Forum

IBM Lotus Notes 8 A...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM Lotus Notes 8 Ajanda ve Reminder Kullanımı

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
1,108 Görüntüleme
(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba

Lotus Notes 8 in büyük resmini lotus linkinden download edebilirsiniz. Anlatacaklarım step by step hazırlanmıştır. Resimden takip etmeniz daha kolay olacaktır.  

Calendar ı açıyoruz. Schedule a Meeting butonundan yeni bir Meeting başlatıyoruz.

Subject kısmına toplantının konusu yazılır. When kısmında toplantının ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği yazılır. Her textbox manuel olarak doldurulabilir ya da yanlarındaki ajanda ve saat işaretleriyle gerekli tarih seçilebilir.

Eğer düzenleyeceğiniz toplantı belli aralıklar ile tekrar edilecek ise repeats i tıklıyoruz.

Repeats i tıkladığınızda karşınıza buna benzer bir pencere açılacaktır. Açılan pencereden hangi sıklıkla toplantı yapacağınızı ve toplantının ne zaman biteceğini belirtiyoruz. Örnek olarak her gün düzenlenecek ve 5 gün sonra bitecek bir toplantı düzenlenmiştir.

Invitees kısmı mail listesinde bulunan kişilerden toplantıya katılacak kişileri ekliyorsunuz. Manuel olarak ekleme yapılabileceği gibi yandaki simgeden çıkan listeden dilediğiniz kişiyi seçebilirsiniz.

Toplantı odası ve toplantıda kullanılacak araçları seçmek için Rooms ve resources ı ait simgeler ile açılan listeden seçebiliriz. Manuel olarak yapmak istersek Rooms kısmına plantınız da bulunan toplantı odalarından ilk üç harfini yazarak enter a basıyoruz ( Birden fazla aynı isimde toplantı odası var ise en yakın isimli olanlar listelenir ve dilediğinizi seçebilirsiniz). Online meeting yapabilirsiniz. Categorize kısmından yapacağınız toplantının hangi kategoriye gireceğini belirleyebilirsiniz.

Scheduler da seçtiğiniz toplantı odası, toplantıda kullanılacak araçlar ve katılımcılar için daha iyi bir zaman düzenlemesi yapabilirsiniz. Yeşil renkli bloğu sağa veya sola oynatarak değiştirebilir. Blok gri renge dönüşür ise seçtiğiniz aralık da toplantı yapılamayacağını gösterir. Blok ile yaptığınız değişiklik otomatik olarak daha önce girmiş olduğunuz toplantı saatini değiştirir ve tekrar toplantı saati girmek zorunda kalmazsınız.

Description kısmındaki attach simgesine tıklayarak dilediğiniz dosyayı meeting ile gönderebilirsiniz. Eklediğiniz dosyanın altına manuel olarak yazı yazabilirsiniz.

Toplantının Lotus Notes 8 tarafından hatırlatılmasını istiyorsanız. Sağ üstteki Notify me checkbox u işaretlenir.  Açılan pencereden gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Defaultta toplantıdan 30 dakika önce alarm message box açılır.

Sol üstte bulunan Save and Send Invitations butonuna tıklayarak yaptığımız toplantı kaydını katılımcılara gönderiyoruz.

Lotus Notes 8  Inbox ını açtığınızda toplantı odasının ve toplantıya katılacakların toplantıya katılmayı onaylamışlar ise onay maillerini alacaksınız.

Katılımcı sayınız çok ise ve kimlerin katılıp katılmayacağını kontrol etmek istiyorsanız. Calendar dan daha önce yayınlamış olduğunuz toplantıyı açıyoruz. Scheduler kısmını açarak kontrol edebilirsiniz.

Talep olur ise sizler için bunun ile ilgili makaleler yazmayı bir borç bilirim.

 
Gönderildi : 23/02/2008 21:02

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member
 

slm ömer hocam şunu belirteyim lotus notes in ne olduğunu dahi bilmiyorum amaçta o ya öğrenmek daha detaylı yazınız olursa takip edicem.

 

çalışmalarınızın dvmını dilerim.

 

teşekkürler.

 
Gönderildi : 24/02/2008 02:13

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye
 

slm ömer hocam şunu belirteyim lotus notes in ne olduğunu dahi bilmiyorum amaçta o ya öğrenmek daha detaylı yazınız olursa takip edicem.

 

çalışmalarınızın dvmını dilerim.

 

teşekkürler.

Altına ben şöyle not düşeyim açıklayıcı olsun madem istediniz... Exchange = Lotus Domino ....Outlook = Lotus Notes ... Sanırım bu açıklayıcı olmuştur.

 
Gönderildi : 24/02/2008 05:24

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member
 

evet şimdi oldu 🙂

 

teşekkürler

 
Gönderildi : 25/02/2008 12:42

(@ilhamidemirci)
Gönderiler: 22
Eminent Member
 

benle itibata geçersen sana lotus domino hakkında bilgi verirm.firmamada 240 kullanıcı ile kullanıyorum..

 
Gönderildi : 15/10/2008 14:29

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye
 

benle itibata geçersen sana lotus domino hakkında bilgi verirm.firmamada 240 kullanıcı ile kullanıyorum..


Merhaba İlhami Bey ,


Değerli bilgilerinizi makale olarak bizlerle paylaşırsanız daha verimli bir paylaşım olacağından eminim.


Saygılar

 
Gönderildi : 15/10/2008 18:32

(@Cenk-Celik)
Gönderiler: 100
Estimable Member
 

Evet İlhami Bey bu lotus notes ve domino nasıl kurulur? Nasıl yapılandırılır ? Sistem gereksinimleri nelerdir? Bir makaleyle bizimle paylaşırsanız sevinirim....Teşekkürler...

 
Gönderildi : 20/10/2008 02:45

Paylaş: