Forum

X3650 M3 Server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

X3650 M3 Server üzerinde SBS 2008 premium kurulum hatası

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
538 Görüntüleme
(@ozgurgokgoz)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar x3650 m3 server üzerinde sbs 2008 premium alımı oldu.

ibm in sitesinden  8,41  installation image  versiyonunu   ını indirip cd ye çektim

daha sonra boot ettim  fakat hata ile karşılaştım durumu ibm ile görüştüm bana ertesi gün yeni bir dvd okuyucusu yolladılar eski dvd okuyucusunu çıkarıp yenisini taktım.

sonra kurulum oldu ancak. kurulum bittikten sonra exchange ,active directory ,iis  ve diğer services lar  düzgün yüklenmemiş gözüküyor

boot cd sinden kurulum yaparken  essential sbs yi , sbs 2008 64 bit ve server 2008  kurulumlarını seçerek kurulumları başlattıysamda  malesef hep aynı sonuçları aldım.

HP makinelerde bu sorunları hiç yaşamamıştım ama nedense IBM de bu sorunları yaşıyorum.

şimdi çare olarak aklıma gelenleri sizinle paylaşıyorum bilgi verirseniz sevinirim.

Kurulum olmadı, bu server ı sadece raid 5 yapıp ESX kursam mantıklı olurmu veya sadece raid 5 fiziksel olarak ayarlayıp

üzerine boot cd olmadan direkt kurulum yapsam olurmu. Ayrıca aşşağıdaki hataları alıyorum.

SBS Console ekranında

Microsoft Exchange Server 2007 cannot be installed

Gönderildi : 23/01/2011 12:46

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Merhabalar x3650 m3 server üzerinde sbs 2008 premium alımı oldu.

ibm in sitesinden  8,41  installation image  versiyonunu   ını indirip cd ye çektim

daha sonra boot ettim  fakat hata ile karşılaştım durumu ibm ile görüştüm bana ertesi gün yeni bir dvd okuyucusu yolladılar eski dvd okuyucusunu çıkarıp yenisini taktım.

sonra kurulum oldu ancak. kurulum bittikten sonra exchange ,active directory ,iis  ve diğer services lar  düzgün yüklenmemiş gözüküyor

boot cd sinden kurulum yaparken  essential sbs yi , sbs 2008 64 bit ve server 2008  kurulumlarını seçerek kurulumları başlattıysamda  malesef hep aynı sonuçları aldım.

HP makinelerde bu sorunları hiç yaşamamıştım ama nedense IBM de bu sorunları yaşıyorum.

şimdi çare olarak aklıma gelenleri sizinle paylaşıyorum bilgi verirseniz sevinirim.

Kurulum olmadı, bu server ı sadece raid 5 yapıp ESX kursam mantıklı olurmu veya sadece raid 5 fiziksel olarak ayarlayıp

üzerine boot cd olmadan direkt kurulum yapsam olurmu. Ayrıca aşşağıdaki hataları alıyorum.

SBS Console ekranında

Microsoft Exchange Server 2007 cannot be installed

Özgür bey ServerGuide 8.41 ile kurulum olması lazım. 2 gün önce aynı kurulumu gerçekleştirdim.

Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Kurulum sırasında ethernet kartın takılı olduğundan emin olun.

Mümkünse networkde başka bir active directory vb servis olmasın.

Sorun yaşarsanız konuşalım buradan. Bu arada neden SBS 2011 tercih etmediniz.

Gönderildi : 23/01/2011 18:03

(@ozgurgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Konuya ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler

8.41 ile install ettim ama bütün denemelerimde , ortamda active directory olmamasına rağmen benim ethernet kablosunu taktığım  ethernet adepter disable olduğunu görüdm.

IBM USB Remote NDIS Network Device diye bir ethernet adapter tanımlanmış olduğunu gördüm ve kendisine de tuhaf bir ip atamış ancak sbs 2008 bu vesile ile kurulumları tam yapamadığını anladım.

sbs 2011 biz aldıktan bir hafta sonra satışa çıktı. gerçi biz open almıştık. yeni open olunca bir paket satın alıp 2011 geçiş yapıyormuyuz onu bu hafta microsoft ile görüşeceğim ama öncelikle bu kurulum sorununu çözmem lazım.

Gönderildi : 23/01/2011 20:25

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Geçtiğimiz aylarda x3400 M3 üzerine kurulum yapmıştım. ServerGuide ile benzer sorun yaşadım.

Sonrasına yeni versiyon sanıyorum 8.41 gelmişti. Kurulumda problem olmadan devam etti.

Yapı olarak x3400 M3 ve 3650 M3 ler çok benzer.

IBM USB Remote NDIS 169.254.xxx.xxx şeklinde IP alıyor olabilir.

ServerGuide ile sorun çıkıyorsa SBS 2008 Cdleryle kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

Setup Sırasında Raid Kart driver isteyebilir, sonrasında da IBM sitesinden Ethernet vb driver kurulumu yapılırsa sorunsuz çalışacaktır.

Ancak mümkünse SBS 2011 alabiliyorsanız mutlaka alın, Performans yönünden çok daha iyi.

Gönderildi : 23/01/2011 20:38

(@ozgurgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler...

Bende öyle yapmayı planlıyordum..Umarım bu sefer sorun yaşamam.

Gönderildi : 23/01/2011 20:48

(@ozgurgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu sorunla ilgili olarak yaptığım işlemler şunlardır.

webbios ile manuel raid5 yaptım. Bunun için açılışta CTRL + H a basmam yeterliydi.

Sonra virtual raid5  i kaldırdım ve raid5 tekrar oluşturdum.

sbs 2008 dvd ile raid driver kurulum ekranında ibm in sitesinden indirdiğim instalition cd sini takarak lis ile başlayan ibm raid driverini yükledim. sonra da normal sbs 2008 kurulumu yaptım şimdi kurulum başarı ile tamamladı.

Gönderildi : 24/01/2011 19:35

Paylaş: