğru sıra ve adımlayarak yaparsanız sorunsuz çalıştırabilirsiniz. Bazen routing table 'da sorun olabilir, cli 'den cpstop cpstart ile servisi yeniden başlatabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

yB

Gönderildi : 22/01/2016 22:24

(@sahintoper)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yılmaz Bey harikasınız dediklerinizi yapınca sistem (ip bazlı) tıkır tıkır çalışmaya başladı ancak şöyle bir durum var spesifik bir ip eklediğmde problemsiz çalışmasına rağmen subnet eklediğimde internet çıkışı vermiyor. Bu konuda ne yapabilirim?

Bu arada bu konu ile ilgili internet üzerinden aylardır araştırma yapıyorum ancak böyle türkçe bir anlatım bulamadım.

Eminim bir çok kişi için çok faydalı olacaktır.

Gönderildi : 23/01/2016 21:52

Paylaş: