Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] google workspace işten ayrılan kullanıcının maillerini nasıl yedekleriz

4 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
995 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, firmamızda google workspace bulut çözümünü kullanıyoruz. İşten ayrılan personellerimiz oluyor ve hesaplarını kapatmamız gerekiyor. Lisansını iptal etmeden önce mail yedeğini almak istiyoruz. Ben şimdilik çözüm olarak, gelen ve giden posta kutularını açtığım bir hesapta klasör klasör olarak tutuyorum. Daha mantıklı bir yolu var mıdır? Hem bulut ortamında, hemde offline olarak tutabileceğimiz. Outlook programında zaten pst si de alınmıyor. alsanızda içerik görünmüyor.

Gönderildi : 12/06/2023 16:05
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, temelde 3 yöntem var, hangisi sana uygun ise onu seçebilirsin;

1. Google Takeout: Google, kullanıcıların hesaplarında bulunan verilerini indirmelerini sağlayan bir hizmet olan Google Takeout'u sunmaktadır. Bu hizmeti kullanarak, işten ayrılan personellerinizin e-posta verilerini, Google Workspace hesaplarının içeriğini dışa aktarabilir ve indirebilirsiniz. Google Takeout, e-postaları, takvim etkinliklerini, kişileri ve daha fazlasını içeren bir arşiv dosyası (ZIP formatında) olarak sunar.

2. Vault: Google Workspace'nin ek bir özelliği olan Vault, kullanıcıların e-postalarını ve dosyalarını arşivleyebilmelerini sağlar. Vault, yasal gereksinimleri karşılamak, verileri aramak ve sınıflandırmak için kullanışlı bir araçtır. İşten ayrılan personellerinizin e-postalarını arşivleyebilir ve daha sonra istediğiniz zaman bu arşivi kullanarak e-postaları görüntüleyebilirsiniz. Vault, Google Workspace Enterprise veya Business Plus planlarına dahil edilmiştir.

3. Dışa Aktarma Araçları: Google Workspace'de, e-postaları PST veya MBOX formatlarında dışa aktarmanıza olanak tanıyan üçüncü taraf araçlar da bulunmaktadır. Bu araçlar, kullanıcıların e-postaları yerel bir cihaza indirmelerine ve daha sonra diledikleri gibi yönetmelerine olanak sağlar. Bazı araçlar ücretsizdir, ancak daha gelişmiş özellikler için genellikle ücretli sürümleri mevcuttur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2023 17:06
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner üçüncü taraf araçlarda free olanını bulamadım açıkcası ve vault hizmetininde üst paketlere verildiğini düşünürsek, geriye sadece takeout seçeneği kalıyor. Bu seçenekte zaten mbox olarak alıyor ve o kadar bakmama rağmen mbox viewer tool ücretsiz bulamadım. converter programlarıda ücretli. 

mbox formatına alıp ve bunu benim, en azından google 'ın ücretsiz  bir tool üzerinde görüntüleyememem çok garip. Bir formatta yedek alıyorsun ve en azından görüntülemek için ücretsiz bir tool çıkartmıyorsun. Gerçi açık kaynak bir program buldum ama, geleni gideni iç içe geçiriyor oda.

peki en azından şu mümkünmüdür; ben gerçi bulamadım bir türlü böyle yol ama, gmail hesabı olan birisi bu mbox formatlı yedeği kendi gmailhesabına import edemiyor mu bir arşiv maili gibi?

Gönderildi : 15/06/2023 15:37
(@supercanki)
Gönderiler: 21
Eminent Member

en hizli çözüm outlooka kurup ordan pst ye çekmek

en işte yarayan mbox viewer https://github.com/eneam/mboxviewer    burndan gelen giden trash altkasörleride görebiliyorsun mbox versiyonlari güncelleniyor ara ara bunuda güncellemek gerekebilir eski mboxu açip yenileri niye açamiyorum durumu yaşayabilirsin

tabiki mboxu başka usere import edebilirsin linux formatı zaten bunun için githubda bayağ bi uygulama var ama en bilineni

https://github.com/jay0lee/got-your-back/wiki

biraz uğraşiyorsun ama bide google apileri zirt birt değiştiriyor 

mbox linux formati direk thunder bird ile de açarsin ama linux de 

image

Gönderildi : 14/11/2023 20:37
Paylaş: