Forum

sas disk recovery -...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sas disk recovery - tek sas diskten veri koruma

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,121 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba arladaşlar, şu anda çalışmayan eski sunucuda tek olan sas diski , yeni sunucuya taktığımda verileri görüp kopyalama şansım varmıdır,verileri yanlışlıkla silmekten çekiniyorum

yeni sunucudada aynı eski sunucudaki gibi sas diskler var.3 adet daha yeni sunucuyu kurmaya başlamadım

aklımdan geçen yeni sunucuyu raid5 olarak yapılandırıp işletim sistemini kurmak, daha sonrasında boş olan 4ncü slota , eski sunucudaki sas diski eklemek, bu durumda işletim sistemi disk yapısında,neler yapmam gerekiyor diskin başına bi hal gelmeden.

diğer bir seçenek, yeni sunucudaki 3 diski kullanmadan , eski sunucudaki tek sas diski takıp içindeki verilere nasıl ulaşabilirim.

zaman sıkıntısı yaşıyorum değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim,  

şimdiden teşekkür ederim 

Gönderildi : 25/07/2012 13:01

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

eğer array controller aynı ise böyle bir işlem yapabilirsiniz. neredeyse hotplug tüm sistemlerde array konfigürasyonu diske ve array controller üzerine yazılır. bu sayede disk değişikliği olduğu zaman array controllerdan raid bilgisini veya controller değiştirdiğinizde disklerden raid bilgisini alıp yolunuza devam edersiniz.

array controller bir batarya ile desteklerseniz (ki bu controller marka modeline göre değişebilir) online raid level değiştirebilirsiniz.

yani ilk olarak array controller aynı modelse elinizdeki yeni iki diski raid 1 yapın, işletim sisteminizi yükleyin. mesela windows server üzerinde testdisk programı ile üçüncü disk üzerindeki veriyi kurtarabilirsiniz.

sonra raid1 den raid 5 e geçiş yaparsınız.

Gönderildi : 25/07/2012 14:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim cevabınız için ama araylar aynı model değil, diskler aynı model...

yeni sunucuda bulunan 3 diski raid 5 yaptıktan sonra sonra elimdeki eski diski(içinde veri olan) takıp, local disk olarak gösteremezmiyim (verileri kayıp etmeden)?

Gönderildi : 25/07/2012 14:18

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

teşekkür ederim cevabınız için ama araylar aynı model değil, diskler aynı model...

yeni sunucuda bulunan 3 diski raid 5 yaptıktan sonra sonra elimdeki eski diski(içinde veri olan) takıp, local disk olarak gösteremezmiyim (verileri kayıp etmeden)?

tek diski raid-1 olarak gosterebilirsiniz 

Gönderildi : 25/07/2012 14:32

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

olmayabilir. kesin birşey söylemek zor. eski ve yeni kartlarınızın marka ve modellerini bildirirseniz kesinleştirilebilir.

Gönderildi : 25/07/2012 14:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

o tek disk dediğimiz içerisinde veri olan disktir. raid1 yapılabilmesi için diski biçimlendirmek gerek diye biliyorum, bu halde diskin içindeki veriye nasıl erişeceğiz, raid1 yapıldığında disk dosya biçimi korunabilirmi?

Gönderildi : 25/07/2012 14:40

(@vasviuysal)
Üye

o tek disk dediğimiz içerisinde veri olan disktir. raid1 yapılabilmesi için diski biçimlendirmek gerek diye biliyorum, bu halde diskin içindeki veriye nasıl erişeceğiz, raid1 yapıldığında disk dosya biçimi korunabilirmi?

diski biçimlendirmek zorunda değilsiniz 

Gönderildi : 25/07/2012 14:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkürler,deneyeceğim

Gönderildi : 25/07/2012 14:48

(@Anonim)
Konu başlatıcı

raid 5 li bir yapıda ek olarak diski takıp raid0 yaparak ,biçimlendirmeden diske ulaştım.

Gönderildi : 01/08/2012 18:50

(@vasviuysal)
Üye

raid 5 li bir yapıda ek olarak diski takıp raid0 yaparak ,biçimlendirmeden diske ulaştım.

geçmiş olsun diyelim 🙂

Gönderildi : 01/08/2012 18:56

Paylaş: