Forum

IBM X226 8648-EFY U...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM X226 8648-EFY UPGRADE

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
551 Görüntüleme
(@MuhammedCOMETEN)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mrb Arkadaşlar,

Bir tane x226 8648-EFY sunucumuz var.Bu sunucumuza 2. işlemci,ram ve harddisk ilavesi yapacağız.Bu parçaların ilavesini yapmadan önce

ne gibi işlemler yapılması gerekiyor.Yoksa direkt parçaları tak çalıştır mantığıylamı hareket ediyoruz.Tecrübeli arkadaşlardan öneri ve görüşlerini

bizimle paylaşmalarını rica ediyorum.Bir de bu sunucumuzu update  için(bios,firmware) cd yada web adresi varmıdır.Sunucumuzun şu andaki konfiurasyonu aşağıdaki şekildedir.

3.2 ghz cpu

1 gb ram

3x73 gb hdd

Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 01/10/2009 13:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

sunucu üzerindeki işletim sisteminiz nedir? Eğer Windows Server 2003 ise;

CPU'yu direk takabilirsiniz otomatik olarak algılayacaktır. Sistem kapalı iken yapıyoruz bu işlemleri.

RAM direk takın sistem algılayacaktır. Ancak yanlış hatırlamıyorsam x226'larda dual mıydı ne o mantıkla çalışan ramler var. dolayısı ile siz 1 GB taktığınızda o rami 512 MB görme ihtimali var.

HDD takma işlemleriniz Hot swap özelliği varsa direk takabilirsiniz. Eğer raid vs konfigürasyonu yapılacaksa yeni disklerde RAID yapılandırmasını sunucunun açılış cd'si ile açılıp var olan Disk Array'e yeni diskleri ekleyebilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 01/10/2009 16:11

(@MuhammedCOMETEN)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mrb

İlginiz için teşekkürler Mümin bey.....

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 01/10/2009 22:23

(@DenizCINAR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Günaydın,

Aynı kodlu sunucumuz da disklerden biri PFA error verdi. 10k rpm lik diskler, 15k rpm lik versiyonunu aldım. Rebuild yaptım. Fakat yaklaşık 10 saattir rebuild durumda. Araştırdım 15k rpm disk takılabiliyor, Eski diski takıyorum onu rebuilde ettiğimde 1 saat içersinde yapıyor tabi PFA error devam ediyor. Bunu ServeRAID Manager dan windows üzerinden yaptım. Atladığım bir yer var mı acaba? 

Teşekkürler... 

Gönderildi : 30/01/2013 11:25

(@DenizCINAR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Cd ile boot edip serveraid manager dan rebuild yapınca 1 saatte işlemi bitirdi. Sorun çözüldü.

Gönderildi : 30/01/2013 18:08

(@kemalbayrak)
Gönderiler: 2
New Member

İYİ ÇALIŞMALAR IBM X226 SERVERIM VAR UZERINDE 2.8 CPU VAR ELİME BİR ADET DAHA 2.8 CPU GEÇTİ BUNLARI BIRLIŞTE ÇALIŞTIRMAK ISTEDIM. AMA MALESEF IKISI BIR ÇALIŞMIYOR KASA DIRAK FANLAR ÇOK HIZLI BIR ŞEKILDE DONUYOR AMA GÖRÜNTÜ VERMIYOR. İŞLEMCİLERİ TEK TEK İKİ YUVADA DENEDIM KASA ÇALIŞIYOR. AMA IKISINI BIR TAKINCA KASA AÇMIYOR.

BIRDE ŞUNU BELIRTEYIM DIGER IŞLEMCININ SOĞUTUCUSU MEVCUT DEĞİL. ACABA KASA SOGUTUCUYU ALGILAMADIĞI İÇİNMİ AÇMIYOR ANLAMADIM. YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM. T.E

Gönderildi : 15/08/2016 20:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Öncelikle forum kurallarını okuyarak büyük yazımı düzeltiniz.
Dual kullanım için birebir aynı model ve part olması gerekli. Fan yuvaları 4 pin yada farklı bir port tipi ise evet fan controlü mevcuttur bios da fan controlünü görüyorsanız mevcudu kontrol ediyor demektir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/08/2016 21:34

(@kemalbayrak)
Gönderiler: 2
New Member

Öncelikle forum kurallarını okuyarak büyük yazımı düzeltiniz.
Dual kullanım için birebir aynı model ve part olması gerekli. Fan yuvaları 4 pin yada farklı bir port tipi ise evet fan controlü mevcuttur bios da fan controlünü görüyorsanız mevcudu kontrol ediyor demektir.

yazım için özür dilerim işlemci üzerinde sogutucu mevcut birinin ama sogutucu üzerinde fan mevcut değil. işlemci sogutucularını soğutan sistem fanları. 

Gönderildi : 15/08/2016 22:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu modeller çok eski. Ben 10 yıl önce almıştım. 2 adet eskiye çıkartıp Arge Teknolojiden rafet beyin firmasına verdik. Lazım olan parçaları belki tedarik edebilirsiniz ancak temel sunucu maliyetleri çok değil 2000 dolara x226 serisinden 10 kat daha iyi makinalar alabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/08/2016 01:23

Paylaş: