Forum

ISP Redundancy

Bildirimler
Hepsini Temizle

ISP Redundancy

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
556 Görüntüleme
(@muratoguz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Checkpoint Splat R71 ClusterXL Load Sharing Unicast Mode da kullandığımız firewall da 2 farklı ISP hattını 2 farklı interface' den bağladık ve interface' ler ile ilgili gerekli tanımlamaları yaptık  ve ISP Redundancy Load Sharing Mode da aktif hale getirdik. Fakat ISP lerden birinin bağlantısı gittiğinde diğer ISP üzerinden internete çıkamıyoruz. Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyoruz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 08/06/2010 13:13

(@alikorkmaz)
Gönderiler: 34
Eminent Member

Merhaba,

ISP link leri editlediginizde, advanced tabinin altinda,  devamli olarak icmp sending yapan bir host belirtmelisiniz ki,  icmp ye cevap alamayinca hattin gittigini anlasin ve link i down yapsin, link down oldugunu anlasin, bu arada siz  default route lari nasil girdiniz, metric leri ne durumda?

Gönderildi : 09/06/2010 03:11

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Checkpoint Splat R71 ClusterXL Load Sharing Unicast Mode da kullandığımız firewall da 2 farklı ISP hattını 2 farklı interface' den bağladık ve interface' ler ile ilgili gerekli tanımlamaları yaptık  ve ISP Redundancy Load Sharing Mode da aktif hale getirdik. Fakat ISP lerden birinin bağlantısı gittiğinde diğer ISP üzerinden internete çıkamıyoruz. Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyoruz.

Teşekkürler.

Checkpoint point tarafında nasıl yapılır bilmem ama Route Monitoring kullanacaksanız, sadece bir adet test hostu kullanmayın derim. Bazen hostlar cevap vermiyor, aslında çalışan hat çalışmaz olarak gösteriliyor. O yüzden birden fazla host kullanın. Eğer ayarlayabiliyorsanız hostlarınız içinde paket geri dönüşlerini ayarlayın. Örnek Ping kontrolleri için bizim tepitiiz 10 ping te 8 fail izni olması lazım. Google DNS leri bile zaman zaman 10 ping ten 8 cevap vermiyebiliyor. Ayrıca hostları aayrlarken yine Checkpoint de yapılabiliyor mu bilmiyorum ama varsa sağlam host sayısını bir tane olarak gösterin ve host kontrollerinde kesinlikle ülke içi ve dışından oluşan hostlar kullanın, neme lazım telekomun yurt dışı hatları pek sağlam değil.

Gönderildi : 28/06/2010 16:09

Paylaş: