Forum

IBM Server RAID 5 D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM Server RAID 5 Disk Arızlandı.

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
635 Görüntüleme
(@serkandemir)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

IBM System x3650 server ın Raid 5 disklerden biri arıza verdi ve şu an iki disk ile çalışmaya devam ediyor. Aynı server üzerinde iki diskli Raid 1 de var. Raid 5 ve Raid 1 disklerde bire bir aynı ve Raid 1 de herhangi bir veri bulunmamaktadır. Acaba Raid 1 in ikinci diski çıkarıp, Raid 5 kısmına taksam bir problem olur mu? Yanlış bir şey yapmamak adına yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkürler

Gönderildi : 24/11/2012 12:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

raid5 kısmında 1 disk daha hata verirse veri kaybı yaşarsınız

raid1 deki diski takarsanız diger raid1 diskinde sorun olması durumunda veri kaybı yaşarsınız 

özetle sistem kritik durumda şu anda veri kaybı yaşamamak için yapılması gereken raid5'in disklerini tamamlamak bence 

Gönderildi : 24/11/2012 17:29

(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member

raid5 kısmında 1 disk daha hata verirse veri kaybı yaşarsınız

raid1 deki diski takarsanız diger raid1 diskinde sorun olması durumunda veri kaybı yaşarsınız 

özetle sistem kritik durumda şu anda veri kaybı yaşamamak için yapılması gereken raid5'in disklerini tamamlamak bence 

vasvi hocama katılıyorum. aynı sorun bana da oldu geçenlerde , aynı gb da yeni bir disk takarak raid yapılanmanı tanıtmalısın.

Gönderildi : 10/12/2012 19:55

(@volkancaliskan)
Gönderiler: 141
Estimable Member

Serverda Raid 5 yapısına sahip 3 adet disk var bildigim kadarıyla raid 5 in 3 diskin altında çalışması sıkıntı bir durum ben bu çalışan yapıya disk eklemek istiyorum aynı boyutta bir disk alıp yerleştiricem ama şunu kesin olarak bilmiyorum ilave edecegim disk yapıya kendimi dahil oluyor yoksa benim müdahale etmem gerekecekmi yardımcı olursanız sevinirim. 

Server kısmında eksiklerim çok imkan oldukça forumlardan yararlanmaya çalışıyorum 

Gönderildi : 19/02/2013 14:16

(@vasviuysal)
Üye

kendiliginden dahl olmaz raid manager ile siz dahil etmelisiniz

yada direk raid'e dahil etmek yerine hot spare olarak tanımlarsanız yeni diski raid icerisindeki bir disk arızalandığında otomatik olarak onun yerine gececektir 

Gönderildi : 19/02/2013 16:03

(@volkancaliskan)
Estimable Member

Cevabınız için teşekkürler dediğinizi araştıracagım

Gönderildi : 25/02/2013 03:30

(@volkancaliskan)
Estimable Member

yada direk raid'e dahil etmek yerine hot spare olarak tanımlarsanız yeni diski raid icerisindeki bir disk arızalandığında otomatik olarak onun yerine gececektir 

Vasvi hocam peki hot spare disk oluşturmak için önce raid sistemindeki disk yapısını tamamlamamız gerekiyormu yoksa eksik haliylede hot spare olarak tanımlayabilirmiyiz. Ayrıca disk ekleme ile ilgili makale aradımda net olarak bulamadım sistemde data var sonuçta yanlış yapmak istemiyorum.

Not:Raid5 Yapısı 4 disk ile oluşturulmuş şuanda 3 disk var 1 i arızalandı. 

Gönderildi : 19/03/2013 14:03

(@vasviuysal)
Üye

Vasvi hocam peki hot spare disk oluşturmak için önce raid sistemindeki disk yapısını tamamlamamız gerekiyormu yoksa eksik haliylede hot spare olarak tanımlayabilirmiyiz. Ayrıca disk ekleme ile ilgili makale aradımda net olarak bulamadım sistemde data var sonuçta yanlış yapmak istemiyorum.

Not:Raid5 Yapısı 4 disk ile oluşturulmuş şuanda 3 disk var 1 i arızalandı. 

teoride hotspare raidden bağımsız oluşturulabilmeli diye düşünüyorum ama pratikte denemedim 

varolan raide disk ekleme aşağıdaki ekrandaki gibi 

Gönderildi : 19/03/2013 14:09

(@volkancaliskan)
Estimable Member

hocam anladıgım kadarıyla disk öncelikle Drivers bölümünde görülecek, Diski sağ tarafa kaydıracagız. (Ekran görüntüsü raid 1 yapısı sanırım) Raid 5 te tek grup olacak değilmi yeni taktıgımız diski de o gruba ekleyip ilerle seçenegini kullanacagız. Bu eklemede mevcutta kullandıgım disklerde bir sorun çıkmaz değilmi. ayrıca bu işlem ne kadar sürer ortalama

Gönderildi : 19/03/2013 18:27

Paylaş: