IBM X3650 M2 DASD E...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM X3650 M2 DASD ERROR  

  RSS
Mehmet Acioglu
(@MehmetAcioglu)
Üye

Merhaba,


İbm X3650 M2 server üzerinde 3 adet 146GB 10K SAS diskler mevcut Raid5 çalışırken 1 numaralı diski yerinden çıkardım, Dasd hatası verdi. serveri kapattım diski çıkarıp tekrar taktım buarad elektrik fişlerinide çektim ama düzelmedi .Ünlem ışığı surekli yanıyor. yardımcı olurmusuınuz.

Alıntı
Gönderildi : 11/05/2010 21:11
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba ışık yanarken server çalışır haldeyken diski çıkartın.Tekrardan takın bu sefer ünlem ışığının yanıp sönmesi lazım turuncu olarak bu işlem 45-50 dk sürebilir.Bu sürede disk mount edilecektir.Mount işlemi tamamlanmazsa diskinizde sorun olma durumuda olabilir.Bu işlemleri yapın ibm ile gelen raid manager programını kurun yukarıdaki işlemlerden çözüm alamazsanız eğer raid manager programındaki hataya bakın.Yukarıda sayıdğımız adımlar yanıt vermezse serveriniz garantili ise IBM Türkiye ile irtibata geçin.

Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 00:01
Mehmet Acioglu
(@MehmetAcioglu)
Üye

Merhaba, 


Söylediğiniz gibi ışık yanarken server çalışır haldeyken diski çıkarıp taktım fakat ünlem ışığı yanıp sönmedi sabit kaldı ben yinede 60 dk kadar bekledim. Ama bir değişiklik olmadı. Bu durumda Server'ı kapattım. Tekrar açtım, configuring system kısmında diskleri ilk kontrolde 3 diskin ışıları yeşil yanıp sönüyor. 2. kontrolde 1. disk ışığı turuncu yanıyor, ve DASD hatası veriyor.


Setup'a girdim System Event Logs'a girdiğimde Event Data kısmında "Drive Fault 01 FF FF"  diğer bir log'un Even Data Kısmında "In Critical Aray 05 FF FF" yazıyor.


Bu bilgiler doğrultusunda tekrar yardımcı olabilirmisiniz.


ilginiz için teşekkür ederim

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 13:43
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Şimdi turuncu haldeyken diski bilgisayar çalışırken çıkartın.Tekrardan takın.Taktıktan sonra turuncunun yanıp sönmesi lazım eğer yanıp söner ise mount etmeye çalışıyor medektir.Bu işlem diskin büyüklüğüne göre en az 30 dakikada mount işlemini yapar.


Siz diski söküp takınca turuncu yanıp sönmez mount işlemi başlamaz ise ibm ile görüşün.Diskte sorun olma durumuda var bu nedenle size bir disk verecekleri için garantiniz bitse bile sanırım ücret almadan hatanın neden olduğunu ne yapmanız gerektiğini söylerler.


Geri bildirim yaparsanız sevinirim.Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 14:27
Mehmet Acioglu
(@MehmetAcioglu)
Üye

Merhaba,


söylediğiniz gibi turuncu haldeyken diski bilgisayar çalışırken çıkarttım ve Tekrardan taktım fakat turuncu yerine yeşil yanıp sönüyor buarada da turuncu sürekli yanıyor. ardından yeşil duruyor fakat turuncu sürekli yanmaya devam ediyor. Gönderdiğim loglara göre bir cevap veremezmisiniz.


İbm'e en son çare olarak başvurmak istiyorum çünkü server daka 10 günlük diyebilirim yeni alındı.


ilginiz için teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 14:54
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Logları ibm biliyor.Siz ibm ile görüşün zaten onlar sizin kasa içerisindeci scsi kart ışıklarından gelen  hata koduan göre ne olduğunu söylüyorlar.Muhtemelen size Alparslan bey yanıt verecektir.Kendisi uzman ve işinizi hızlı çözecek bilgiler ile sizi aydınlatacaktır.Şu an sanırım raid5 bir aksaklığa karşı diğer diski ayağa kaldırmalısınız hemen.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 15:46
Paylaş: