Forum

Hangi raid yapısı?

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hangi raid yapısı?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
622 Görüntüleme
(@AliSari)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba isyerine ibm x360 model bir server alindi. 3x73 sas disk var uzerinde. raid yapisi kurucam ama okadar cok makale okumama karsin kafam karisti biraz. 3 disk var ve onemli olan hizli okunup yazilmasi kadar guvenligide cunki veri kaybina tamul edilemeyecek bir durum sozkonusu.

Bircok makalede serverlara raid 10 kurumu tavsiye edilmis birkismindada onbellekli raid 5 kurulumu.ibm server kullanan arkadaslar tecrubelerinize dayanarak siz hangisini tavsiye edersiniz?

birde sql verisi icin raid yapisindaki sas disklerden faydalanicam ama birde isletmenin kendi yapisinda kullandigi onlarca autocad cizimi sxcel ve word belgeleri var bunlarida ayri bir diskde tutmak istiyorum ayni server uzerinde. ibm serverlara ayrica 320 gb lik sata2 bir disk ekleyebilirmiyim ?

yardımlarınız icin simdiden tesekkurler.

Gönderildi : 08/03/2009 18:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

raid5 en ideal çözüm gibi görünüyor şuan.

yüksek ihtimalle sunucunuzda raid5 yapısı hazır durumdadır. 3 adet disk varsa raid5 yapısını hazırlamışlardır.

eğer sunucu anakartında sata portları mevcut ise ekleyebilirsiniz. yada SATA Controller kartları var onlardan temin ederek de sistem sata diskleri ekleyebilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 08/03/2009 18:56

(@AliSari)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

banada mantikli geleni onbellekli raid 5 kurulumu.server suanda elimde degil diger ofisimize teslim edilmis geldiginde sata portu olup olmadigina bakicam.

cevabiniz icin tesekkur ederim.

Gönderildi : 08/03/2009 20:24

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

çok fazla performans isterseniz eğer raid50'yi öneririm size. en az 6 disk ile yapılabilir. 4 adet disk veriler için iki adet disk de parity için kullanılır.

raid 0 ve raid 5'in birleşiminden oluşan bir sistemdir.

ben bunu en son Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri için kullanılacak sunucu üzerinde yaptım ve şimdiye kadar da sorunsuz performanslı bir şekilde çalışıyor. Sunucu markası SNC 6 diskli sağlam bir sunucu.

kolay gelsin

Gönderildi : 08/03/2009 20:40

Paylaş: